Skocz do zawartości

Perseidy 2018


radio-teleskop.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Na razie kiepsko latają... Wczorajszej nocy w okresie 00:00-01:00 widziałem 6 Perseidów i 10 nie-Perseidów, a dziś w podobnym czasie 23:45-01:00 tylko 3 Perseidy i 3 nie-Perseidy. Obserwacje w pobliżu pensjonatu w Szczyrku, gdzie wypoczywam z rodziną, niebo SQM-L 20.10-20.14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg imo.net maksimum wypadnie w nocy 12/13 sierpnia. W tym roku warunki idealne gdyż Księżyc jest w nowiu :)

 

https://www.imo.net/members/imo_live_shower?shower=PER&year=2018

 

 

Nie mamy wpływu na pogodę dlatego warto codziennie obserwować!

Udanych łowów.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseidy już fajnie latają, 6/7.08 br. na 3 kamerach zarejestrowało się 113 zjawisk, w tym 59 PER.

Poniżej gify ze złożonych i wyselekcjonowanych klatek, żeby się zmieścić w max. rozmiarze pliku:

p0606na07.gif.9a15ce17fcd938da469978e9327408a3.gif

Przybywa hot pikseli na matrycy po kilkunastu latach używania...

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, McGoris said:

Wczoraj zaobserwowałem o godzinie ok. 22:40 dość ładny, jasny meteor, który przyświecił w konstelacji Łabędzia kolorem lekko zielonkawym. :)

Mam go :laugh:

Widoczny na północny zachód z Krakowa na tle Dużego Wozu o 22:45:11 (7/8.08), leciał ok 1,5 sek

PFN06_PAV07_2018-08-07_204511.jpg.397786d74334901f1e91ee9fd16c2275.jpg

1 hour ago, M.K. said:

Perseidy już fajnie latają, 6/7.08 br. na 3 kamerach zarejestrowało się 113 zjawisk, w tym 59 PER.

Co noc przybywa zjawisk, dziś (7/8.08) na 3 kamerach złapało się 123 zjawiska, w tym 70 PER, czas odkurzyć leżaczek i przygotować się do zliczeń, nie tylko w maximum, które będzie 12/13.08.

 

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Przemek W said:

Ładny bolid, ślad widoczny był jeszcze dobrych parę sekund. Ogólnie sporo jasnych okazów od kilku dni obserwuję. Liczę na powtórkę z przed dwóch lat :original:

Trzymam Cię za słowo! Oby pogoda dopisała, no i oczywiście Perseidy, w końcu kilka dni urlopu sobie wziąłem, żeby je podziwiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubiegłej nocy udało mi się sfotografować takiego oto przyjemniaczka.

IMG_3685a.jpg.3d9796561dbec1be4dd95438f9d26581.jpg

Niestety temp +21stC mocno wpłynęła na matryce aparatu i wyszły potworne szumy przy stosunkowo niedużym ISO. Na max ma się ochłodzić, jeśli będzie inaczej szumy zmasakrują zdjęcia

Edytowane przez DARK
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Ubiegłej nocy było już lepiej. W czasie nieco ponad dwóch godzin (22:45-01:00) pod niebem ok. 20.2 wg wskazania SQM-L widziałem 36 meteorów, z czego 15 Perseidów. A spośród pozostałych fajne były dwa powolne i jasne alfa-Kaprikornidy, jeden pomarańczowy przeleciał spory kawał nieba.

Ech, przypomniały mi się "stare dobre czasy" w Pracowni Komet i Meteorów, gdy 20 lat temu (1998) zebrałem ponad 140 godzin wizualnych obserwacji meteorów, z czego ponad 30 w sierpniu. Gdzie to zdrowie, gdzie ten wolny czas?... Wtedy nie było problemu leżeć noc w noc po kilka godzin na karimacie, teraz jakoś szybciej morzy mnie sen :-( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, Paweł Trybus said:

Ubiegłej nocy było już lepiej. W czasie nieco ponad dwóch godzin (22:45-01:00) pod niebem ok. 20.2 wg wskazania SQM-L widziałem 36 meteorów, z czego 15 Perseidów. A spośród pozostałych fajne były dwa powolne i jasne alfa-Kaprikornidy, jeden pomarańczowy przeleciał spory kawał nieba.

Ech, przypomniały mi się "stare dobre czasy" w Pracowni Komet i Meteorów, gdy 20 lat temu (1998) zebrałem ponad 140 godzin wizualnych obserwacji meteorów, z czego ponad 30 w sierpniu. Gdzie to zdrowie, gdzie ten wolny czas?... Wtedy nie było problemu leżeć noc w noc po kilka godzin na karimacie, teraz jakoś szybciej morzy mnie sen :-( 

Pawle, organizmy mamy starsze o 20 lat, jak to mówią: Starość nie radość :P głowy już częściej poduszki szukają, ale nie poddajemy się!

Za kawalerki człowiek miał więcej czasu, teraz praca i rodzina, więc z automatu brakuje czasu na obserwacje, a nawet żeby wyspać się przed nimi.
W 1998 zrobiłem kilka godzin mniej, bo 131, ale w '97 Teff=208,67 i to był mój najlepszy rok, jeśli chodzi o wizualne obserwacje meteorów. Zaobserwowałem wtedy 2303 zjawiska. 4 miejsce na świecie wtedy miałem... to były czasy, piękne czasy, a teraz kamerki obserwują za mnie, ale na Perseidy wziąłem kilka dni urlopu i odświeżę sobie stare dzieje, leżaczek, kilka kartek papieru, ołówki, czerwona latarka i ja ... wpatrzony w niebo :) Byleby front szybko przeszedł nad Polską, co właśnie się do nas zbliża.
Ja się nastawiam z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek (max. Perseidów) na leżing. Kombinujemy wypad na obserwy z grupą krakowską

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus
38 minut temu, M.K. napisał:

Pawle, organizmy mamy starsze o 20 lat, jak to mówią: Starość nie radość :P głowy już częściej poduszki szukają, ale nie poddajemy się!

Za kawalerki człowiek miał więcej czasu, teraz praca i rodzina, więc z automatu brakuje czasu na obserwacje, a nawet żeby wyspać się przed nimi.
W 1998 zrobiłem kilka godzin mniej, bo 131, ale w '97 Teff=208,67 i to był mój najlepszy rok, jeśli chodzi o wizualne obserwacje meteorów. Zaobserwowałem wtedy 2303 zjawiska. 4 miejsce na świecie wtedy miałem... to były czasy, piękne czasy, a teraz kamerki obserwują za mnie, ale na Perseidy wziąłem kilka dni urlopu i odświeżę sobie stare dzieje, leżaczek, kilka kartek papieru, ołówki, czerwona latarka i ja ... wpatrzony w niebo :) Byleby front szybko przeszedł nad Polską, co właśnie się do nas zbliża.
Ja się nastawiam z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek (max. Perseidów) na leżing. Kombinujemy wypad na obserwy z grupą krakowską

 

Maciek, jesteśmy obaj w tabeli :-))

http://www.astrouw.edu.pl/~olech/pkim/pl/cyrqlarz/c125.html

 

Ja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabieram rodzinkę na łączkę niedaleko pensjonatu (zostajemy w Szczyrku jeszcze ponad tydzień) i będziemy łowić meteory. Ciekawe, ile dzieciaki wytrzymają? :-) Jak już grzecznie pójdą spać, wtedy tata zostanie sam i będzie walczył z sennością do rana :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Paweł Trybus said:

Maciek, jesteśmy obaj w tabeli :-))

http://www.astrouw.edu.pl/~olech/pkim/pl/cyrqlarz/c125.html

 

Ja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabieram rodzinkę na łączkę niedaleko pensjonatu (zostajemy w Szczyrku jeszcze ponad tydzień) i będziemy łowić meteory. Ciekawe, ile dzieciaki wytrzymają? :-) Jak już grzecznie pójdą spać, wtedy tata zostanie sam i będzie walczył z sennością do rana :-)

Szaleliśmy wtedy :) Oby dane nam było poszaleć przez najbliższe noce bez nadmiernych uszczerbkach na zdrowiu :P

... i wspominki mi zapodałeś: "NOWY RÓJ NA WAKACJE?" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, marcin.p1 napisał:

To jak to w końcu jest. Dzisiaj w radiu była informacja, że maksimum jest dziś w nocy z 11/12 zaś na internecie z 12/13. Dzisiaj u mnie pogoda ma być dopiero po północy narazie pada deszcz.

Jutro w całej Polsce bezchmurnie.

Maksimum jutrzejszej nocy 12/13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj próbuje obserwować Perseidy. Pogoda w miarę dobra i tylko gdzieniegdzie smugi przymglenia od wysokich chmur. 

Wyszedłem na zewnątrz o 22.20 i wiozłem w dłonie tylko lornetkę 8x30. Ledwo ustawiłem krzesełko plecami do Perseusza (twarzą do Saturna) i usiadłem. Posiedziałem z 10 min. a nad wschodnim horyzontem (ok. 15o) pojawiła się pierwsza "spadająca gwiazda". Co prawda pewnie nie był to Perseid bo pod Pegazem, na tle Ryb przelatywał w kierunku Trojkąta, czyli z kierunku S na N. Ale warto o nim wspomnieć, gdyż nie był to zwykły meteor, a piękny bolid. Chyba najjaśniejszy jaki widziałem. Zjawisko bardzo szybkie, przebiegające mniej więcej tak: cienka zielona smuga, chwilowa przerwa i natychmiastowy bardzo duży lekko oślepiający jasny rozbłysk i dalej gruba zielona smuga.

Może też ktoś z was go widział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.