Jump to content

FF AQL - Zmienna pulsująca


dja.obserwator
 Share

Recommended Posts

W północnej zachodniej części gwiazdozbioru Orła,odnajdziemy ciekawą gwiazdę zmienną FF Aql,to jasna cefeida należąca do grup DCEPS o typie widmowym F,czyli mamy do czynienia z żółto-białym nadolbrzym o temperaturze 6000 kelvinów,jest oddalona około 1350 lat świetlnych. Gwiazdę na początku uznano ją jako za HR 7165,ale w Sierpniu 1927 roku "Charles Morse Huffer" zaobserwował jej zmienność uznając gwiazdę za cefeidę i nadano jej nazwę FF Aquilae. Jej wielkość jasności waha się w przedziale od 5.18 - 5.51 mag w okresie 4.470 dnia. Analiza jego jasności w okresie ponad 122 lat pokazuje, że jego okres wzrasta o 0,072 ± 0,011 sekundy na rok! Gwiazda już wyczerpała swoje paliwo wodorowe i za kilkaset może milionów lat gwiazda zamieni się w chłodnego olbrzyma i gwałtownie ewoluuje w stronę asymptotycznej gałęzi AGB.

 

Gwiazda jest słabo widoczna nieuzbrojonym okiem więc polecam obserwacje lornetkowe. Bardzo przyjemnie się obserwuję gwiazdę a jej amplituda zmienności jest nie wielka,wystarczy obserwować raz na noc. Miłych i udanych obserwacji. Poniższa krzywa fazowa SOGZ-PTMA. Wygenerowana mapka Stellarium oraz zdjęcie gwiazdy alladin.

FF AQL krzywa.png

FF AQL.png

FF Aql..png

Edited by dja.obserwator
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

Moje obserwacje dla FF AQL. Najlepiej gwiazdę obserwować lornetką o parametrach 7x50 i 10x50,co daje nam szersze pole widzenia co do jej oceny z gwiazdami porównania w jej okolicy,ponieważ jej amplituda wynosi zaledwie 0.50 mag :D Gwiazda trochę trudna do oceny bo taka jasna aż sadzi w oczy przez lornetkę hej....;)

 

Chciałem się pochwalić,ponieważ ja jako mam najwięcej zaliczonych obserwacji dla tej gwiazdy w Polskiej bazie SOGZ-PTMA :D:D

FF AQL krzywa.png

FF AQL mapa.png

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Z tego co widzę i czytam zgaduję, że ona osiąga maksimum jasności co około cztery i pół dnia?

Pomiary tego rodzaju notujecie z dokładnością do jednej dziesiątej Magnitudo. Czasem musisz arbitralnie zadecydować tedy :D

Twoje krzyżyki imponują i tym, że mało zaszkodziła ci pochmurna pogoda w tym roku.

Czy przy chmurnej pogodzie starasz się wstrzelić między chmury i jak jest kiepsko to nastawiasz budzik na - dajmy na to - trzecią w nocy?

 

Siema

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, ekolog napisał:

Twoje krzyżyki imponują i tym, że mało zaszkodziła ci pochmurna pogoda w tym roku.

Czy przy chmurnej pogodzie starasz się wstrzelić między chmury i jak jest kiepsko to nastawiasz budzik na - dajmy na to - trzecią w nocy?

 

Siema

 

Tak,okres pulsacji gwiazdy wynosi około 4,5 dnia,a w ciągu jednego dnia gwiazda jaśnieje w maksimum blasku. Dość w szybkim w tempie gwiazda puchnie a potem kurczy.

 

To są punkty a nie krzyżyki,punkty pomiaru oceny gwiazdy. Obserwacje prowadzę tylko i wyłącznie przy czystym i bez chmurnym niebem. Gwiazdę można obserwować wieczorami od Wiosny do później Jesieni,nie trzeba w nocy o trzeciej obserwować jaki piszesz. Jest około pięć gwiazd o stałym blasku o jasności zbliżoną w maksimum +5.10 mag i w minimum o jasności 5.60 mag, aby ocenić blask FF AQL :astronom:

Edited by dja.obserwator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.