Skocz do zawartości

Perseidy 2018


radio-teleskop.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

I ja właśnie skończyłem obserwacje.

Najpierw zabrałem małżonkę i dzieci na swobodne oglądactwo, w okresie 22:20 - 23:15 widzieliśmy ok. 20-30 meteorów, w większości Perseidów, było kupę uciechy i nikt nie trzymał rachuby. Dzieciaki leżały sobie na dmuchanych materacach, fantastyczna zabawa :-) A gdy już rodzinka poszła spać, tatuś wrócił na miejscówkę i...

23:35 - 00:35 - 33 Perseidy (w tym piękny bolid poniżej Pegaza ok. 23:55, ślad po nim utrzymywał się kilkanaście sekund), 1 alfa Kaprikornid i 14 innych

00:35 - 01:05 - 23 Perseidy i 6 innych. 

Chciałoby się dłużej posiedzieć, ale spędziłem dziś z rodzinką kilka godzin na szlaku w Beskidzie Śląskim i padam na pysk... Świetna nocka, Perseidy dopisaly!

Dobranoc :-)

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słabo. Niebo nieco zamglone, w dodatku nie mogłem wyjść za daleko za miasto. Najlepsze miejsce jakie znalazłem, na polach koło Moraska, było jeszcze na tyle blisko łuny miejskiej, że zasięg nie przekraczał 4 mag. Między 23:35 a 00:39 zobaczyłem tylko 14 Perseidów i jeden z innego kierunku, dosyć szybki. Najjaśniejszy miał chyba -2/-3 mag., wypatrzyłem go idąc na miejsce przed godziną 23, pomimo latarni. Próbowałem uchwycić coś na zdjęciach, ale się nie udało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Limax7 napisał:

Piszę w czasie przerwy obserwacyjno-fotograficznej. Od ok 21:45 do 23:20 zaobserwowałem 26 meteorów z czego 6 innych niż Perseidy.

Obserwacje były niezbyt nakierowane na detekcję i zliczanie bo w międzyczasie robiłem zdjęcia oraz zmieniałem kadr latając ze statywem po ogródku :) No i obserwowałem też kometę 21P !!

 

Teraz posilam się, piję herbatę i ładuję baterię do aparatu. Za parę chwil zmykam na dalsze obserwacje.. Jest 00:01 CEST

Moje dalsze obserwacje od 0:30 do 2:30 Łącznie 78 meteorów z czego 9 nie Perseidów.

 

Pisaliście o bolidzie ze śladem o 23:55 a ja akurat ... kanapki jadłem w przerwie obserwacji :/

 

Generalnie za duże ZHR nie było. Obserwowałem kiedyś dwa razy więcej Perseidów w podobnym czasie.

 

Jednak cieszę się z tej nocy bo była pogodna i przejrzysta. Gwiazdy błyszczały choć czasem jakiś cirrus lekko przemykał miejscami.

 

Później zgram NEFy i puszczę konwersję do JPG i przejrzę. Kilka PER na pawno mam :)

Idę spać.. Jest 2:58 CEST

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, ja również obserwowałem ten bolid z godz 23:55. Mistrzostwo!
23:23 - 02:31
91 Perseidów
3 delta Akwardy
10 zbłąkanych

Ktoś obserwował o 1:58 zjawisko w gwiazdozbiorze ryb?
Dwa punkty pojaśniały do około 0mag i potem zgasły nie zmieniając swojego położenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie misz - masz.... 

 

Wyjechałem parę kilometrów poza Ostrawę, uzbrojony w lornetkę i SONY NEX 5N na statywie. Nie robiłem sobie wielkich nadziei, ale kilkanaście  perseidów widziałem -

niektóre dość jasne . Oprócz nich kilka innych, zabłąkanych . Zacząłem od Marsa, potem zwiastun zimy - Plejady i Hiady no i 2 perseidy. Ten drugi, jasny i krótki - to jakby

miłe pożegnanie. Było już ok. 2:00 , jeszcze przed odjazdem po raz ostatni chciałem pstryknąć Plejady  - no i akurat meteor zmieścił się w krótkim przedziale czasowym 3,5 sek !

Miałem fart !  :)    A po powrocie do domu pstryknąłem sobie jeszcze Hiady i wschodzący ORION . Byla już ok. 3:20 nad ranem  :) 

 

 

DSC01995.JPG

DSC02065.JPG

DSC02071.JPG

DSC02087.JPG

DSC02113.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, tego roku Perseidy wypadły słabo w porównaniu do ostatnich lat. Bywały dłuższe chwile bez zjawisk, które skutecznie zachęcały, aby pójść spać ;) Udało mi się na szczęście załapać na bolida o 23.55 - piękny zielony kolor, a potem widoczny ślad po zjawisku przez kilkanaście sekund. Niestety, akurat wtedy wzrok mój był skierowany w inną stronę nieba i prawie skręciłem kark zrywając się z leżaka. Ale zjawisko prawie zobaczyłem w całości :matrix:

Obserwacje zakończyłem około godziny 1.00

 

Czytając powyższe wpisy, rozumiem, że, potem już nie było żadnych bolidów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, antwito napisał:

Rzeczywiście, tego roku Perseidy wypadły słabo w porównaniu do ostatnich lat. Bywały dłuższe chwile bez zjawisk, które skutecznie zachęcały, aby pójść spać ;)

Ja mam inne zdanie - tym razem było zaskakująco dobrze. Wyszedłem mając nadzieję na przynajmniej kilkanaście zjawisk, wróciłem po 1.5h z dorobkiem 80 obiektów. Ich było zdecydowanie więcej, gdyż rozmawiałem razem z kolegą przez Messengera, który mieszka 40 km dalej. Sporo było takich, których sam nie zauważyłem, a on tak.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM 

Faktycznie potwierdzamy grupką   z okolic PRZEMYSLA obserwowalismy  2 bolidy.

Ale   jeden koło  godz 23 30  z kierunku zenitu  południowego -ŁABĘDZIA na zachód do ziemi -  spowalniał  i uległ spaleniu po 3 sekundach  w STRZALE, ale w życiu nie widzieliśmy takiej jasności ,prawie cień dawal więc -20 mg, miał jeśli nie lepiej i zostawił ślad- smuge co przez  naprawdę  3-4 minuty która   falowała niczym smuga po samolocie  póki nie znikła na tle STRZAŁY /WĘZA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, henwi napisał:

ale w życiu nie widzieliśmy takiej jasności ,prawie cień dawal więc -20 mg, miał jeśli nie lepiej i zostawił ślad

Gdyby było -20 mag, to fotki byłyby kompletnie prześwietlone :)) Ten meteor, o którym najprawdopodobniej mówisz, miał jakieś -9 mag. Jak jest dość ciemno, już zjawiska po -4 mag potrafią spowodować delikatny cień.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szychor napisał:

Kurcze wczoraj były 2 piękne bolidy w kieunku południowym , na szczęście jeden się złapał.

 

To chyba ten sam (plus ślad):   To nie ten sam, następny.

181638957_Pers13.08copy.jpg.3d825cd6b0f86da03d3f0028db2c914c.jpg

3 godziny temu, gryf188 napisał:

Widzieliśmy go również , był naprawdę bardzo jasny . Ja akurat grzebałem przy aparacie i  myślałem w pierwszej chwili że ktoś za mną zapalił  latarkę :) . 

:)

Edytowane przez warpal
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie żniwo udane ale do ostatnich minut nocy miałem nerw, że wszystko omija moje kadry. W końcu o 03:42 -6 mag przełamał złą passę (a rano okazało się, że już na 3 klatce z tej nocy jest upolowana jakaś -2 mag). Wizualnie zaś przez 4 godz widziałem ok 150 meteorów 

IMG_4712a.jpg

IMG_4149a.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.