Skocz do zawartości

Jak zbdowac teleskop???


reqest87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakis czas temu zainteresowalem sie astronomia. mam okazje chodzic na zajecia z astronomi. Tam tez mam jedyny kontakt z teleskopem. Z poczatku chcialem kupic swoj własny ale kiedy zobaczylem ceny too jakos zapomnialem o tym. Niedawno wpadlem na pomysl z kumplem zeby zbudowac swoj wlasny teleskop:) i tutaj zaczyna sie problem. Mamy zamiar zbudowac Teleskop Newtona od podstaw. Nie posiadamy zadnych częsci.

Co jest niezbedne? gdzie to dostać?? narazie mamy plan aby wykonac tube z rury pcv (srednica okolo 10 cm)[cena okolo 20 zl ] kupic zwierciadlo wklęsłe (tyle ze nigdzie nie mozemy go dostac) lusterko pomocnicze to nie problem - okolo 5 zl.

Ile bedzie kosztowalo zbudowanie takiego telskopu?

Jeśli mogłbym liczyc na waszą pomc byłbym bardzo wdzięczny:) Wszelkie rady i porady naprawde bardzo nam się przydadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Witaj Regest87 :salu:

 

Z tego co widzę zupełnie się nie orientujesz z czego i jak zbudować teleskop.

Tubę już masz lustro trzeba zrobić lub kupić, duraluminium w prętach do wytoczenia wyciągu czy oprawy szukacza dostaniesz w sklepie z metalami kolorowymi jak i płaskowniki do budowy pajączka lustra wtórnego.

Trochę mnie rozśmieszyłeś oświadczeniem o zakupie lusterka wtórnego za 5zł :lol:

Tu nie nadaje się lustero z zabawki czy kosmetyczki, tu potrzeba optycznej precyzji a ta raczej nie będzie dostępna w tej cenie :roll:

Może najpierw zapoznaj się np ze stroną Janusz Wilanda http://astrojawil.pl gdzie autor przystępnie traktuje o amatorskim wykonaniu teleskopu a na resztę pytań odpowiemy po jej przeczytaniu, O.K. :?: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi regest

Strona JaWila to chyba najlepsza w sieci, ale looknij też na moją. Wrzuciłem pełno fotek jak zrobiłem telepa i opis kilku cześci co, gdzie, jak. Prawda, że nie do końca zrobiona, ale już nad tym pracuje i kwestia 1-3dni to będzie gotowa.

 

http://net-arena.skip.pl/palin

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napal się przypadkiem na robienie własnego lustra . Dość drogo całość wychodzi i pewnie bedziesz miał rysy . Rura 10 cm to za mała srednica . Lustro wklesłe musi mieć z kazdej strony min 1,5 cm odstęp od rury ,ze wzgl. na niedoskonałe wyczernienie tuby .

Minimalna rura to 16 cm średnica , lustro ok 12 cm . Fabryczna tuba 114/900 w dziale sprzedam na tym forum jest za ok 150 zl . Same lustro więcej cię wykosztuje Nie ma wyciągu . Ale tutaj latwiej pokombinować czy kupić też jakiś z odzysku . :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja polecałbym tak

 

Lustro główne, lusterko boczne, wyciąg i pająka zakupić.!

Rurę wyczernić możesz sam i wyciąć otwór

Podstawę również sam możesz zrobić – tu proponowałbym Dobsona

Zostaje jeszcze kolimacja to też można zrobić w własnym zakresie informacje o tym znajdziesz w dziale download.

 

Lustro 100 mm jest troszkę małe proponowałbym bardziej 150mm jest dość optymalne moim zdaniem. Jeżeli chodzi o wyciąg okularowy, no cóż zrobić można, ale do tego potrzebne są narzędzia tokarka itp. Łatwiej chyba jednak kupić. Jeżeli chodzi o ogniskową niech wypowiedzą się specjaliści, ja mam wyjątkowo długą 1420 mm, ale jakoś sobie radzę a i czasami jest przydatna głownie, jeśli chodzi o duże powieszenia.

 

 

Orientacyjne ceny części to :

 

Lustro 150/750 – 500 zł

Lusterko boczne – ok. 80-100 zł

Wyciąg obrotowy 1/25” – 100-150 zł

Oprawa lustra – to możesz zrobić sam albo kupic ok. 120 zł

Pająk – 100 zł

 

pozdrawiam

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi regest

Strona JaWila to chyba najlepsza w sieci, ale looknij też na moją. Wrzuciłem pełno fotek jak zrobiłem telepa i opis kilku cześci co, gdzie, jak. Prawda, że nie do końca zrobiona, ale już nad tym pracuje i kwestia 1-3dni to będzie gotowa.

 

http://net-arena.skip.pl/palin

 

pozdrawiam.

 

Reqest87 - jeśli w jakiś sposób to Ci pomoże, zobacz również : http://astromad.friko.pl/atm1.html

Co prawda nie ma tyle opisów co u ByZona :D ale "wizualnie" i poglądowo :shock: da Ci to "wyobrażenie" o wykonaniu telepa.

W dziale ATM znajdziesz również linki do samodzielnej budowy : http://astromad.friko.pl/linki_atm.html

 

Oprócz aluminizacji lustra, zakupu: lusterka wtórnego i okularów oraz mieszka fotograficznego jako wyciągu 2" - wszystko wykonane jest samodzielnie.

Jest to duże "wyzwanie" i sam musisz ocenć czy temu sprostasz :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to przypadek ale jak wszedłem na stronę http://astromad.friko.pl/atm1.html zaatakowały mnie wirusy (chyba ze sześć). Jak ktoś nie ma czynnej ochrony antyvir to odradzam odwiedziny tej stronki. No chyba, że wirusy nie mają z tą stroną związku, ale nie wiem jak sprawdzić.

Madolo, może coś wiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to przypadek ale jak wszedłem na stronę http://astromad.friko.pl/atm1.html  zaatakowały mnie wirusy (chyba ze sześć). Jak ktoś nie ma czynnej ochrony antyvir to odradzam odwiedziny tej stronki. No chyba, że wirusy nie mają z tą stroną związku, ale nie wiem jak sprawdzić.

Madolo, może coś wiesz?

 

:shock: :shock: :shock:

Nie miałem dotąd żadnych sygnałów o ewentualnych wirusach "po wejściu" na stronę.

Jest to pierwszy tego typu przypadek. Sam sprawdzam i monitoruję dokładnie pod tym wzgledem wszystko co "idzie w/z neta".

Zdarzyło sie, że mimo ochrony antywirusowej(NAntyvir,MKS`a) 08 grudnia br "zaatakował" mnie wredny trojan ( jakiś "beacked bellworm"!!!???- czy jakoś tak?)po "otwarciu: któregoś z "linków" podanych na forum.

O tyle był to wredny i zarazem"inteligentny" wirus , że "obszedł" blokadę wirusową komputera i uaktywnił się po ponownym włączeniu kompa.

Skutkiem"ataku" było :

- samodzielne zainstalowanie się 4 OBCYCH programów włącznie z "wpisami" do rejestru Win`a,

- "UTRATA kontroli" nad komputerem objawiające się "samodzielnym" otwieraniem/zamykaniem powyższych ( i nie tylko) aplikacji,

- po otwarciu IE "automatycznie "ładowało się" kilkadziesiąt stron,

- manipulatory(mysz i klawiatura) dostały "bzika"

 

Po 3 godzinach "walki" o przywrócenie poprawnego działania "kompa" - zrezygnowałem :mad1: .

Format HDD i zmuszony byłem odtwarzyć cały system z kopii (płytka CD)Norton Ghoust`a. w 30 minut.

 

Dlatego jestem "uczulony" na wszelki "robaki". Cały czas komputer i konto jest sprawdzane(monitorowane) Nortonem Anty-vir z aktualną bazą kodów(duże zaufanie mam do tego programu) i wspomagany MKS`em, gdyż nie ma "doskonałych" programów!!!.

Myślę, że również i administrator serwera dba o te sprawy i stosuje odpowiednie zabezpieczenia. Bądź co bądź, to prawie codziennie "wtłaczam" coś na stronkę, łączę się z kontem i NIE miałem żadnych oznak wirusów.

 

Wiem, że sporo osób odwiedzaTG stronkę ale jak napisałem: Pierwszy to przypadek.

 

Dlatego jestem zaskoczony :shock: tym faktem.

Czy KTOŚ z forumowiczów miał podobne "przejścia" po wejściu na stronkę????.

Jeśli się potwierdzi będę interweniował u administratora friko.pl .. Ze swej strony sprawdzę "szczegółowo" jeszcze raz całego kompa i konto :komp: .

 

Właśnie przed godziną ( godz. 7.24)rozmawiałem na GG z "Wlad`em" i NIE POTWIERDZA faktu jakichkolwiek wirusów. Nikt z grupy( i nietylko) też nie sygnalizował zainfekowania.

 

Może któryś z serwerów "po drodze" jest :hmmm: "robaczywy", :hmmm: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zgłaszam że też mnie zaatakowało przed chwilą - ale nie udało sie tym wirusikom Norton jest czujny :wink:

 

P.S. Do autora postu i innych zainteresowanych - mam na zbyciu wyciąg okularowy naprawdę tanio cena 70 zł + koszty przesyłki foto tu www.pfastro.republika.pl/wycu.jpg oraz www.pfastro.republika.pl/wyciag.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj reqest87

Ja powiem tak:

jesli dysponujesz wiekszą ilością czasu i masz zdolnosci (techniczno manualne :lol: )

to mozeesz tak jak ja zabrac sie do teleskopu od samego poczatku czyli od szlifowania lustra głównwgo Na mojej stronie www.astrobodi.of.pl mozesz poczytac co wykonałem do tej pory (od czerwca chyba) Ja staram sie jak mogę połączyć tę przyjemność z zyciem, pracą i edukacją jak tylko moge :twisted: a niedziele 26.12.2004 planuje całą przezanaczyc na figuryzacje zwierciadła na sfere (ciekawe jak mi to pójdzie :?: :D ) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj sorki 7 dyszek  :mrgreen:  No ale jak ktos da 70 dyszek to nie ma sprawy  :salu:  

Cygnus wydaje mi si czy ty w tym twoim U też masz podobny  :wink:  

Masz może jakieś foto tego twojego wyciągu  :?

Gdzieś tam fociłem razem z nowym szukaczem ale mój wyciąg to OptiSan a nie Żywiec!

:salu:

filtr_maly_thumb.jpg

 

szukaczetrzy_925_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :mrgreen: Szukacz miodzio ja robie teraz do swojego Newtona szukacz 44 mm :| Jak zrobie i bedzie juz skończony ( wymalowany ) to zamieszcze jakieś foto. Twój szukacz to piękna sprawa tak 3mać :wink: Co do wyciągu to myslałem ze masz tego U co były dawniej ale widze ze masz optisana po przejsciach w firmie U i dziękuj bogu bo to o niebo lepsze wykonanie niż w U. 8)

 

HAMAL nikomu się działy nie pomyliły tylko ... nie ważne :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tym co przeczytalem jestem pewien w 100% tylko jednego: to bedzie strasznie trudne zadanie dla mnie.

mozliwe ze dałbym rade wykonać samodzielnie większość częsci tego telepa ale pewny jestem ze z lustrami i wogule całą optyką bym sobi nie dał rady. byłbym zmuszony do zkupu juz gotowych luster ale są dwie glowne przeszkody ktore trudno bedzie obejśc: po pierwsze cena: okolo 600zł.... (wedlug tego co napisaliscie) ... dosc wygurowana raczej poza moim zasiegiem, a po drgie nie wiem gdzie to mogę dostać. u mnie nigdzie tego nie kupie.... w Katowicach tez bardzo ciezko. wie ktos moze gdzie moge zakupic t lustra?

na jakis czas chyba ten pomysl odstwaie, w najblizszy czwartek pozycze telepa od znajomych, mozliwe ze beda chcieli go sprzedac wiec na razie wszczymuje sie z podejmowaniem wszlkih prac:)

pozdrawiam i dzieki za wszelką pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  :mrgreen: Szukacz miodzio ja robie teraz do swojego Newtona szukacz 44 mm  :| Jak zrobie i bedzie juz skończony ( wymalowany ) to zamieszcze jakieś foto. Twój szukacz to piękna sprawa tak 3mać  :wink:

Zważ jednak że przy tak ciężkim szukaczu żeby zrównoważyć teleskop w trzech osiach szukacz powinien być NAPRZECIW wyciągu. A mało to praktyczne. Albo jeszcze przeciwciężar blisko kilograma :(

Co prawda mocowanie mam takie że błyskawicznie mogę sobie przekręcać szukacz i nie tracę kolimacji!

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.