Skocz do zawartości

Perseidy 2018


radio-teleskop.pl

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, kamil11111 napisał:

choc mi sie kolor wydawał niebieskawy

Tak, też troszkę kolor wchodził w odcień niebieskawy, zwłaszcza po jasnym rozbłysku.

Co do Perseidów:

Od godziny 23.00 do teraz 24.00:

10 Perseidów, w tym 2 lekko "bolidwate" (większość okolice "Dużego Wozu" i Wolarza)

5 innych kierunek mniej więcej E - W

Wzrok najczęściej kierowałem w okolice Lutni, głowy Orła, Raka, czyli raczej kierunek S, SW

Pewnie mi z 1/3 mogło uciec bo dość dużo skanowałem niebo lornetką 8x30 w dłoniach m. in. podziwiałem w miarę widoczną Amerykę Północną.

Może jutro, czyli dzisiaj będzie lepiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Ja właśnie zwinąłem się z miejscówki, nad Szczyrkiem zbierają się chmurska. W czasie 22:45-00:15 zobaczyłem 22 meteory, z czego 11 Perseidów, w większości słabych. Jak na noc przed maksimum, kiepsko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paweł Trybus napisał:

Ja właśnie zwinąłem się z miejscówki, nad Szczyrkiem zbierają się chmurska. W czasie 22:45-00:15 zobaczyłem 22 meteory, z czego 11 Perseidów, w większości słabych. Jak na noc przed maksimum, kiepsko...

Uff myślałem że tylko mi aie rzuciło coś na oczy , w tamtym roku w 5h widzialem przed maksimum 90 sztuk , coś czuje że jutro znaczy dzisiaj nie bedzie rekordów :I . 

Edytowane przez kamil11111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie było, szczególnie, że przed 1 w nocy zachmurzyło się całkowicie.
Kamery zarejestrowały ok 120 zjawisk, w rym 79 Perseidów.
Podwójny Perseid:

205446.gif.ca3b9d9c9574358bec5b68d18ed463f7.gif
i najjaśniejszy z nocy11/12.08:

pers.jpg.38ea90d59efa350a53abc4e69c0a374f.jpg

A ja wizualnie pod niebem 6,5 mag z leżaczka naliczyłem przez 1,5h 35 meteorów, w tym 20 PER.
Dziś mam ochotę na kilka razy więcej!!!

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseid złapany w Bukowinie Tatrzańskiej w nocy z 9/10 sierpnia. Jedyny, jaki się uwiecznił na zdjęciu, a widziałem ich około dziesięciu w różnych rejonach nieba.

Nikon D3100, kitowy Nikkor 18-55mm (18mm) 25s., ISO 3200. Całe zdjęcie i crop.

Perseid_9_10_08_2018.JPG

Perseid_9_10_08_2018r.JPG

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pawelpm napisał:

Czy macie wypróbowaną kombinację czasu naświetlania i gain dla meteorytów dla kamery CMOS np ASI120MM ?

W programie SharpCap nastawiałem na 10 FPS i gain ~80%, podbijając dodatkowo kontrast do 10.0 oraz gammę do 2.0. Wtedy widać maksymalnie gwiazdy, tylko musi być dość ciemno (inaczej będzie prześwietlone). Podbijanie jest sztuczne, dlatego taki widok nagrywałem poprzez przechwytywanie ekranu*.

 

Tutaj masz jak wyszło: https://www.youtube.com/watch?v=0ma1e4sionU

 

* - podobno w SharpCap 3.2 beta jest możliwość zapisywania również tego podbijania, ale nie w sposób zapisać multum klatek przez całą noc w bezstratnym AVI.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, Limax7 said:

Super ! :D

Dziś mam nadzieję na 4h z mnóstwem zjawisk, oby cirrusy się rozeszły wraz z zachodem Słonka :)

 

Wszyscy, którzy planujecie obserwować wizualnie Perseidy:

Obserwujcie leżąc na karimatach, kocach i leżakach, bo kark mniej boli, niż zadzieranie głowy do góry stojąc.

Patrzcie w okolice zenitu, najlepiej 50-90 stopni nad horyzontem.

Nie patrzcie w radiant, najlepiej >40 stopni od radiantu, który jest między Kasjopeją, a Perseuszem (chichotki), bo meteory "zapalają się" dalej.

Rękawiczki nie zaszkodzą plus koc do przykrycia, niby lato, niby ciepło, ale leżąc w bezruchu szybciej robi się zimno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, M.K. napisał:

Rękawiczki nie zaszkodzą plus koc do przykrycia, niby lato, niby ciepło, ale leżąc w bezruchu szybciej robi się zimno.

Rok temu to normalnie kurtka i czapka były ;)

 

Ja zazwyczaj patrzę na zachód od radiantu gdzieś w okolice Pegaza i powyżej. U mnie też cirrusy dokuczają i też mam nadzieję że się rozejdą..

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzina ok. 23.05 na tle Wodnika piękny Perseid - bolid zostawiający niezwykle długo utrzymującą się zielono-niebieska smugę. Miałem akurat lornetkę 8x30 w dłoniach, więc zaraz po zaniknięciu smugi luknąłem przez lornetkę i smuga nadal widoczna, ale już bez koloru, a po jeszcze krótkiej chwili zafalowała jak smuga kondensacyjna po przelatującym samolocie w turbulentnym powietrzu. Piękne i ciekawe zjawisko, 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem za miastem. Poszło całkiem nieźle.
W ciągu około 1,5 h widziałem 12-15 sztuk, w tym trzy nie-Perseidy, gdzieś w Wodniku. Naprawdę niezłe. Jeden ku horyzontowi, długi szybki i taki "punktowy". A także jeden Perseid z okolic radiantu w kierunku zenitu - długi, jasny, zielonkawy, zostawiający za sobą wyraźny ślad. I jak wracałem samochodem, to nawet w niewielkiej miejscowości pod drogowymi latarniami przeleciał solidny meteor.
Na zdjęciach złapały się jednak tylko "miernotki"
DSC_4898.thumb.JPG.74ae3bc0f33b3787fd8f56a0596663ac.JPGDSC_4977.JPG.c8674eac08df2e64d97f6a11f9f6ae63.JPG

 

Sporo ładnych flar widzieliśmy, a w tym przelot parki Iridium 55 i 60

DSC_4923.thumb.JPG.993a8ef9bbed5dc941189c8208b880cf.JPG

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę w czasie przerwy obserwacyjno-fotograficznej. Od ok 21:45 do 23:20 zaobserwowałem 26 meteorów z czego 6 innych niż Perseidy.

Obserwacje były niezbyt nakierowane na detekcję i zliczanie bo w międzyczasie robiłem zdjęcia oraz zmieniałem kadr latając ze statywem po ogródku :) No i obserwowałem też kometę 21P !!

 

Teraz posilam się, piję herbatę i ładuję baterię do aparatu. Za parę chwil zmykam na dalsze obserwacje.. Jest 00:01 CEST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiejszą noc spadających gwiazd dedykuję mojej ukochanej, która z naszymi pociechami właśnie odpoczywa w rodzinnych stronach Perseusza - dobrze wie o czym marzyłem patrząc na spadające gwiazdy :hug:

Życzę wszystkim spełnienia marzeń :original:

 

Zebrane 12.08.2018  w godzinach 20:30 -22:40 /_DSC3431.JPG.46ec0bb1e516bb9e3ce61c4c55795cf8.JPG_DSC3462.JPG.4fad09517d93da30677aeb3897d5476a.JPG_DSC3541.JPG.58f441ff6048fb898b8db01528324c0c.JPG_DSC3582.JPG.c42e830e9562a44c5e20a9b5b5b2b873.JPG N, SN

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.