Skocz do zawartości

Dlaczego zakup teleskopu na Allegro to strata pieniędzy?


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

pole widzenia zależy od okularu :lol:

 

Pole widzenia zależy od wielu czynników. Ogniskowej obiektywu, pola/kąta widzenia okularu, można też uprościć że w pewien sposób od powiększenia. Latwo je zgrubnie ocenić widząc soczewkę pola w okularze lub przesłonę diafragmy.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebrałam moj nowy teleskop kupiony na allegro :(((( złozyłam go jak nalezy oto ten model. Dałam sie nabrac :(

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=57772254

 

czy ja cos przez niego zobacze? bo nawet sasiada nie moge zauważyć, ponad to widze wszystko do góry nogami :( Co robić ?? Prosze o pomoc, kompletnie nie znam sie na astronomii ale chciałabym troche poogladac niebo bo mnie to ciekawi. Tym sprzetem cos zobacze? Wczoraj w nocy szukałam jakiejs gwiazdy ale nie ucelowałam na zadną. Czy w takim wypadku towar nie spełnia warunków? Moge go oddać ?? Prosze bardzo o POMOC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mówiąc mogłaś choć połowe tego wątku poczytać , przynajmniej zrób to teraz . Jest tu troche co i jak z nim robic, choc duzo wiecej nie w temacie .

Celuj poprzez długosc rury tak jak w średniowiecznych armatach . Okular 20 mm , pózniej mozesz dac 12,5 . 4 mm to za duze powiekszenie na tej srednicy lustro .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była już cała masa postów nt. kupowania teleskopów na allegro. Szkoda,że nie odwróciłaś kolejności tj. najpierw popytać na forum, potem kupować.

To, że widzisz obraz do góry nogami, jest normalką. Ale cudów po tym sprzęcie się nie spodziewaj - za 200 złotych trudno byłoby trafić dobrą lornetkę.

Kupiłem kiedyś (z 10 lat temu) teleskop Uniwersała i , ponieważ był kiepski, zniechęciłem się do astronomii. Poszukaj kogoś z forum, kto mieszka niedaleko Ciebie - będziesz miała okazję wypróbować inny sprzęt i nauczyć się trochę obserwacji.

Pozdrawiam

M.

Edytowane przez rerekumkum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolina napisała:

 

"...czy ja cos przez niego zobacze? bo nawet sasiada nie moge zauważyć, ponad to widze wszystko do góry nogami :(

Witaj Karolino.Ja dawno temu byłem włascicielem Optisan 60060 ,i rowniez wszystko widzialem do gory nogami-wszystko jest OK ,w telepach obraz jest odwrocony.Moim zdaniem powinnas lekko cos zobaczyc :D ,poczekaj na Ksieżyc.Co do obserwacji innych cial niebieskich takich jak Saturn lub Jowisz ,to te sprawy byly juz poruszane.Jesli dobrze poszukasz ,to sama zobaczysz ,ze rozne byly opinie od bardziej optymistycznych po totalny pesymizm.Głowa do góry.Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chcial bym doddac ze zgadzam sie z innymi opiniami ,iz teleskopy za 200 -300 zl to totalna strata piniedzy <_< Ja przy mojej 'Lunecie" bo z szacunku dla prawdziwych TELESKOPOW nazwac ja telepem nie moge :szczerbaty: sporo sie nameczylem aby wogole utrzymac np.Ksieżyc w okularze.Latalo mi to wszystko jak magazynier w pustym magazynie :ha: Jak powiadaja czesi " To se ne vrati..." :ha:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebrałam moj nowy teleskop kupiony na allegro :(((( złozyłam go jak nalezy oto ten model. Dałam sie nabrac :(

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=57772254

 

czy ja cos przez niego zobacze? bo nawet sasiada nie moge zauważyć, ponad to widze wszystko do góry nogami :( Co robić ?? Prosze o pomoc, kompletnie nie znam sie na astronomii ale chciałabym troche poogladac niebo bo mnie to ciekawi. Tym sprzetem cos zobacze? Wczoraj w nocy szukałam jakiejs gwiazdy ale nie ucelowałam na zadną. Czy w takim wypadku towar nie spełnia warunków? Moge go oddać ?? Prosze bardzo o POMOC.

Jeżeli Twój teleskop ma wszystkie elementy wykonane poprawnie ( jak na swoją klasę cenową ) to tak jak napisał wcześniej Promil podstawowe obiekty nieba zobaczysz, tylko nie nastawiaj się na takie obrazy jak na zdjęciach.

Maksymalne użyteczne powiększenie Twojego teleskopu to około 100x, czyli najmniejszy okular jaki można zastosować powinien mieć ogniskową 8mm.

Jeżeli mimo zastosowania przez Ciebie wcześniejszych rad nie możesz wyostrzyć obrazu, może być to wina kolimacji ( ustawienia elementów optyki względem osi światła wpadającego do teleskopu ), jest dużo porad na ten temat poczytaj sobie i spróbuj to poprawić.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebrałam moj nowy teleskop kupiony na allegro :(((( złozyłam go jak nalezy oto ten model. Dałam sie nabrac :(

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=57772254

 

czy ja cos przez niego zobacze? bo nawet sasiada nie moge zauważyć, ponad to widze wszystko do góry nogami :( Co robić ?? Prosze o pomoc, kompletnie nie znam sie na astronomii ale chciałabym troche poogladac niebo bo mnie to ciekawi. Tym sprzetem cos zobacze? Wczoraj w nocy szukałam jakiejs gwiazdy ale nie ucelowałam na zadną. Czy w takim wypadku towar nie spełnia warunków? Moge go oddać ?? Prosze bardzo o POMOC.

Nie no spokojnie, nie jest tak żle, jak już kupiłaś to trzeba go wykorzystać. Mam takie samo cudo za które zapłaciłęm 2,5 roku temu 300PLN :angry: Jak widzisz jesteśjuż 100 do przodu :szczerbaty: Ale teraz poważnie: W zestawie powinnaśmieśodwracaczobrazu 1.5x więc jak by co do obiektów naziemnych moze sie przydać ale do astro go nie stosuj. Do swojego dokupiłem okular Plossl 10mm za 50PLN i z Barlowem 2x (ktory tez powinnas miec w zestawie) daje powiekszenie 140x czyli czyba max jak na ten teleskop. Lunetka celownicza jest lichutka ale idzie ja ustawic. Wywalilem stayw bo jest nie do przejsca nawet przy delikatnym wiaterku. I co nim widze: Saturna bardzo fajnie i kilka razy w zimie Tytana! Jowisza super plus pasy chmór koło równika i oczywiscie ksiezyce. Na marsie nie za wiele. Bardzo wyraznie fazy Wenus i Merkurego. Ksiezyc bardzo fajnie przy 140x. Co do DSów to tylko galaktyki w postaci mgiełek przy 70x. A na Słońcu pardzo fajnie plamki. Tak że nie ma co sie łamać. Ustaw sobie tylko lunetke w miare dokladnie i pomys o jakims okularku.

Pozowdzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam!

 

Niestety też jestem jednym z tych, którzy najpierw kupili a potem

trafili na forum :) Już wiem o czymi mówili bardziej doświadczeni

koledzy. Taki teleskop może zniechęcic do dalszej obserwacji,

aczkolwiek astronomią interesuje się od dawna i wiem, że "im

większy tym lepszy" ;) Teleskop za 200-300zl to coś w stylu

gry w wersji "demo". Obecnie myślę nad kupnem PRAWDZIWEGO

teleskopu, dzięki któremu mógłbym zobaczyc więcej i dalej.

I tu pytanie do Was. Ale może zadam je w innym temacie.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop za 200-300zl to coś w stylu

gry w wersji "demo".

Ehh, nie porównywałbym tego w ten sposób. Przecież za takie "demo" trzeba płacić niemałą kwotę, która może stanowić istotną część kosztów nabycia prawdziwego teleskopu. Chociażby, dla porównania Orion SkyQuest XT6 za 1000zł.

 

Pozdro

Rad Radish

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Pozwolcie ze ja odpowiem;)

Jak napewno wielu urzytkownikow z AF sie ze mna zgodzi na poczatek najlepsza jest lornetka:D

Jednak jesli juz zdecydowany Jestes na zakup teleskopu to musisz sie zastanowic do czego Bedziesz go uzywal... Sa ogolnie 2 przeznaczenia:

-do planet

-do DSO (obiektow glebokiego nieba czyli po Polsku do mglawic)

Wybor jest naprawde trudny(ja zbieram na sprzet do DSO;) )

Cena teleskopu zalezy glownie od 4 czynnikow:

-od jego budowy optycznej

-jakosci wykonania optyki

-apertury (wielkosci lustra glownego)

-"bonusow" dodanych do telepa(montaz,okulary,statyw)

Najanszym i chyba najczesciej uzywanym typem teleskopow sa tak zwane Newtony (leflektory) Daja dobre obrazy i nie sa tak drogie jak inne...Najtansze teleskopy mozna dostac od 400 zl... Jesli Chcesz sie wiecej dowiedziec musisz koniecznie odwiedzic dwie strony

www.deltaoptical.pl

www.astrokrak.pl

Sa one najczesciej odwiedzane przeze mnie

P.S Jesli o czyms zapomnialem to przepraszam

P.S 2 Czy ktos moze podac wiecej stron z teleskopami???

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item108868113_telesk...o_warszawa.html

Ja znalazłem coś takiegi,popatrzcie sami,sprzedajacy robiąc fotke nawet nie pofatygowal sie ,aby przetrzec z kurzu teleskop :angry:

Jak powiadaja panowie z Ani Mru-Mru :Żenła :angry:

 

I szukacz z "ujemnym" powiększeniem. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!!!Teleskop Uniwersał system Newtona 90/900 nr 5!!!

 

http://allegro.pl/item109628513__teleskop_...r_5_tanio_.html

 

Cena Kup Teraz: 525,00 zł :Boink::Boink::szczerbaty:

 

i kolejny dziwnie podobny

 

http://allegro.pl/item109671214_teleskop_u...nr5_90_900.html

Edytowane przez maxlam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.