Skocz do zawartości

Teleskop tylko do obserwacji wizualnych.


robertcb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Poszukuję teleskopu o możliwie dużym zwierciadle (nie mniej niż 12") , dobrej optyce, światłosile, na prostym montażu Dobsona + kilka dobrej jakości okularów. - nie będzie nigdy wykorzystywany do astrofotografii, chyba że przez przyłożenie smartfona do okularu o małym powiększeniu ;)

Prosty sprzęt, bez żadnej elektroniki, komputerów, i innych cudów niewidów.

Zależy mi na dobrej rozdzielczości obrazu nawet przy dużych powiększeniach, by były dobrze widoczne m.in.  przerwa Cassiniego w pierścieniach Saturna,

ciemna plama na Jowiszu, czapy lodowe Marsa, małe kratery na Księżycu. 

Przez jaki sprzęt da radę zobaczyć księżyce Marsa?

Na ile refraktory (lunety soczewkowe)  są w tym lepsze od reflektorów z dobrą optyką, jeśli mówimy o tej samej aperturze soczewki/zwierciadła głównego?

 

Czy montaż Dobsona jest wystarczający do obserwacji wizualnych przy dużych powiększeniach, czy jednak potrzeba czegoś bardziej zaawansowanego?

 

Oczywiście zależy mi na jak najlepszym stosunku jakości do ceny.

 

Waga i gabaryty nie mają znaczenia.

 

Jaki budżet należy przygotować na nowy teleskop + okulary?

 

Może być ostatecznie używka, jeśli w dobrym stanie i duża różnica w cenie w porównaniu z nowym sprzętem.

Wtedy najlepiej z okolic Warszawy (odbiór osobisty).

Edytowane przez robertcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale cena jednak ma być 4 cyfrowa;)

 

Myślałem o budżecie do 5k za teleskop + zestaw okularów.

 

Może używana Synta 16" w tradycyjnej tubie na Dobsonie, albo coś innego w tej cenie.

 

Teleskop nie musi być mobilny, kratownicowy składany (co zapewne podnosi cenę)

Edytowane przez robertcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacja07102017.jpg

 

Wszystko jest tu. Classic to wersja z równie dobrą naszą krajową optyką. Poluj na używkę T330. To f5 więc nie jest już tak bardzo wymagający wobec okularów jak f4. Oczywiście inwestycja w ESy, Pentaxy i TV ma sens, ale te tańsze okulary też dadzą rade. Temat okularów jest przepastny, jednak przy zakupie też trzeba go wziąć pod uwagę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno z podstawowych pytań to czy będzie znoszony do auta i włożony w ciemne miejsce - wtedy brałbym Taurusa 300 lub 330mm. Czy może masz chałupę na wsi i wystarczy wyjechać wózkiem z garażu - wtedy wziąłbym gso 12" w pełnej tubie, a więcej kasy wydał na docelowe okulary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje.

 

Mieszkam pod Warszawą, choć jest tu obok mnie miejscówka; pola z lasem dookoła, nie wiem ile magnitudo ma tło, drogę mleczną gołym okiem ledwo ale mozna dostrzec, andromedy (M31) juz nie, ale z 15 lat temu była widoczna. Księżyc i planety (chyba raczej bez Urana i Neptuna), może cos jeszcze z tego miejsca uda się dostrzec.

Oczywiście będę też woził sprzęt w ciemniejsze miejsca.

Coś na wschód od Warszawy, może okolice Mińska Maz, Węgrowa, itp.

Wniesienie sprzętu z pełną tubą do auta to u mnie żaden problem, więc nie widzę sensu przepłacać za składany.

 

Czy to podobne teleskopy?

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/gso-teleskop-dobsona-n-300-1500-dob/p,45524

 

Oraz

 

http://www.astrokrak.pl/dobsony/1187-teleskop-gso-dobson-12-304-1500-m-crf-deluxe.html

 

Czemu ten pierwszy ma rozdzielczość 0,38" a drugi już gorszą 0,46" mimo nieznacznie większego zwierciadła?

 

Dołączone okulary  SuperView 30 (2”) i PL9 (1,25”) są coś warte?

Edytowane przez robertcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.