Skocz do zawartości

Dlaczego zakup teleskopu na Allegro to strata pieniędzy?


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

A mnie zastanawia inna kwestia.

Sprzedaż astrobadziewia (nowego) przez Allegro jest całkiem spora. A rynek wtórny jakiś niewielki. Prawie wcale nie ma ofert na odsprzedanie tego typu sprzętu przez niezadowolonych klientów. Albo więc świadomość nowych właścicieli jest tak duża, że wstyd im to wystawiać (w co wątpię), albo są po prostu zadowoleni z zakupu.

Inna sprawa, że to chyba często są prezenty od mało rozgarniętych (astronomicznie) rodziców, wujków i ciotek dla ich młodocianych pociech. A maleństwo nie wystawi tego na aukcji, raczej rzuci w kąt szafy z zabawkami i już. To są zabawki i tak je należy traktować.

Z drugiej strony zgadzam się z tezą, o łykaniu bakcyla przez kontakt z jakimkolwiek sprzętem. A że oferty trochę podkolorowane... Nie sądzę, żeby kupujących mieli większe pojęcie o parametrach tych teleskopów, niż np. o parametrach powszechnie kupowanego badziewiastego sprzętu audio czy wideo. Ale bakcyla łyknąć można, tak jak moje pokolenie łykało bakcyla do muzyki nagrywając z radia trzeszczące kawałki na ZK 120 (nie każdego stać przecież było na Arię).

 

PS. Jakby ktoś nie wiedział ZK 120 i Aria to magnetofony szpulowe produkowane w Polsce na przełomie paleozoiku i mezozoiku.

[/qu Na Elizabetach Amatorach te kawałki wcale nie były takie trzeszczące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiTaM wszystkich astroprofesionalistów.

 

Trafiłem tu szukając informacji o użyciu teleskopu do róznych obserwacji,

a dowiedziałęm sie że mam szajs jakich mało i moge go wyrzucic na śmietnik.

Jestem jednych z tych co dali sie oszukac pięknemu opisowi i zdjęciu na Allegro.

Kupiłem jakiś chiński produkt ze 2,5 roku temu oczywiście od Super Sprzedawcy :)

 

dlaczego kupiłem ?

 

po prostu miałęm troche gotówki i pomyślałem ze to moze byc niezłą zabawą widzec te wszystkie plamy na księzycu, albo planety, nie sądziłęm ze to może byc jakies oszustwo :o

Nie mam dzieciaka i dla którego mógłbym dac teleskop no i sam też nie jestem dzieciakiem. A teleskopu nie odsprzedaje, bo nie czuje takiej potrzeby, ale i dlatego że nie miałbym sumienia sprzedawac "to coś" wciskając że ma powiekszenie x 525 (teraz gdy wiem ze to kicz).

 

Mimo ze mam kiespki produkt, to chciałbym go jednak użyc, prosze wiec o małą rade. Teleskop mój (jeśli można tak o nim mówic) ma 3 okulary: 20 mm, 12,5 mm i 4 mm oraz 2 soczewki Barlowa 1,5X i 3X. Wg sprzedającego powinienem mie powiekszenie max 525 X- oczywiście dzieki astro-forum juz wiem ze to NIEmożliwe.

Moje pytanie to co moge z tym zrobic zeby jednak zobaczy te plamy na księzycu??

możecie mi poradzic co z czym dobrac zeby obserwowac sasiada a co zeby ksiezyc <?> o ile to możliwe :szczerbaty:

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

post-1824-1115362499_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada prawie jak ETX :D

Napisz jaka ma srednicę obiektywu bo ze zdjecia trudno wywnioskowac. Powiekszenie 525 mozna uzyskac spokojnie tylko po co? Po pierwsze w Polsce rzadko kiedy mozna uzyc pow 300x a po drugie i tak takie pow nic nowego by nie wnioslo a jednynie popsulo obraz. Co do ksiezyca to pewnie chodzi Ci o kratery i morza? :rolleyes: Te mozesz zobaczyc nawet przy uzyciu zwyklej lornetki 10x...

wiec przez ten wynalazek tym bardziej pownienes dac rade. (chociaz kto wie)

Czy on czasem nie stoi na statywie teodelitowym? :rolleyes:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe załączyłęm obrazek mojego tachimetru elektornicznego,

sądizłęm ze pokaże sie on obok tekstu przy nazwie użytkownika :)

jestem jeszcze zielony w GUI tego forum.

teleskop jest o wiele dłuzysz, ma chyba z 80 cm

a rozchodzi mi sie o to czy moge cos zrobic z tym co mam, nie kupując lornetki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe załączyłęm obrazek mojego tachimetru elektornicznego,

sądizłęm ze pokaże sie on obok tekstu przy nazwie użytkownika :)

jestem jeszcze zielony w GUI tego forum.

teleskop to 60/700

a rozchodzi mi sie o to czy moge cos zrobic z tym co mam, nie kupując lornetki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość ignisdei

witajcie!

Jeśli mogę to chciałbym podzielić się z Wami moim doświadczeniem z teleskopami z allegro. Otóż, nie dalej jak rok temu jako “zielony” obserwator zapragnąłem mieć teleskop. Wcześniej pasjonowałem się trochę astronomią ale tylko teoretycznie. Zawsze przed takim zakupem robię mały wywiad cenowy i techniczny. Zauważyłem, że w ofertach chinskiej produkcji typu power-telescope lub optisan najszczęściej występowało słowo soczewka bralowa (niektórzy piszą nawet “teleskop barlowa” ), ja wtedy uznałem to za wyznacznik dobrego sprzątu. Daltego wybrałem sobie refraktor 60/700 i oferenta, który da mi rabat 20 % (obecnie allegro rozwiązało z nim umowę). I dokonałem transakcji. Do domu przyszło kolorowe pudełko, z namalowanym teleskopem i zielonym ksieżycem. Pierwsze skojażenie (na tym etapie) było: jakże przypomina mi to astro-cabinet (zabawkę astronomiczną z lat dzieciecych.) Lecz nie tracąc ducha zacząłem montowac sprzęt. Poszło jak z płatka statyw, tubus, okular, jest. Założyłem oczywiście najwiąksze powiekszenie do 525x przy kombinacji, okular 4 mm + barlow x 3 i skierowałem na najbliższa latarnie i nic.. rozmazame smugi. Zacząłem zmiejszac okulay 12,5 mm, nic ...wreszcie włożyłem 20 mm i soś się pojawiło ale było małe i rozmyte. Postanowiłem zatem odłożyć na bok barlowy i zamontowac kontówke lustrzaną, wreszie przy okuklarze 20 mm zaobaczyłem światła lamp i księżyc. Jednak nie mogłem dostroic ostrości. W dzień to samo. Widziłem obraz tylko przy okuklarze 20 mm. Zaczałem szukać na grupach dyskusynych jak z tego problemu wybrnąć. I zanlazłem topic goscia ,który kupił sobie podobny szajs i wymienił okular na mikroskopowy, ale on miał reflektor z pierścieniem, który można zdjąć, ja w refraktorze takiego nie miałem, ale mimo wszystko kupiłem mikroskopowego plossla 17 mm tak i jak przypuszczłem w moim sprzęcie wyciąg był 1” a ten miał 1,25” -(robią 1 calowe tak by wkładać badziewne okulary.) Dałem wytoczyć przejściówkę na 1,25” - cylinder z metalu na plastikową kontówke, w którą wchodzi mój plossl. Obraz się rozjasnił ale był cały czas malutki. no i wyciąg strasznie się obwiesił. Postanowilem zatem rozwalic “psełdo barlowa” wyciagnąłem to co nazwali soczewką i włozyłem w tulejke kątówki pod mój metalowy cylinder. Okręcajac soczewkę plastrem by nie latała, bo miała miejszą średnice. Ufajac parametrom producenta o obiektywie 60 mm i ogniskowej 700mm powinienem, osiagnąc powiększenie ok 41 x i razy 3 barlow, co daje 123 x. Jednyna wartość, która, tu jest prawdziwa to ogniskowa okularu mikroskopowego . Inne są wyssane z palaca. Wtedy zbaczyłem poraz pierwszy Saturana, lekko rozmazanego, wielokosci ziarnka maku, oraz tarczke Wenus z poświatą (która nie była napewno spowodowana ani efektem chmur, rozkolimowaniem czy kondensacją pary, ale niską jakością barlowa i obiektywu). Powiekszenie, które oceniam na jakieś 50-60 x nadaje sie rzeczywiście do oglądania obiektów naziemnych i to przy pełni dnia bo jasnośc teleskopu jest fatalna. Wielkość soczewki obiektywu 60mm traci de facto prawie 1 cm na montaż w tubusie. Widac tylko jasne obiekty na niebie. Ale i one sa zbyt małe i rozmazane by coś zobaczyć. Poza tym statyw - zgroza drży skacze. Nie urywam, że wpływ na to ma cieżki okular i cylinder w plasikowym wyciągu. Plastik w kontówce pęka, musialem robic nowe dziurki, na śruby blokujace okular. W końcu stwiedziłem, że nie ma co inwestowac w ten badziew i kupiłem sobie reflektor synty. Jedyny z tego pożytek, że przypomiałem sobie pare praw i wzorów i przy małych pieniądzach doszedłem do kilku wniosków co do obserwacji nieba. Zatem reasumujac: NIE KUPUJCIE TEGO BADZIEWSTWA!!! szczerze radzę i zachecam do konwersacji, oraz pozdr. Robert :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam! jestem tu nowy i za bardzo nie wiem co i jak tu sie robie (jeszcze). Jezcze ponieważ ostatnio postanowiłem spełnic swe marzenia i zacząć sie wgłebiac w tajniki astronimii... a raczej prostych obserwacjii gwiad itp.Powiem szczerze ze myślałem o zakupie teleskopu z allegro ale po przeczytaniu tego sie zastanowiłem nad tym... Otóz mam prośbe czy mógłbys mi napisac cos o teleskopach (jakie powinny miec parametry) oczywic\scie dla początkującego, oraz gdzie moge kupic takie cos. JEstem z Wrocławia, jesli znasz miejsce gdzie jest taki sklep to bardzo prosiłbym o nadanie mi namiarów na niego. Cgodzi mi o teloeskop do 400-500zł. Jest nadzieje ze kupie cos za tą cenę. Aha! mozesz równiez podac jakąś literature która wgłebi mnie w podstawy astronimii. Z góry dzięki! Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie pisz do PiotraZ, Oskara lub innych ludków z Wrocławia napewno Ci pomogą w obejrzeniu różnych rzeczy i wytłumaczeniu co i jak. ;)

 

w dziale producenci znajdziesz różne firmy sprzedające sprzęt astro.

 

ps. za 400-500zł to najlepiej kupić tube newtona 114/900 i dorobić do niej montaż dobsona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Jestem równie początkujący jak Ty (zaledwie styczeń –luty) jednak mogę służyć kilkoma skromnymi radami:

1) Nie kupuj reflektora lub reflektora firmy optisan, powertelescope, lub innych pochodnych allegrowców w stylu 700/60, 76/700

2) Nie kupuj niczego co ma wyciąg poniżej 1,25 cala czyli 32 mm

3) Najtańsze co spotkałem to refraktor skyluxa za jakieś 300 zł ale nie polecam.

4) Może spróbujesz firmy Uniwersał z Żywca typowo nasz rodzimy produkt.

5) Pamiętaj że w przypadku reflektora średnica lustra głównego nie może być niższa niż 90 mm. Ogniskowa w zależności co lubisz oglądać. Na planety dłuższa 900 + za to mniejsze lustro, na obiekty głębokiego kosmosu zaś (światłosilny) czyli większe lustro, mniejsza ogniskowa np. jak moja synta 130/650 lub w wyżej wymienionym poście allegrowy 150/750. refraktor to min 70 mm, a ogniskowa 900.

6) Podstawą jest solidny statyw na montażu paralaktycznym. Jak zrobiłem moja synte na starym statywie aluminium na ciężkich prymitywnych widełkach wszystko lata i ma luzy, niedługo zmienię to na coś lepszego.

7) Potrzebny Ci będą okulary np. 6mm, 17mm, 25 mm ( ja takie mam) oraz barlow 2x w zależności od rodzaju obserwacji.

Reasumując kup sobie cos używanego pełno tu ogłoszeń lub na teleskopy.pl , albo kup polskiego Uniwersła.

Rozeznaj rynek nie spiesz się negocjuj. Pozdr Robert :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) Może spróbujesz firmy Uniwersał z Żywca typowo nasz rodzimy produkt.

Żadną cechą jest pochodzenie tej firmy. Jakość wyrobów i ich polityka woła o pomstę do nieba. Należy im się tylko zapomnienie :/

6) Podstawą jest solidny statyw na montażu paralaktycznym.

Paralaktyk nie jest konieczny dla początkującego. Dobson także ma swoje istotne zalety.

kup  polskiego Uniwersła.

:Boink:

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radradish wydaje mi się, że masz coś osobistego do panów z uniwersała.... ich wyroby nie są aż tak tragiczne, prócz kilku wyjątków - o którch tu nie wspomnę, znam ludzi, którzy tuningują swój sprzet przez duze "Ch" wlaśnie podzespolami z tamtąd..a cenowo uniwersały jednak porównywalni są do markowego sprzętu na rynku wtórnym..ja mimo to obstaje przy uniwersale - jako mniejszemu złu, choć gdzież mi do Twojej wiedzy i doświadczenia.. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radradish wydaje mi się, że masz coś osobistego do panów z uniwersała.... ich wyroby nie są aż tak tragiczne, prócz kilku wyjątków - o którch tu nie wspomnę, znam ludzi, którzy tuningują swój sprzet przez duze "Ch" wlaśnie podzespolami z tamtąd..a cenowo uniwersały jednak porównywalni są do markowego sprzętu  na rynku wtórnym..ja mimo to obstaje przy uniwersale - jako mniejszemu złu,  choć gdzież mi do Twojej wiedzy i  doświadczenia.. :Salut:

Chyba kolego nie wiesz co piszesz odnosnie porównywalności uniwysrałów do markowego sprzętu :Boink:

Porównaj choćby to:

http://www.uniwersal.beep.pl/polski/index.htm

oraz

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=146

 

Nie wiem jak Ty ale ja wole mieć zwierciadło z Pyrexu, wyciąg 2", wiekszego szukacza etc a w kieszeni zaoszczedzone 800zl w stosunku do tego rubbish'a z Żywca. To tylko przykład, że nieopłacalne jest kupowanie tam produktów. Nawet sama strona internetowa nie jest zachęcająca <_<

 

P.s. i nie namawiaj nowych użytkowników do kupna tych żółtych tub bo.... "powinni tego zabronić" :Salut:

 

 

ale lepsze to niz 1" -owa Chińszczyzna przez duże "CH" (oczywiście z szacunkiem dla synty)... :Salut:

Pewnie że z szacunkiem skoro sam taką Synte masz :Boink:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kolego nie wiesz co piszesz odnosnie porównywalności uniwysrałów do markowego sprzętu :Boink:

Porównaj choćby to:

http://www.uniwersal.beep.pl/polski/index.htm

oraz

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=146

 

Nie wiem jak Ty ale ja wole mieć zwierciadło z Pyrexu, wyciąg 2", wiekszego szukacza etc a w kieszeni zaoszczedzone 800zl w stosunku do tego rubbish'a z Żywca. To tylko przykład, że nieopłacalne jest kupowanie tam produktów. Nawet sama strona internetowa nie jest zachęcająca <_<

 

P.s. i nie namawiaj nowych użytkowników do kupna tych żółtych tub bo.... "powinni tego zabronić" :Salut:

 

zauważ, że porównywalem markowy sprzętu "NA RYNKU WTÓRNYM" tylko i wyłącznie "CENOWO" i użyłem słowa mniejze zło .. z tego wynika, że nie jestem jakimś wielkim unwersło -entyzjastą, choc "pojechałeś ze mną ostro kolego" :angry: to choć tego nie lubię muszę się wytłumaczyć, że próbowałem początkującemu wskazać jedną z możliwych dróg... oczywiscie każda myśląca istota wysłucha więcej opinii przeczyta i zrobi sobie ogólny wywiad ..wszystko polega na tym by dyskusja mieściła się w jakimś ogolnie pojętym, dobrym tonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radradish wydaje mi się, że masz coś osobistego do panów z uniwersała....ja mimo to obstaje przy uniwersale - jako mniejszemu złu,  choć gdzież mi do Twojej wiedzy i  doświadczenia.. :Salut:

Moja wiedza bierze się z dziesiątek postów przeczytanych na tym i innych forach na temat Uniwersału. Poza tym sam przekonałem się jakiej jakości kontakt z klientem oferuje ta firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważ, że porównywalem markowy sprzętu "NA RYNKU WTÓRNYM" tylko i wyłącznie "CENOWO" i użyłem słowa mniejze zło .. z tego wynika, że nie jestem jakimś wielkim unwersło -entyzjastą, choc "pojechałeś ze mną ostro  kolego"  :angry: to choć tego nie lubię muszę się wytłumaczyć, że  próbowałem początkującemu  wskazać jedną z możliwych dróg... oczywiscie każda myśląca istota wysłucha więcej opinii przeczyta i zrobi sobie ogólny wywiad ..wszystko polega na tym by dyskusja mieściła się w jakimś ogolnie pojętym, dobrym tonie.

Wybacz, zwykle sie tak nie unosze i nie chciałem żeby to zabrzmiało ofensywnie,ale jakiekolwiek wspominanie czy nie daj Boże polecanie tej firmy nowym użytkownikom to przestepstwo :rolleyes: Nie dość że kasa w błoto to jeszcze mozliwości słabe. Za to warto zwrócić uwagę na chińszczyzne ze względu na dobry stosunek cena/jakość :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3)  Najtańsze co spotkałem to refraktor skyluxa za jakieś 300 zł ale nie polecam.

a dlaczego nie? za takie pieniadze to niema sie nad czym zastanawiac dla poczatkujacego, poczytaj o skyluxie cygnusa jakie daje obrazy po kilku modernizacjach

 

4) Może spróbujesz firmy Uniwersał z Żywca typowo nasz rodzimy produkt.

raczej nieprobowalbym :Boink:

5) Pamiętaj że w przypadku reflektora średnica lustra głównego nie może być niższa niż 90 mm. Ogniskowa w zależności co lubisz oglądać. Na planety dłuższa  900 + za to mniejsze lustro

niezgodze sie, niewazne co bedziesz obserwowal bierz najwieksze lustro/obiektyw na jakie Cie stac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza bierze się z dziesiątek postów przeczytanych na tym i innych forach na temat Uniwersału. Poza tym sam przekonałem się jakiej jakości kontakt z klientem oferuje ta firma.

Wypowiedzi na forach dotyczące Uniwersała przepojone są agresją, szyderstwem, wręcz nienawiścią. Myślę że użytkownicy U-bootów, zwłaszcza nowi na forach, poprostu nie przyznają się do sprzętu z Żywca. I w ten sposób powstaje jednostronny obraz w czarnych barwach. A więc "wiedza" czerpana z lektury jest... mało miarodajna. Chyba że wypowiada się ktoś kto używał U i porównywał z czymś innym.

 

SkyLux jest CAŁKIEM NIEZŁY (tuba), chociaż wymaga prostych ulepszeń, zaś STATYW - CAŁKIEM ZŁY, wręcz TRAGICZNY. Montaż zaś - bardzo kiepski ale zależy od egzemplarza. Mój egzemplarz jest do d... pomimo dużego tuningu. :(

 

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kolego nie wiesz co piszesz odnosnie porównywalności uniwysrałów do markowego sprzętu :Boink:

Porównaj choćby to:

http://www.uniwersal.beep.pl/polski/index.htm

oraz

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=146

 

Nie wiem jak Ty ale ja wole mieć zwierciadło z Pyrexu, wyciąg 2", wiekszego szukacza etc a w kieszeni zaoszczedzone 800zl w stosunku do tego rubbish'a z Żywca. To tylko przykład, że nieopłacalne jest kupowanie tam produktów. Nawet sama strona internetowa nie jest zachęcająca <_<

W zasadzie powinien być link http://www.uniwersal.beep.pl/polski/N250_1500_D.htm

bo ten, który podałeś prowadzi do głównej strony i nie wiadomo, z czym porównujemy.

A każdy, kto chce się dowiedzieć czegoś o U-bootach powinien poczytać wątek Promila o tuningu jego U i sam zdecydować, czy o to mu chodzi przy kupnie teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A każdy, kto chce się dowiedzieć czegoś o U-bootach powinien poczytać wątek Promila o tuningu jego U i sam zdecydować, czy o to mu chodzi przy kupnie teleskopu.

Wątek Promila jest zmyłkowy, bo jego treści dałoby się zmieścić w czterech postach, więc kierowanie do tego właśnie wątku, który ma SIEDEMNAŚCIE stron, jest działaniem zmierzającym do załamania szczęśliwego posiadacza U-boota.

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.