Skocz do zawartości

FF AQL - Zmienna pulsująca


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

W północnej zachodniej części gwiazdozbioru Orła,odnajdziemy ciekawą gwiazdę zmienną FF Aql,to jasna cefeida należąca do grup DCEPS o typie widmowym F,czyli mamy do czynienia z żółto-białym nadolbrzym o temperaturze 6000 kelvinów,jest oddalona około 1350 lat świetlnych. Gwiazdę na początku uznano ją jako za HR 7165,ale w Sierpniu 1927 roku "Charles Morse Huffer" zaobserwował jej zmienność uznając gwiazdę za cefeidę i nadano jej nazwę FF Aquilae. Jej wielkość jasności waha się w przedziale od 5.18 - 5.51 mag w okresie 4.470 dnia. Analiza jego jasności w okresie ponad 122 lat pokazuje, że jego okres wzrasta o 0,072 ± 0,011 sekundy na rok! Gwiazda już wyczerpała swoje paliwo wodorowe i za kilkaset może milionów lat gwiazda zamieni się w chłodnego olbrzyma i gwałtownie ewoluuje w stronę asymptotycznej gałęzi AGB.

 

Gwiazda jest słabo widoczna nieuzbrojonym okiem więc polecam obserwacje lornetkowe. Bardzo przyjemnie się obserwuję gwiazdę a jej amplituda zmienności jest nie wielka,wystarczy obserwować raz na noc. Miłych i udanych obserwacji. Poniższa krzywa fazowa SOGZ-PTMA. Wygenerowana mapka Stellarium oraz zdjęcie gwiazdy alladin.

FF AQL krzywa.png

FF AQL.png

FF Aql..png

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Moje obserwacje dla FF AQL. Najlepiej gwiazdę obserwować lornetką o parametrach 7x50 i 10x50,co daje nam szersze pole widzenia co do jej oceny z gwiazdami porównania w jej okolicy,ponieważ jej amplituda wynosi zaledwie 0.50 mag :D Gwiazda trochę trudna do oceny bo taka jasna aż sadzi w oczy przez lornetkę hej....;)

 

Chciałem się pochwalić,ponieważ ja jako mam najwięcej zaliczonych obserwacji dla tej gwiazdy w Polskiej bazie SOGZ-PTMA :D:D

FF AQL krzywa.png

FF AQL mapa.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę i czytam zgaduję, że ona osiąga maksimum jasności co około cztery i pół dnia?

Pomiary tego rodzaju notujecie z dokładnością do jednej dziesiątej Magnitudo. Czasem musisz arbitralnie zadecydować tedy :D

Twoje krzyżyki imponują i tym, że mało zaszkodziła ci pochmurna pogoda w tym roku.

Czy przy chmurnej pogodzie starasz się wstrzelić między chmury i jak jest kiepsko to nastawiasz budzik na - dajmy na to - trzecią w nocy?

 

Siema

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ekolog napisał:

Twoje krzyżyki imponują i tym, że mało zaszkodziła ci pochmurna pogoda w tym roku.

Czy przy chmurnej pogodzie starasz się wstrzelić między chmury i jak jest kiepsko to nastawiasz budzik na - dajmy na to - trzecią w nocy?

 

Siema

 

Tak,okres pulsacji gwiazdy wynosi około 4,5 dnia,a w ciągu jednego dnia gwiazda jaśnieje w maksimum blasku. Dość w szybkim w tempie gwiazda puchnie a potem kurczy.

 

To są punkty a nie krzyżyki,punkty pomiaru oceny gwiazdy. Obserwacje prowadzę tylko i wyłącznie przy czystym i bez chmurnym niebem. Gwiazdę można obserwować wieczorami od Wiosny do później Jesieni,nie trzeba w nocy o trzeciej obserwować jaki piszesz. Jest około pięć gwiazd o stałym blasku o jasności zbliżoną w maksimum +5.10 mag i w minimum o jasności 5.60 mag, aby ocenić blask FF AQL :astronom:

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ostatnio gwiazdę oceniłem moją ulubioną cefeidę typu DCEPS FF AQL +5.2 mag i najlepiej gwiazdę obserwować szerokokątną lornetką 😁


Poniżej fotka konstelacji Orzeł i położenie gwiazdy zmiennej FF AQL wykonana smartfonem Xiaomi 12 na statywie, f/1.8, czas naświetlania 20 sek. ISO 1600, 4.22mm.

 

Nie długo wrzucę swoje oceny z AAVSO  😏

IMG_20230818_225631.jpg

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.