Skocz do zawartości

Jak zbdowac teleskop???


reqest87

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Aby wyważyć telepa w 3D należy liczyć zawsze masa razy ramię siły a przy tak odległym od tubusa szukaczu masa przeciwwagi będzie musiała być nie 2x a pewnie 3x cięższa aby zrównoważyć tak długie ramię siły szukacza.

Radzę dawać osobną przeciwwagę do wyciągu i szukacza z tyłu tubusa jak najbliżej brzegu oprawy lustra i dokładnie naprzeciw tych akcesoriów to masa przeciwwagi wyjdzie wtedy najmniejsza z możliwych :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zważyłem mój szukacz razem z oprawą, + szukacz firmowy + okular Soligor 40 mm i suma dawało masę niewiele odległą od 1 kg.

 

Ciężar razy ramię. No oczywiście, liczymy przeciez momenty względem osi obrotu!

Praktycznie to trzeba sobie narysować parę równoległoboków (klasyczne składanie sił), bez tego MIEJSCA umieszczenia przeciwwagi nie uda się nam ustalić (chodzi mi o kąt względem płaszcztyzny wyciągu i osi teleskopu) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyważyć telepa w 3D należy liczyć zawsze masa razy ramię siły a przy tak odległym od tubusa szukaczu masa przeciwwagi będzie musiała być nie 2x a pewnie 3x cięższa aby zrównoważyć tak długie ramię siły szukacza.

Radzę dawać osobną przeciwwagę do wyciągu i szukacza z tyłu tubusa jak najbliżej brzegu oprawy lustra i dokładnie naprzeciw tych akcesoriów to masa przeciwwagi wyjdzie wtedy najmniejsza z możliwych :salu:

 

Powiedz Januszu co nam da wyważenie telepa 3D? Przecież lekkie niedoważenie pieknie kasuje nam wszelkie luzy i daje stabilniejszy sprzęt (sprawdzone wielokrotnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dobre wyważenie to podstawa do Astrofoto bo normalny montaż paralaktyczny wtedy prawidłowo i lekko pracuje i teleskop nie opada i nie jedzie do góry w żadnej z pozycji.

Montaż którym pracujesz Optisanem to przypadek szczególny w którym niekasowalne hardwre'owo luzy musisz kasować przeważeniem teleskopu z konieczności :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre wyważenie to podstawa do Astrofoto bo normalny montaż paralaktyczny wtedy prawidłowo i lekko pracuje i teleskop nie opada i nie jedzie do góry w żadnej z pozycji.

Montaż którym pracujesz Optisanem to przypadek szczególny w którym niekasowalne hardwre'owo luzy musisz kasować przeważeniem teleskopu z konieczności :roll:

 

No tak ale Cygnus ma jeszcze gorszy montaż, połowa forum na montaże sredniej klasy i nic im to nie da.

 

teleskop nie opada i nie jedzie do góry w żadnej z pozycji.

Heniek robiąc fotki docieranym Soligorem od Ciebie dziwił się czemu mu czasami montaż szarpie do poty dopuki nie kazałem mu go niedoważyć tak aby montaż nie popuszczał lecz ciągnął całość lekko. Jak dla mnie to bardzo przydatna opcja dlatego dziwię się wysiłkom Cygnusa bo sam sobie szkodzi :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Widzisz Hamalku astrpofoto na lichym montażu to bardzo specyficzna dziedzina z typu sportów ekstremalnych na krawędzi ale do obserwacji wizualnych dobre wyważenie rury teleskopu to odpowiedni ich komfort :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dziwię się wysiłkom Cygnusa bo sam sobie szkodzi  :roll:

Nic nie astrofotografowałem z U-bootowego peryskopu, oprócz Słońca i Księżyca!

To się nie nadaje do zdjęć przede wszystkim ze względu na wielką podatność statywu na drgania.

Kiedy sobie wizualnie spozieram ustawiwszy w wygodnej pozycjach szukacz i wyważając rurę w położeniu poziomym - to po skierowaniu teleskopu powiedzmy 30 stopni od zenitu potwornie leci... stąd te rozważania nad wyważeniem trójosiowym. Jak po przeliczeniach ustaliłem, że ustwienie dużego szukacza naprzeciw wyciągu powoduje prawie dokładne wyważenie - sprawdziłem to zaraz, i faktycznie, niezależnie od kąta ustawienia rura jest prawie idealnie wyważona. Wtedy wystarczy że zastąpię Soligora 40 mm Plosslem Antares 12.5 mm i już mam sprzęt niedoważony. :)

W praktyce jednak jest to tak niedogodne ustawienie szukacza, że albo korzystam z małego żółtka albo przekręcam duży nieoptymalnie i tej teoretycznie zrównoważonej pozycji wcale nie wykorzystuję. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Bo szukacz powinien jednak być w komfortowej dla obesrwatora pozycji a do wyważania służą jednak odpowiednio rozmieszczone przeciwwagi, nie ma to jak własne doświadczenia sprzętowe :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, ale u mnie z balkonu nic pofocić nie można. Takie zalety "metropolii"...

Nawet po stronie "odmiejskiej" domu sąsiedzi nie chodzą spać z kurami tylko chyba z ku...wami, bo świeca światła w oknach do białego rana :(

Patent niezły i zapewne skuteczny :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo szukacz powinien jednak być w komfortowej dla obesrwatora pozycji a do wyważania służą jednak odpowiednio rozmieszczone przeciwwagi, nie ma to jak własne doświadczenia sprzętowe  :salu:

Bywało już (z powodu tej przestawialności szukacza) że w ciemności egipskiej SZUKAŁEM SZUKACZA! :buahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.