Skocz do zawartości

Ocena jakości nieba w lightpollutionmap.info


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno Brightness, Artif. bright. i Ratio są powiązane wzorem:

R = A / (B - A) 

:)

Bortle i Elevation są chyba dość oczywiste.

SQM i Brightness są powiązane wzorem:

[cd/m2] = 10.8 x 104 x 10^(-0.4 x [mag/arcsec2])

(wg)

http://lightpollution.pk.edu.pl/Eng/jednostki.php

więc zasadniczo są różnymi miarami tej samej wartości: jasności powierzchniowej nieba.

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
9 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Niebawem zakupię małą działkę rekreacyjną i moje pytanko brzmi: 

Jakie mam tam niebo?

Chodzi mi o jakość do astrofotografii czy obserwacji?

 

mapa nieba.PNG

Ratio 2.18

W Krakowie centrum dochodzi do ratio 20, więc masz tam 10x lepiej niż w Krakowie ;)

 

Z drugiej strony niebo lepsze niż krakowskie to żaden wyczyn ;)

 

Ratio w Bieszczadach jest poniżej 0.1, więc masz ponad 20x gorzej, niż w Bieszczadach :)

 

Ja jakbym miał kupować działkę to wolałbym zejść chociaż z ratio poniżej 1, ale rozumiem, że nie kupujesz działki tylko po to, by obserwować niebo? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

 

Ja jakbym miał kupować działkę to wolałbym zejść chociaż z ratio poniżej 1, ale rozumiem, że nie kupujesz działki tylko po to, by obserwować niebo? ;)

No właśnie nie kupuje jej pod astro. 

Dla rodziny i rekreacji. 

Fajne tereny wszędzie. 

Puszcza Kozieniecka zaraz. 

 

No i plus taki ze blisko od domu, bo około 20km

 

W nocy widziałem tam już Drogę Mleczna.  Więc i tak niebo dużo lepsze niż mamy Astrobazie  hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być niezłe niebo, na pewno lepsze niż u mnie na południowym skraju Zakopanego gdzie mam ostatnio max 20.55 mag.

Z drugiej strony widzę tam trochę lamp przy drodze. lepiej sprawdź sam w nocy.

https://www.google.com/maps/@51.4209842,21.3132805,3a,75y,353.96h,84.41t/data=!3m6!1e1!3m4!1svK6zCoUapJXG7KbYD45HAA!2e0!7i13312!8i6656

 

ps. Upewnij się w gminie czy jest plan zagospodarowania i czy można tam stawiać domki rekreacyjne.

Jak nie ma planu musisz najpierw zrobić warunki zabudowy ( o ile spełnione są dodatkowe wymogi).

 

edit: właśnie zauważyłem na mapach liczne cieki wodne w okolicy a może to jakiś strumyk, sprawdź dodatkowo czy to nie są tereny zalewowe.

Mgły mogą być nocami dość dokuczliwe dla obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Darek_B napisał:

Może być niezłe niebo, na pewno lepsze niż u mnie na południowym skraju Zakopanego gdzie mam ostatnio max 20.55 mag.

Z drugiej strony widzę tam trochę lamp przy drodze. lepiej sprawdź sam w nocy.

https://www.google.com/maps/@51.4209842,21.3132805,3a,75y,353.96h,84.41t/data=!3m6!1e1!3m4!1svK6zCoUapJXG7KbYD45HAA!2e0!7i13312!8i6656

 

ps. Upewnij się w gminie czy jest plan zagospodarowania i czy można tam stawiać domki rekreacyjne.

Jak nie ma planu musisz najpierw zrobić warunki zabudowy ( o ile spełnione są dodatkowe wymogi).

Od lamp moja działka jest oddalona o jakieś 100m.

 

ale to północ wiec nie interesuje mnie za bardzo :)

 

Co do działki to mam już nawet warunki zabudowy dla niej hehe dla takiego normalnego murowanego domu:)

 

Domek taki drewniany do 35 m2 możesz postawić bez pozwolenia przecież.

I taki własnie tam będzie stał :)

 

a tak wracając do zaświetlenia 

to w astrobazie mamy takie niebo

astrobaza.PNG.f571e7221a908d938b25f11814b33fe6.PNG

 

a ja będę miał takie

276461087_mapanieba.PNG.6f061e912208d638081483dc2f92715a.PNG

 

spora różnica na plus hehe

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RomekAstrobaza napisał:

Domek taki drewniany do 35 m2 możesz postawić bez pozwolenia przecież.

Można ale tylko jak plan lub WZ pozwala. Jak WZ spełnia wymogi dla 35m2 domku to masz super. Tylko zgłoszenie.

Na działce rolnej dla przykładu nic nie postawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Darek_B napisał:

Może być niezłe niebo, na pewno lepsze niż u mnie na południowym skraju Zakopanego gdzie mam ostatnio max 20.55 mag.

Z drugiej strony widzę tam trochę lamp przy drodze. lepiej sprawdź sam w nocy.

https://www.google.com/maps/@51.4209842,21.3132805,3a,75y,353.96h,84.41t/data=!3m6!1e1!3m4!1svK6zCoUapJXG7KbYD45HAA!2e0!7i13312!8i6656

 

 

moja dzialka jest na wysokosci tamtego domku z czerwonym dachem

 

więc nie powinno być zle ;)

choć fotki stare jak świat - jest juz droga i na 1 dzialce przy drodze stoi dom, za nia juz ogrodzona ...

11.PNG

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Darek_B napisał:

Można ale tylko jak plan lub WZ pozwala. Jak WZ spełnia wymogi dla 35m2 domku to masz super. Tylko zgłoszenie.

Na działce rolnej dla przykładu nic nie postawisz.

Tak jak Ci pisałem - mam warunki zabudowy dla tej dzialki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę tylko, że mapka pochodzi z 2015 roku i nigdy nie była dobrym odwzorowaniem dla tej części Europy. Jest to pewnego rodzaju aproksymacja. Wielokrotnie odkrywałem niesamowicie ciemne miejscówki na Dolnym Śląsku i w Czechach, które nie powinny istnieć wg tej mapy.

 

Drugim problemem jest smog, który zabije zimowe obserwacje gorzej niż mgły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kubiłan napisał:

Przypomnę tylko, że mapka pochodzi z 2015 roku i nigdy nie była dobrym odwzorowaniem dla tej części Europy. Jest to pewnego rodzaju aproksymacja. Wielokrotnie odkrywałem niesamowicie ciemne miejscówki na Dolnym Śląsku i w Czechach, które nie powinny istnieć wg tej mapy.

 

Drugim problemem jest smog, który zabije zimowe obserwacje gorzej niż mgły.

ja akurat tam bylem w dzień i w nocy . Wioska i okolica się nie rozwinęła za bardzo:)

jest ciemno i to w tych kierunkach co mnie interesują, czyli wschód, południe i zachód (choć na zachodzie już trochę widać łunę Radomia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Darek_B napisał:

Można ale tylko jak plan lub WZ pozwala. Jak WZ spełnia wymogi dla 35m2 domku to masz super. Tylko zgłoszenie.

Na działce rolnej dla przykładu nic nie postawisz.

tak jeszcze z geoportalu  - moja w zaznaczona

 

mam nadzieje, ze wlasciciel dzialki 133/5 nie walnie tam willi i oswietli ja na maxa ;)

 

 

dzialka.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się podepnę.

Mogę kupić działkę lub działki.

Nie są przewidziane jako teren rolny - w informacji jest "łąki i pastwiska".

Działka z zamiarem obserwacji, może nawet stworzenia małego miejsca astronomicznego (mini zloty itp).

Problem polega na tym że przez działki przebiega linia średniego napięcia (pewnie dlatego cena jest bardzo okazyjna).

W dokumnatach jest opisane jako "obszar techniczny", co wg przepisów daje około 25m w każdą stronę "pustej przestrzeni" i konieczność umozliwienia dojazdu dla ekip energetycznych.

Trchę to skomplikowane, ale cały czas w głowie mam widok tamtejszego nieba - w centralne Polsce ciężko o coś lepszego a chyba takie niebo już jest dobre - jak myslicie?

LightPollutionMap_Screenshot.png.fb0f784a64fad6ad72f8a725d2c5e0ec.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RomekAstrobaza a jak sytuacja zimą tam wygląda? Sąsiedzi dają mocno do pieca?

 

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

W Krakowie centrum dochodzi do ratio 20, więc masz tam 10x lepiej niż w Krakowie ;)

 

Z drugiej strony niebo lepsze niż krakowskie to żaden wyczyn

ja w mojej miejscówce mam prawie 29 według tej mapy :D i to jest niezła miejscówka! A w tej jeszcze lepszej około 19. No chyba że Siechnice rozbłysną, to wtedy jest poza skalą

 

6 minut temu, wampum napisał:

Problem polega na tym że przez działki przebiega linia średniego napięcia (pewnie dlatego cena jest bardzo okazyjna).

wyładowanie koronalne nie powinno być uciążliwe nawet zimą, jeśli Ci tylko kable nie przeszkadzają to na moje oko jest całkiem fajna. Tym bardziej, że - jak piszesz - już tam byłeś i rzeczywiście warunki są w porządku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lkosz napisał:

@RomekAstrobaza a jak sytuacja zimą tam wygląda? Sąsiedzi dają mocno do pieca?

 

Nie mam bladego pojęcia. 

Jak pisałem nie kupuje jej że względów astro. 

Astro to przy okazji. 

Póki co działka używana będzie od wiosny do jesieni. Zima będzie odpoczywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kubiłan napisał:

Przypomnę tylko, że mapka pochodzi z 2015 roku i nigdy nie była dobrym odwzorowaniem dla tej części Europy. Jest to pewnego rodzaju aproksymacja. Wielokrotnie odkrywałem niesamowicie ciemne miejscówki na Dolnym Śląsku i w Czechach, które nie powinny istnieć wg tej mapy.

 

Drugim problemem jest smog, który zabije zimowe obserwacje gorzej niż mgły.

Choć mapka jest sprzed 5 lat, to jednak zmiany w większości miejsc nie są wcale tak wielkie jak mogłoby się wydawać. Sprawdzałem to wielokrotnie (w setkach różnych miejsc) miernikiem nieba SQM-L. Jeśli mierzyłem jasność w bezchmurną, bezksiężycową noc po północy, to zmierzone wartości były bliskie tym, które znajdują się na mapie. W najciemniejszych miejscach dużo jeszcze zależy od naturalnego świecenia nieba (airglow). Tam pomiary podobne do wartości z mapy miałem tylko wtedy, kiedy poziom jasności airglow był niski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SQM-L jest innym sposobem pomiaru, mierzy średnie zaświetlenie specyficznego wycinka nieba Jest to pomiar ilościowy. Skala Bortle'a opiera się na analizie jakościowej, wyszukujemy specyficzne gwiazdozbiory lub obiekty głębokiego nieba. Dodatkowo analizujemy: kolor zenitu, światło zodiakalne. Wartości te nie są zawsze sobie tożsame, przez zapylenie powietrza i wynikające z tego rozpraszanie światła (tzw. airglow). 

 

Pod blokiem mam niebo klasy 5, co się zgadza z mapką. 5 km dalej wg mapy nadal jest niebo klasy 5, a widać niektóre DSy gołym okiem (tzw. duszki andromedy). Następne 30 minut jazdy w stronę granicy Polsko- Czeskiej mapka nadal pokazuje zawyżony wynik: klasa 4, a w rzeczywistości widać obiekty umożliwiające klasyfikację do klasy 3.  

Z kolei kiedy przyjdzie zima i smog, to wszystko bywa o klasę gorzej jak mapka :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotrek Guzik napisał:

Sprawdzałem to wielokrotnie (w setkach różnych miejsc) miernikiem nieba SQM-L. 

Piotrku, a podzieliłbyś się informacją, co to za miernik? Unihedron czy jakieś inne urzadzenie?  Chciałbym się wyposażyć w coś takiego. Moją miejscówką obserwacyjną od lat jest jedno z niewielu miejsc w centralnej Polsce, gdzie mapka pokazuje jeszcze Bortle 3. Chętnie bym zweryfikował wartość SQM.

image.png.0ffe56a8216f84cde76068d3ee81ac80.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kubiłan napisał:

SQM-L jest innym sposobem pomiaru, mierzy średnie zaświetlenie specyficznego wycinka nieba Jest to pomiar ilościowy.

Ja mierzę jasność nieba w zenicie. 

 

 

Cytat

Skala Bortle'a opiera się na analizie jakościowej, wyszukujemy specyficzne gwiazdozbiory lub obiekty głębokiego nieba. Dodatkowo analizujemy: kolor zenitu, światło zodiakalne. 

Skala Bortle'a choć jest fajna i nieźle się sprawdza, gdy nie mamy jak wyznaczyć jasności tła nieba, to jednak jest mocno niejednoznaczna. U mnie pod domem po północy w dobre noce jest tak:

 

- Droga Mleczna pełna struktur (Bortle 2)

- bardzo dużo (kilkadziesiąt) obiektów z katalogu Messiera jest widocznych gołym okiem (Bortle 2)

- zasięg gołego oka nieznacznie przekracza 7.0 mag (Bortle 2-3)

- M 33 dobrze widoczna zerkaniem (Bortle 3)

- światło zodiakalne widoczne ale niezbyt wyraźne i nie sięga zbyt wysoko (Bortle 4)

- łuny widoczne w kilku kierunkach (Bortle 4)

- otoczenie dość dobrze widoczne, nawet z pewnej odległości (Bortle 4)

- chmury praktycznie w każdym kierunku są wyraźnie jaśniejsze od tła nieba (Bortle 5)

 

Jakie więc mam niebo w skali Bortle'a?

 

 

Cytat

Wartości te nie są zawsze sobie tożsame, przez zapylenie powietrza i wynikające z tego rozpraszanie światła (tzw. airglow). 

Które wartości nie są sobie tożsame? Airglow nie ma żadnego związku z zapyleniem powietrza i rozpraszaniem światła. Airglow to naturalne świecenie wysokich warstw atmosfery. 

 

 

Cytat

Pod blokiem mam niebo klasy 5, co się zgadza z mapką. 5 km dalej wg mapy nadal jest niebo klasy 5, a widać niektóre DSy gołym okiem (tzw. duszki andromedy).

 

Co to są duszki Andromedy?

 

 

Cytat

 

Następne 30 minut jazdy w stronę granicy Polsko- Czeskiej mapka nadal pokazuje zawyżony wynik: klasa 4, a w rzeczywistości widać obiekty umożliwiające klasyfikację do klasy 3.  

Z kolei kiedy przyjdzie zima i smog, to wszystko bywa o klasę gorzej jak mapka :( 

 

Jeśli chodzi Ci o to, że na mapie o której mówimy skala Bortle'a jest źle oznaczona, to pewnie masz rację. Na tej mapie skala Bortle jest przeliczona bezpośrednio z jasności tła nieba, a to są jednak dwie różne miary. A swoją drogą, to czy w tym miejscu, o którym piszesz chmury nad głową są czarne?

 

 

 

4 godziny temu, Krawat napisał:

Piotrku, a podzieliłbyś się informacją, co to za miernik? Unihedron czy jakieś inne urzadzenie?  Chciałbym się wyposażyć w coś takiego. Moją miejscówką obserwacyjną od lat jest jedno z niewielu miejsc w centralnej Polsce, gdzie mapka pokazuje jeszcze Bortle 3. Chętnie bym zweryfikował wartość SQM.

Tak, to jest Unihedron. Pojedynczy pomiar pewnie niewiele by Ci powiedział. Ja u siebie pod domem mam już ponad 300 pomiarów (przy czym każdy pomiar to tak naprawdę średnia z kilku). Wszystkie pomiary wykonuję w noce astronomiczne z co najwyżej niewielkim zachmurzeniem (tak, żeby chmury nie znalazły się nigdzie blisko zasięgu urządzenia) i bez obecności Księżyca na niebie. Jasność nieba zmienia się od około 20.5-20.6 mag/"2 wczesnymi wieczorami (18-20), przez 20.7-20.8 mag/"2 późnymi wieczorami (21-22) do około 21.0-21.4 mag/"2 po północy. Do godziny 23 niebo ciemnieje sobie dość powoli, później miedzy 23 a północą zmiany są bardzo szybkie (gasną stopniowo okoliczne miejscowości), natomiast od północy do 4 niebo jest w zasadzie cały czas tak samo ciemne. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

 

Skala Bortle'a choć jest fajna i nieźle się sprawdza, gdy nie mamy jak wyznaczyć jasności tła nieba, to jednak jest mocno niejednoznaczna. U mnie pod domem po północy w dobre noce jest tak:

 

- Droga Mleczna pełna struktur (Bortle 2)

- bardzo dużo (kilkadziesiąt) obiektów z katalogu Messiera jest widocznych gołym okiem (Bortle 2)

- zasięg gołego oka nieznacznie przekracza 7.0 mag (Bortle 2-3)

- M 33 dobrze widoczna zerkaniem (Bortle 3)

- światło zodiakalne widoczne ale niezbyt wyraźne i nie sięga zbyt wysoko (Bortle 4)

- łuny widoczne w kilku kierunkach (Bortle 4)

- otoczenie dość dobrze widoczne, nawet z pewnej odległości (Bortle 4)

- chmury praktycznie w każdym kierunku są wyraźnie jaśniejsze od tła nieba (Bortle 5)

 

Jakie więc mam niebo w skali Bortle'a?

Bierzesz najgorszą ocenę, zgodnie z metodologią pomiaru.

 

7 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

 

Które wartości nie są sobie tożsame? Airglow nie ma żadnego związku z zapyleniem powietrza i rozpraszaniem światła. Airglow to naturalne świecenie wysokich warstw atmosfery. 

 

Przepraszam, źle przetłumaczyłem z francuskiego i pokręciłem tłumaczenie na angielski :( Faktycznie, pomieszałem Airglow z Light Scaterring (rozpraszaniem światła). Mea culpa.

 

7 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

 

Co to są duszki Andromedy?

Mam na myśli, że obiekt wygląda strasznie blado i jest zauważalny jako "duszek". Nie wiem, czy to właściwe tłumaczenie na język polski.

 

7 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

 

Jeśli chodzi Ci o to, że na mapie o której mówimy skala Bortle'a jest źle oznaczona, to pewnie masz rację. Na tej mapie skala Bortle jest przeliczona bezpośrednio z jasności tła nieba, a to są jednak dwie różne miary. A swoją drogą, to czy w tym miejscu, o którym piszesz chmury nad głową są czarne?

 

Tak chmury są czarne, powyżej 15- 25 stopni elewacji. Chociaż od kiedy Wałbrzych wyłącza oświetlenie po 24, jest jeszcze lepiej w kierunku miasta :D Nie mogę teraz znaleźć na telefonie strony z raportami widoczności na podstawie generowanych mapek. Tamtejsza strona była dla mnie bardzo dużą pomocą, gdy w przebywałem innych miejscach Europy.

 

7 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

 

Tak, to jest Unihedron. Pojedynczy pomiar pewnie niewiele by Ci powiedział. Ja u siebie pod domem mam już ponad 300 pomiarów (przy czym każdy pomiar to tak naprawdę średnia z kilku). Wszystkie pomiary wykonuję w noce astronomiczne z co najwyżej niewielkim zachmurzeniem (tak, żeby chmury nie znalazły się nigdzie blisko zasięgu urządzenia) i bez obecności Księżyca na niebie. Jasność nieba zmienia się od około 20.5-20.6 mag/"2 wczesnymi wieczorami (18-20), przez 20.7-20.8 mag/"2 późnymi wieczorami (21-22) do około 21.0-21.4 mag/"2 po północy. Do godziny 23 niebo ciemnieje sobie dość powoli, później miedzy 23 a północą zmiany są bardzo szybkie (gasną stopniowo okoliczne miejscowości), natomiast od północy do 4 niebo jest w zasadzie cały czas tak samo ciemne.

Możesz powiedzieć, że wzorowo wyznaczyłeś okresowość :) Pojedynczy pomiar jest zawsze obarczony błędem, mając tak dużo pomiarów i ich daty, możesz zacząć zbierać informacje meteo i korelować dane. Pozwoli Ci to na skuteczne przewidywanie przyszłych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kubiłan napisał:

Bierzesz najgorszą ocenę, zgodnie z metodologią pomiaru.
 

O widzisz, to gdzieś mi umknęło. Ale jeśli tak, to tym bardziej skala Bortle'a nie za wiele mówi, bo bardzo różne miejsca będą mieć tę samą jakość nieba w skali Bortle'a.

 

Sprawdź sobie na mapie www.lightpollutionmap.info/ jak wygląda w Twoich miejscówkach wartość określona tam jako Ratio. Ja na tym się chyba nigdy nie zawiodłem - zawsze (tej samej nocy, o tej samej porze) jeśli w dwóch miejscówkach wartość ta była zauważalnie różna, to w tej o niższej wartości "Ratio" niebo było lepsze. 

 

 

Cytat

 

Tak chmury są czarne, powyżej 15- 25 stopni elewacji. Chociaż od kiedy Wałbrzych wyłącza oświetlenie po 24, jest jeszcze lepiej w kierunku miasta :D.

 

To musisz mieć naprawdę świetne warunki - chyba, że mówimy o bardzo niskich chmurach (takie i u mnie bywają czarne). Cirrusy to nawet w Bieszczadach bywają jaśniejsze od nieba.

 

 

Ze skalą Bortle'a mam jeszcze jeden problem - zgodnie z nią, w ciemnych miejscach nie powinno być widoczne otoczenie. Tymczasem, w bardzo ciemnych miejscach same gwiazdy i airglow dają tyle światła, że jednak najbliższe otoczenie widać. Chyba że mówimy o miejscach, gdzie horyzont jest mocno obcięty (śródleśne polany itp.), to wtedy rzeczywiście można znaleźć takie miejsca, że najbliższe otoczenie jest zupełnie czarne.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.