Skocz do zawartości

Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Skala naturalnie bardzo fajna i wciąż z ciekawością patrze na prace ale od jakiegoś czasu zaczyna mi brakować dążenia do "jakości". Jak dla mnie, subiektywnie, zostawiasz już od wielu prac za duży szum i mam wrażenie wyciągania lekko ponad miarę.

Cóż dalej  przecierasz szlak więc mam nadzieję, że  będzie tylko lepiej czego życzę :)

Edytowane przez MaPa
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tom-cio napisał:

Skala super, ale zbieranie materiału z wysokim gainem przy kulkach chyba się nie sprawdza. Tak, jak piszesz, przy galaktykach gwiazdy są dodatkiem... :) tu są na I miejscu.

Może stwierdzenie, że się nie sprawdza jest nie co na wyrost. Ale faktycznie jest bardziej wymagające. Na pewno potrzeba zdecydowanie więcej (ilościowo) klatek żeby finalny wynik obróbki gwiazdek i tła był mniej ziarnisty.

Tak czy inaczej kulki i obiekty otoczone dużą ilością pół gwiazdowych i słabych obiektów są trudne do obrazowania w tej technice.

 

9 godzin temu, MaPa napisał:

Skala naturalnie bardzo fajna i wciąż z ciekawością patrze na prace ale od jakiegoś czasu zaczyna mi brakować dążenia do "jakości". Jak dla mnie, subiektywnie, zostawiasz już od wielu prac za duży szum i mam wrażenie wyciągania lekko ponad miarę.

Cóż dalej  przecierasz szlak więc mam nadzieję, że  będzie tylko lepiej czego życzę :)

Dziękuję za opinię :) Cenię szczery feedback.

Ten szum który zostawiam wynika z faktu dużej trudności (albo wciąż braku moich umiejętności) obróbki takich obiektów gdzie jest w niezliczona ilość słabych gwiazd lub innych obiektów w tle. W przypadku galaktyk wiosennych lub jesiennych mamy często obiekty gdzie w dużej skali niewiele się dzieje w tle. I w takim wypadku pojedyncze gwiazdy można ładnie obrobić a tło "wykastrować" z szumu. I jest ładnie i elegancko (przykładem niech będzie choćby ta M65 -> ( https://astropolis.pl/topic/62993-m65-czyli-fragment-znanego-tripletu/?tab=comments#comment-719146 ). W obiektach które fotografowałem ostatnio (Płód, M27 czy M13) w tle dzieje się bardzo dużo i takie wykastrowanie tła nie wchodzi w grę bo zabije przy okazji mnóstwo słabych obiektów. A z drugiej strony nie chcę tego odszumiać bo zawsze wtłaczano mi do głowy, że lepiej zostawić szum w tle niż zrobić tam kisiel.

 

Dodatkowo technika krótkich czasów, wysoki gain i wiążący się z tym szum tła nie ułatwiają zadania.

Odnośnie wyciągania - masz rację, mam tendencję do przesadzania. Czasem chciałbym pokazać więcej niż na to pozwala materiał. Dobrze, że jest wentyl bezpieczeństwa w postaci użytkowników forum którzy wyłapią i skalibrują takie zapędy ;)

 

Nie chcę żebyś odebrał to jako tłumaczenie się - chciałem podkreślić tylko że taka a nie inna prezentacja ostatnich prac nie wynika z niechlujstwa i braku dążenia jakościowego a raczej z ograniczeń metody, specyfiki obiektów i ciągle z niedostatecznej ilości wiedzy i umiejętności.

Uczę się przez próby - mam nadzieję, że pacjenci (prace) przeżyją ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co przejmować tylko dobrze bawić. Łukasz z naświetlaniem zdjęć i ich obróbką jest jak każdym innym hobby. Jeżeli jest to Twoja prawdziwa pasja i poświęcasz jej kawał swojego czasu to efekty przychodzą bardzo szybko nawet z roku na rok tak jak w przypadku Twojej M-27, którą robiłeś w zeszłym i w tym roku. Różnica jest kolosalna !!!

Jestem pewien, że jeszcze dużo zmienisz i wymyślisz  w Tym co robisz ba taka jest kolej rzeczy a póki co je jestem bardzo ciekaw każdego następnego zdjęcia, które zaprezentujesz.

Tak trzymać!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.