Skocz do zawartości

Kometa 21P Giacobini-Zinner powrót 2018


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

21P/Giacobini Zinner z 13 września 2018, odległość od Ziemi 58 mln km

Animacja złożona z 63 zdjęć, każde naświetlane po 30 sekund. Łączny czas ruchu to około 45 minut, bo cześć klatek odrzuciłem i zostało 63.

ED80 / Pentax K3

ISO3200

Gif stworzony w Photoscape ma ograniczenie do 800 pikseli na dłuższym boku i takiego zamieszczam.

PIPP nie ma takich ograniczeń, ale gif na dłuższym boku 1100 z tego programu waży 40 Mb

 

Giacobini_Zinner_anigif.gif

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś jest w stanie podać jaką średnicę w obecnym powrocie komety miała 21P w mln. km ?

 

Chodzi o to że najmniejsza odległość między orbitą Ziemi a orbitą komety to ok. 2.5 mln km i ciekawi mnie czy kometa swoją głową zahaczyła o orbitę Ziemi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2018 o 19:14, gawain74 napisał:

21P/Giacobini Zinner z 13 września 2018, odległość od Ziemi 58 mln km

Animacja złożona z 63 zdjęć, każde naświetlane po 30 sekund. Łączny czas ruchu to około 45 minut, bo cześć klatek odrzuciłem i zostało 63.

ED80 / Pentax K3

ISO3200

Gif stworzony w Photoscape ma ograniczenie do 800 pikseli na dłuższym boku i takiego zamieszczam.

PIPP nie ma takich ograniczeń, ale gif na dłuższym boku 1100 z tego programu waży 40 Mb

 

Giacobini_Zinner_anigif.gif

 

 

 

Co to za czerwona gwiazda na dole po prawej ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2018 o 10:24, Limax7 napisał:

Czy ktoś jest w stanie podać jaką średnicę w obecnym powrocie komety miała 21P w mln. km ?

 

Chodzi o to że najmniejsza odległość między orbitą Ziemi a orbitą komety to ok. 2.5 mln km i ciekawi mnie czy kometa swoją głową zahaczyła o orbitę Ziemi ;)

Wyliczyłem z tangensa że głowa komety miała ok. 170 tys. km

 

dla założenia - odległość 58 mln. km i średnicy 10'

 

a więc koma nie zahaczyła w tym powrocie o orbitę Ziemi.

 

Mimo to gazowa głowa komety jest znacznie większa niż ta widoczna na fotografiach gdyż tą właśnie liczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zrobione w Wiśle 09.10.2018 w bardzo ciemną i przejrzystą noc, między 3:50 a 4:30 rano. Zależało mi na umieszczeniu w kadrze komety, M50 i kilka mniejszych gromad otwartych.

WO Zenithstar 70, Nexstar AZ, TV 0.8x, Nikon D3100, 17x30s, ISO 3200. 

Wielkie zdziwienie było dla mnie to, że przy takim zestawie w ogóle widać majaczenie mgławicy z jej najjaśniejszą częścią RCW2.

EDIT: Myślałem, że na zdjęciu załapał się Drakonid, ale usunąłem klatkę z nim, bo nie ma pewności.

21_P_09_10_2018_17x30s_m2.jpg

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.