Skocz do zawartości

Kometa 21P Giacobini-Zinner powrót 2018


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Sfotografowana 1 sierpnia 2018 roku o 22:30 - początek sesji. Na zdjęciu pokazana jest w pozycji właśnie o tej godzinie.

Osobno fotografowałem kometę - wykorzystując moduł Comet Tracking montażu ASA DDM 60. Luminancja komety : 16x300 sekund, RGB : 6x300 sekund na kanał. Tło już tradycyjnie:12x300 sekund luminancja i 6x300 na każdy kanał.

 

Q5TvZwSgaOjF_16536x16536_wmhqkGbg.jpgWstaw inne media

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wessel napisał:

Pozwolisz że zapytam - uważasz że jest lepsze? A jeśli tak to w czym?

Tak uważam. Po pierwsze, widać na nim znacznie większą część komy. Po drugie, lepiej odwozorwuje kolory komety - np. warkocz tej komety to warkocz pyłowy, który na pewno nie jest zielony (na Twoim zdjęciu ma jakiś taki zielonkawy "zafarb"). Po trzecie, bardziej naturalnie odwzorowane są na zdjęciu Michaela Jägera względne różnice w jasnościach różnych fragmentów komety.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, aż takim znawcą komet nie jestem żeby starać się o odwzorowanie takich niuansów. Tym bardziej że nie wzorowałem się na żadnej fotce więc jest to to, co mi wyszło.  Natomiast warkocz wyszedł zielony w sposób naturalny, mogę pokazać oryginalne klatki.

Muszę się dużo jeszcze nauczyć :)

Limax - jakieś tam śmieci po obróbce na ekranie laptopa... poprawię to

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie Jagera świetne, z reszta o ile wiem specjalizuje się w kometach. Jednak subiektywnie bardziej mi się podoba zdjęcie Maćka. Tylko fotoszopowym stempelkiem bym wyczyścił ślad po pojechanej jednej klatce widoczny z lewej strony jasnych gwiazd.

I na APODA z nim !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruch komety w godzinach 22:30 do 23:30 1 sierpnia 2018, 12 klatek po 300 sekund. Głowa nieco rozmyta no bo jednak to są klatki tła, bez prowadzenia na kometę.

 

a1.gif.8b0c023cc551b71bea1a1f35bfd2d89f.gif

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2018 o 15:30, wessel napisał:

Masz rację, aż takim znawcą komet nie jestem żeby starać się o odwzorowanie takich niuansów. Tym bardziej że nie wzorowałem się na żadnej fotce więc jest to to, co mi wyszło.  Natomiast warkocz wyszedł zielony w sposób naturalny, mogę pokazać oryginalne klatki.

Muszę się dużo jeszcze nauczyć :)

Limax - jakieś tam śmieci po obróbce na ekranie laptopa... poprawię to

Fotografuję komety już od dość długiego czasu i powiem, że prawidłowe odwzorowanie kolorów jest bardzo trudne i zależy od bardzo dużej liczby czynników. To czy kometa jest zielona czy turkusowa, czy też innego koloru zależy od detektora, jasności tła, wysokości komety nad horyzontem, ekspozycji i wielu innych czynników. Nie ma żadnej przesłanki o tym, że dane odwzorowanie jest lepsze lub gorsze, ponieważ właściciwe to nie wiemy jak w danym momencie wygląda kometa. Jak zawsze w przypadku astrofotografii jest to sprawa gustu, umiejętności i wyobraźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.