Skocz do zawartości

Czy ktoś wie?


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zmusić Canona 1100 d do fotografowania z czasami powyżej 30 sekund automatycznie seriami lub z pomocą pilota ( interwałometru)  Pixel TC 252?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiasz tryb M i czas B, a w interwałometrze konkretne czasy (np. 60 sek) oraz przerwy między klatkami. Jeśli zapisujesz RAW-y i JPG-i jednocześnie to przerwy między klatkami powinny wynosić przynajmniej 3 sekundy, a najlepiej 5 sekund

zawsze tak fotografuję, choćby wczoraj podczas zaćmienia Księżyca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj też tak fotografowałem, ale z czasem 1 sekunda a nie BULB. A teraz chcępowyżej 30 sekund. Poćwiczę to co koledzy radzą i zobaczymy co dalej.

Dziękii!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pilocie masz kilka trybów, które zmieniasz strzałkami lewo prawo. Interesuje Cię przede wszystkim to, co masz ze znaczkami na górze ekranu - delay, long, intvl, n. Odpowiednio - odstęp przed pierwszym zdjęciem, czas naświetlania, odstęp między zdjęciami, ilość zdjęć. W moim pilocie (takim jak Twój) da się w ilości dać "--", co oznacza ilość bez limitu. Ale znam też osobę również z tym pilotem, która nie może dać ponad 99. Prawdopodobnie sprzedają od jakiegoś czasu ciut zmienioną wersję. To bez limitu jest bardzo cenną opcją. Oczywiście ustawienia zmieniasz klikając środkowy przycisk między strzałkami i potem strzałki góra dół (na początku może to być nieoczywiste :) ). No i wówczas w korpusie dajesz bulb.

W omówionym trybie sekwencję uruchamiasz przyciskiem odtwarzania. Natomiast w innych używasz już tego dużego przycisku. Np w trybie bulb, który trzyma migawkę do ponownego kliknięcia. Ten tryb może się przydać do serii z krótkim naświetlaniem do 30s. Wówczas ustawiasz czas w aparacie, a na pilocie dajesz tylko ten bulb.

4 godziny temu, ZbyT napisał:

Jeśli zapisujesz RAW-y i JPG-i jednocześnie to przerwy między klatkami powinny wynosić przynajmniej 3 sekundy, a najlepiej 5 sekund

Aż tyle? Ten Canon nie potrafi zapisywać podczas następnej ekspozycji? Ja nigdy nie wychodziłem ponad 1s interwału, a najchętniej dałbym krócej.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dla potomności : pilot Pixel TC-252 działa z Canonem 1100d fajnie pod warunkiem, że:

1. Aparat ma włączoną funkcję BULB

2. Na pilocie ustawiamy funkcję DELAY tak jak opisywali koledzy czyli opóźnienie pierwszego ujęcia, czas pomiędzy startem kolejnych ujęć , czas ujęcia i liczba ujęć.

3. I tu uwaga! O ile opóźnienie, czas pomiędzy startem kolejnych ujęć i liczba ujęć to dowolne wartości no to czas ujęcia już nie! Musi on być większy od 30 sekund! Jak ustawiłem 10 sekund jako czas trwania ujęcia to nie działało, a jak ustawiłem 40 już tak.

I tyle - problem rozwiązany dzięki Wam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

3. I tu uwaga! O ile opóźnienie, czas pomiędzy startem kolejnych ujęć i liczba ujęć to dowolne wartości no to czas ujęcia już nie! Musi on być większy od 30 sekund! Jak ustawiłem 10 sekund jako czas trwania ujęcia to nie działało, a jak ustawiłem 40 już tak.

To jest dosyć ciekawe. Nie wiem, czy kiedyś testowałem takie czasy, ale dla BULBa nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Z ciekawości, co się wtedy dokładnie działo, czasy się nie zgadzały, sekwencja się nie uruchamiała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wessel napisał:

3. I tu uwaga! O ile opóźnienie, czas pomiędzy startem kolejnych ujęć i liczba ujęć to dowolne wartości no to czas ujęcia już nie! Musi on być większy od 30 sekund! Jak ustawiłem 10 sekund jako czas trwania ujęcia to nie działało, a jak ustawiłem 40 już tak.

u mnie działa dowolny czas ekspozycji od 1 sekundy w górę

aparat dokładnie ten sam Canon 1100D

czy na pewno ustawiłeś odstęp między klatkami przynajmniej 3 sekundy? Czasem krótsze odstępy mogą powodować problemy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Aż tyle? Ten Canon nie potrafi zapisywać podczas następnej ekspozycji? Ja nigdy nie wychodziłem ponad 1s interwału, a najchętniej dałbym krócej.

niby można skrócić ten czas ale czasem bywają problemy z zapisem lub wyzwoleniem kolejnej klatki ... choć nie zawsze. Nie wnikałem w czym rzecz. Przyzwyczaiłem się :)

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZbyT napisał:

niby można skrócić ten czas ale czasem bywają problemy z zapisem lub wyzwoleniem kolejnej klatki ... choć nie zawsze. Nie wnikałem w czym rzecz. Przyzwyczaiłem się :)

 

pozdrawiam

Masz tak tylko w trybie BULB? Aparaty mają w końcu trochę pamięci, żeby dało się robić zdjęcia w serii, więc dziwi mnie, że trzeba ustawiać takie przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zapisuję same JPG to aparat robi w serii kilka klatek na sekundę

problem pojawia się dopiero gdy zapisuję JPG i RAW jednocześnie. To może być wina karty SD lub procesora w aparacie

nie sprawdzałem na innej karcie bo w niczym mi to nie przeszkadza. Gdy naświetlam po 60 sekund lub dłużej to te dodatkowe 3 sekundy nie robią specjalnej różnicy

zdjęcia dzienne zapisuję jako JPG więc też problemu nie ma

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co widzę, to 1100D powinien zapisać 5 zdjęć RAW w serii 2kl/s bez opóźnienia. I nawet jak na kartę nie zdąży zapisać, to na pewno w 400D i 450D miał je w pamięci i na spokojnie je zapisywał. Tutaj raczej powinno być tak samo, więc jest to ciekawe.

A w trybie zdjęć seryjnych jesteś w stanie strzelić kilka, czy po pierwszym aparat przywiesi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Iluvatar napisał:

To jest dosyć ciekawe. Nie wiem, czy kiedyś testowałem takie czasy, ale dla BULBa nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Z ciekawości, co się wtedy dokładnie działo, czasy się nie zgadzały, sekwencja się nie uruchamiała?

Nie wyzwalał migawki i stopował sekwencję na TC-252

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.