Jump to content

Rosette Nebula


Adamo
 Share

Recommended Posts

Witam :salu:

 

Po Californii czas na Rosette, ostatnia sesja z Cugnusem.

300D + Tair 4,5/300

19x180s ISO 800 AstroArt + PS

Oczywiśćie na moim ręcznym kowadełku.

 

rosette.jpg

 

A poniżej Rosetka z 30 minutowej ekspozycji na negatywie Kodak Supra 400 (tym samym obiektywem).

 

rosetta.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jak z kliszy  :roll: kropka w kropke. Joke....  :lol:  fotka oczywiście bardzo ładna ale czerwony kolor + canon = efekty nie takie jakby się chciało. :salu:

 

eno, bez przesady, nie jest tak tragocznie :lol:

Pamiętam, pierwsze dyskusje na temat niskiej czułości 300D dla koloru czerwonego, myślałem wtedy że kolor ten ledwo wyjdzie na fotkach.

Na szczęście nie jest tak tragicznie, żeby od razu wydłubywać filtr z chipa, czego najlepszym dowodem są fotki Adamo.

 

Adam, fotka super :Cheers:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Zapewne to tylko próba. :mrgreen:  

Już zamawiam do mojej galerii najlepszych fotek astronomiczych.

Będą wisieć w realnej galerii na ścianie hotelu :D

Jeśli ich wymagany rozmiar do ekspozycji hotelowej to metr na metr to już odkurzam Pentacon Sixa i wywalam w kanał 300D :wink: :lol::lol::lol:

 

Ps> Adamo, będę grzeczny i nic dziś barwnie nie przewalę :salu:

Link to comment
Share on other sites

A ja doleję trochę dziegciu i powiem, że zdjęcie z kliszy jest po stokroć bardziej naturalne. Nie ma porównania. Do tego 2x krótszy czas naświetlania dla 2x mniej czułej kliszy :shock: Może jednak cyfry po prostu nie nadają się do głębokiej czerwieni i tyle, mimo heroicznych wysiłków przez Was podejmowanych (za co chylę czoła) ?

Link to comment
Share on other sites

A ja doleję trochę dziegciu i powiem, że zdjęcie z kliszy jest po stokroć bardziej naturalne.

....

 

Naturalne odnosząc do czego? chyba nie tego co widzimy w teleskopie. :roll:

Czy zdjęcie np. galaktyki w podczerwieni z HST uważasz za naturalne?

Przecież klisza też w zależności od firmy i czułości po swojemu interpretuje odwzorowanie kolorów.

 

Dopóki to co jest na zdjęciu powstało w wyniku naświetlania jest OK, i lekkie różnice w barwie nie powinny być problemem moim zdaniem.

Jeśli chodzi o liczbę szczegułów na tym zdjęciu , materiał w postaci cyfrowej i wygodę robienia tej ekspozycji to chyba 300D lepiej tutaj wypadł.

Link to comment
Share on other sites

Naturalne odnosząc do czego?

 

Naturalne odnosząc do mojego osobistego poczucia estetyki. Zdjęcie z 300D mimo znacznie dłuższego naświetlania wydaje się "sztuczne", przeprocesowane. Przyjrzyj się kolorom gwiazd, czy tak one wyglądają w teleskopie? :roll: To zapewne kwestia obróbki, ale jeżeli doprowadzimy do tego, żeby gwiazdy miały naturalne kolory (jak w teleskopie, czy na kliszy) to co zostanie z mgławicy?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Na kliszowej fotce gwiazdki też nie przypominają tych z teleskopu :roll:

Myślę, że fotka wyszłaby zdecydowanie lepiej jakby Adamo cykał jakimś wypasionym szkiełkiem APO.

 

Ciekawe, jak porównanie podsumuje sam autor obu zdjęć  :|

 

Lub zwykłym MTO 11CA czy Rubinarkiem 500/6,6 o pełnej korekcji super APO :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Jak porównamy moje zdjęcie z wykonaniem profesjonalnym CCD to wypada blado. Niestety przy tak prostej i uniwersalnej matrycy cudów nie będzie ale i tak jest o niebo lepiej niż na negatywie. W tym przypadku przeprocesowanie (może to za dużo powiedziane) jest nieuniknione jeśli chcemy wydobyć jak najwięcej szczegółów mgławicy. Coś za coś. Rosetta jest dosyć trudnym obiektem do fotografii i jeszcze trudniejszym do obróbki. Można oczywiście obniżyć poziom nasycenia kosztem samej mgławicy i wówczas gwiazdki będą bardziej białe niż czerwone.

Dla przykładu Roseta jeszcze bardziej wysycona ale jest to inna klasa sprzętu.

n2244uks.jpg

Link to comment
Share on other sites

Czyli Adamie, generalnie nie narzekasz, że przesiadłeś się na 300D?  :wink:

Jestem jak najbardziej zadowolony bo widzę znaczną różnice możliwości w stosunku do negatywu. Takiej np. M33 jak zrobiłem Canonem nigdy nie udało mi sie zrobić na negatywie mimo długoczasowych ekspozycji.

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym trochę sprostować. Też uważam, że generalnie zdjęcia z 300D wychodzą o niebo lepiej niż na kliszy, zarówno jeśli chodzi o ilość szczegółów, odwzorowanie barw, o wygodzie nie wspominając. Nie zmienia to faktu, że cyfrówka wymięka w starciu z czerwonymi mgławicami i tutaj ciągle jeszcze górą jest klisza. Nigdzie nie twierdziłem, że 300D to szajs :wink:

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym trochę sprostować. Też uważam, że generalnie zdjęcia z 300D wychodzą o niebo lepiej niż na kliszy, zarówno jeśli chodzi o ilość szczegółów, odwzorowanie barw, o wygodzie nie wspominając. Nie zmienia to faktu, że cyfrówka wymięka w starciu z czerwonymi mgławicami i tutaj ciągle jeszcze górą jest klisza. Nigdzie nie twierdziłem, że 300D to szajs  :wink:

 

Zdania są zawsze podzielone ale pamiętaj o tym że już w zasadzie na rynku nie ma błon fotograficznych do mgławic, no może Agfa optima II 400ISO.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.