Skocz do zawartości

Dlaczego zakup teleskopu na Allegro to strata pieniędzy?


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie jest ten twoj Wegrow? Moze znajdzie sie ktos w okolicy, kto bedzie Ci mogl objasnic co i jak i co do czego.

 

Ew. namow opiekuna, zeby Cie zabral na zlot w Kudlaczach (zaczyna sie jutro).

 

Pozdrawiam.

 

To najlepsze rozwiazanie, ale obawiam sie, ze jak popatrzysz przez porzadne teleskopy to od razu bedziesz chciala swoj zwrocic. Tylko czy zdazysz biorac pod uwage 10 dni od daty zakupu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błagam odppiszcie coś...

 

Oj, nie zniechęcaj się. Może na początek spróbuj zjustować szukacz z osią teleskopu w dzień? Tylko Z DALA OD SŁOŃCA!

Włóż do wyciągu z boku tuby okular o najdłuższej ogniskowej (czyli u Ciebie 20 mm), wyceluj w jakąś wieżę kościelną, ustaw ostrość, spróbuj wycelować w to samo miejsce szukacz. Jak się uda to spróbuj z innymi okularami, potem z księżycem...

 

Tak naprawdę to nikt chyba jeszcze tutaj nie widział teleskopu Seben na własne oczy... Może zrób parę zdjęć?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóż  do wyciągu z boku tuby okular o najdłuższej ogniskowej (czyli u Ciebie 20 mm), wyceluj w jakąś wieżę kościelną, ustaw ostrość, spróbuj wycelować w to samo miejsce szukacz. Jak się uda to spróbuj z innymi okularami, potem z księżycem...

 

 

Tylko zeby wieza byla w sporej odleglosci, bo nie uzyska efektu nieskonczonosci.

Co najmniej 1,5km chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz ustawic szukacz tak aby był równoległy do osi optycznej teleskopu , czyli pokazywał rejon gdzie patrzy teleskop .Wystarczy tak mniejwiecej . Reguluje sie 3 małymi śrubkami mocujących szukacz do jego uchwytu .

Ustaw teleskop tak aby pokazywał jakis slup , okno, itp . potem tak reguluj srubkami mocujacymi szukacz aby w nim to zamo było i jeszcze srodki obrazow w teleskopie i szukaczu pokrywaly sie .

Zasadniczo w moim 76/700 mocowanie do tuby bylo tak solidne, ze ciągle wszystko sie przestawiało . Pewnie masz tak samo . Moze celuj całą rurą jak armatą wzduż rury - tuby . szybciej trafisz .

Z 200 zl wiecej i byś miała 114/900 na lepszym montażu . Sprzet juz zadawalajacy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to ze w dzień widac niebieskie niebo i tyle...w nocy nic ...czarno ciemno nic sie nie rusza nie blyszcy nic kompletnie...jakby patrzł z zamnkniętymi oczami.czy po ustawieniu szukacza bedzie juz cokolwiek widać?mam solidny jesli o to chodzi..nie zdarzyło mis ei zeby cos jak ustawie sie mi przesuwało samo(teleskop,nie obiekty)postaram sie zrobić kilka dotek sprzeciku..I wątie żeby mnie ktoś namówił na oddanie tego,bo mam jeszcze 8 dni ale... odpiszcie prosze czy juz bede wtedy mogla obserwować i czego to moze byc wina?z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj, ewidentnie cos robisz nie tak. Zaladuj do wyciagu okular o najwiekszej ogniskowej (nie wiem jaki tam Ci dali) bez zadnych odwracaczy obrazu i soczewek barlowa (takie smiesznie dluzsze od okularow rurki). Odczekaj dzisiaj do polnocy az wzejdzie Lysy. Naceluj na niego teleskopem jak armata (nie uzywajac szukacza). W pewnym momencie ciemnosc w okularku powinna zastapic jasnosc (w momecie trafienia tuba w Lysego). Zablokuj teraz teleskop nie gubiac jasnego tla. Jak juz telep bedzie zablokowany to zacznij krecic pokretlem wyciagu (tego czegos w co wsadzasz okular), az zlapiesz ostrosc, tzn. zobaczysz kratery. Teraz mozesz zaczac eksperymenty z innymi okularami (kazdy bedzie Ci ostrzyl w innym miejscu - tzn. na innej dlugosci wysunecia wyciagu). Majac zlapanego Lysego mozesz zjustowac odrazu szukacz, krecac srubami kontrujacymi ktore znajdziesz na jego mocowaniu wokol jego tubusiku. Teleskop wystaw na zewnatrz przynajmniej 20 minut przed rozpoczeciem obserwacji. Nie obserwuj przez otwarte okno - wyjdz z teleskopem na zewnatrz. Druga sprawa, zdejmij dekiel z przodu tuby (sorry, ale zetknalem sie z czlowiekiem ktory nie wiedzial, ze nalezy to zrobic i probowal lapac DSy z zamknietym deklem przez otwor do obserwacji slonca).

 

Inna sprawa, ze teleskop moze byc kompletnie rozkolimowany, ale tym zajmiemy sie w kroku drugim.

 

Pozwodzenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki przynajmniej teraz wiem jak zaczac,bardzo mi pomogłeś...jeżeli dobrze zrozumialąm to ten większy dekiel też trzeba zdjąc?bo u mnie jest mały i duży..wiec zdejmuje dwa i robie tak jak napisaliście

 

Dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłam tak jak napisał BBwro,tylko odwrotnie ..i moze dlatego nie ywszlo...znalazłam szukaczem wieżyczkę ale w okularze nie było to tosamo miejsce ..tylko bylo to nizej więc niezadzialało...a jak to moge zrobić odwrotnie wycelować tubą w wieże i znaleźć szukaczem? to nie przejdzie..ale zaraz spróbuje...wiecie nic nie widać...o czym to moze swiadczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawianie szukacza to sprawa banalna, zrób tak, włóż do wyciągu okularowego okular 4mm wyceluj tubą w cokolwiek, ustaw ostrość w okularze, usztywni teleskop śrubami tak aby nie zmienił położenia, i teraz ustawiaj szukacz ( tak aby na środku krzyża znalazł się obiekt który widzisz w okularze i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłam tak jak napisał BBwro,tylko odwrotnie ..i moze dlatego nie ywszlo...znalazłam szukaczem wieżyczkę ale w okularze nie było to tosamo miejsce ..tylko bylo to nizej więc niezadzialało...a jak to moge zrobić odwrotnie wycelować tubą w wieże i znaleźć szukaczem? to nie przejdzie..ale zaraz spróbuje...wiecie nic nie widać...o czym to moze swiadczyc?

 

Musisz sprobowac ustawic tube na jakis charakterystyczny punkt, blokujesz tube na statywie zeby sie nie ruszala i srubkami szukacza ustawiasz go tak, zeby obraz w okularze pokrywal sie z obrazem w srodku krzyza w szukaczu.

 

Hehe, no powielilem powyzszy post :D

Ale przynajmniej widac, ze procedura jest jedna i konkretna.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no oki tylko obraz w okularze jest tak rozmazany ze az szkoda mówić...nie wiem jak znó bede widziala ciemnośc to nie wiem...oj troszk mi smutno bo nic nie umiem z tym zrobić...yh...celuje, założyłam tylko ten 4mm ale i tak jest rozmazany..probowałam wyostrzyć ale to i tak za mało...musze chyba znaleźć konkreny punkt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no oki tylko obraz w okularze jest tak rozmazany ze az szkoda mówić...nie wiem jak znó bede widziala ciemnośc to nie wiem...oj troszk mi smutno bo nic nie umiem z tym zrobić...yh...celuje, założyłam tylko ten 4mm ale i tak jest rozmazany..probowałam wyostrzyć ale to i tak za mało...musze chyba znaleźć konkreny punkt...

 

I nie mozesz ustawic ostrosci?

A masz jakis dluzszy okular?

 

Tak czy inaczej mysle, ze coraz bardziej widac jaki to sprzet....................... :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może zrób tak, znajdź obiekt jakiś charakterystyczny oddalony nie więcej niż 500m ale nie mniej niż kilka set spróbuj ustawić ostrość ( to wykluczy falowania powietrza itp. ), jeśli Ci się uda to znaczy że teleskop jest ok. może być na 4mm okularze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz u mnie deszcz pada ,ale i tak znalazlam jakąś antenkę od tv i tu wyostrzyłam obraz...szukacz też ustalony...wszytsko juz oki..Tylko co mial jeszcze na myśli Hans pisząc ze teleskop moze byc kompletnie rozkolimowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może zrób tak, znajdź obiekt jakiś charakterystyczny oddalony nie więcej niż 500m ale nie mniej niż kilka set spróbuj ustawić ostrość ( to wykluczy falowania powietrza itp. ), jeśli Ci się uda to znaczy że teleskop jest ok. może być na 4mm okularze

4 m okular w tym teleskopie to atrapa . Za male lustro na takie powiekszenie .

miałem i wiem . Nawet niby bardziej pasujace , bo 700 mm ogniskowa .

Nie kupuj ,bo ci sie podoba czy pasuje do sukienki / np. Elwira auto / kup to co uzyteczne . Naprawde lustro musi miec min 100 mm srednicy aby bylo uzyteczne . Nie jest to tylko moja opinia . Choc jest taka mozliwosc , ze nigdy nie bedziesz chciała wiecej . Montaz co masz to w/g zdjecia EQ1 . Z opinii jest do niczego . Lustro za male . Zastanow sie nad zwrotem ,szczególnie za tą kasę . Zbyszek

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

900mm ogniskowa teleskopu dzielona przez 4 mm ogniskowa okularu daje powiekszenie 225 . Z lustrem 76 mm tylko Ksieżyc mozna ogladać z powiekszeniem 140x aby jako tako ostro bylo widac kratery . Z powiekszeniem 225 x bedzie widzaila jasne plamy jak trafi w planete czy gwiazde , ale zaraz jej ucieknie . 4 m okular w tym sprzecie tylko jako kieliszek mozesz uzytecznie wykorzystac / tez nie moje /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.