Jump to content

Antares i Alamak vs QuasarPJ


Guest emde
 Share

Recommended Posts

Guest emde

Chyba już czas odstawić na bok mojego 10-letniego Mizara :'( i rozejrzeć się za jakąś armatą. I tu dylemat. Co wybrać? Lubię spozierać na planetki ale czaję się na ds - mój "rusek" kiepski do ds. Astrokoledzy! Co lepsze do obserwacji ds z możliwością podpatrywania planet w dość dobrej jakości: duże lustro Antaresa i światłosiła 1:5,2 chyba idealne do ds, a z planetkami gorzej. Alamak - świetny - mobilny, lustro ok, ale światło 1:10 ds może być tak sobie. A może poczekać na Arktura? Finansowo oscyluje w graniczach 2000 -2500. Poradzcie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest emde

...nie, ale co zaproponujesz za taką cenę (2000,-)?

Dodam jeszcze jedną alternatywę - Quasar 225 lustro - o którym zapomniałem napisać, a którego umieściłem w temacie.

Czy ktoś pracował na wymienionych przeze mnie sprzętach i potrafi je porównać? Cenowo Quasar wypadnie podobnie do Alamaka.

Link to comment
Share on other sites

Miałem podobny dylemat ::)

Pomyślałem, pomyślałem i zamówiłem Alamaka ;D

W końcu opozycja Marsa nie będzie czekać.... :(

Pozdrawiam

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Guest emde

Alamak chyba najbardziej mobilny, ale lustereczko 270 w Arkturze to nie mało! Do ds chyba będzie lepiej. Światło 1:5,5! Cena 2490 tuba, a statyw przerobie tymczasowo od mojego wysłużonego Mizara.

Link to comment
Share on other sites

Co kto lubi

Ja cenię sobie (oprócz super optyki, rzezc jasna) mobliność. Czasami wyruszam na zakrycie brzegowe, zwykle po prostu za miasto, by obejżeć to i owo. Z długim Newtonem nic z tych rzeczy - warunki mieszkaniowe nie pozwalają :'(

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Guest emde

mieszkam pod Poznaniem warunki mam niezłe. Ale chętnie posłucham porównania optyki i możliwości tych armatek - Alamak vs Antares vs Quasar vs Arktur choć nie wiem czy ktoś posiada już tego ostatniego. Myślę że takie porównania przydadzą się wszystkim chcącym zainwestować trochę kasy (2000-3500). Załóżmy że sprzęty stoją obok siebie i nie mamy zamiaru z nimi nigdzie jeździć a widoczność jest 9/10.

Link to comment
Share on other sites

Guest emde

Chyba nie namówię kolegów na test. Uchylacie się panowie od odpowiedzi! A rozmowa może być owocna i przydatna dla pozostałych zainteresowanych. Dla mnie właściwie którykolwiek kupię odczuję niebotyczną różnicę w stosunku do mojego kochanego Mizara. Ale jak wydać 3000 do chciałoby się zrobić to jak najlepiej, dlatego molestuję i ponawiam prośbę o wypowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Wszystko zależy od możliwości, miejsca zamieszkania, planów, CZASU... Dal przykładu: od bardzo niedawna (hehehe-od wczoraj) mam refraktorek Megrez 80mm. Wiem że będę używał ten sprzęt o wiele częściej niż MK 150mm. Powód-wymiary, studzenie "od ręki" no i...taki szczegół jak rozdzielanie się epsilonów przy 100X (przy 80mm!!). W zasadzie wcześniej czy później każdy niemal astroamator dochodzi do wniosku: potrzebny jest sprzęt i większy i mały "wyjazdowy". Teleskopy duże o lustrach 15-25 cm są jeszcze w systemach newtona możliwe do wożenia, ale im sprzęt większy aperturowo tym negacje rosną wykładniczo-przygotowanie wyprawy, studzenie (czas!), itp. aspekty mogą w pewnych warunkach spowodować niewspółmierność apetytu do dania głównego. Do większych newtonów powyżej 25 cm najlepiej dysponować stacjonarnym obserwatorium-taka jest smutna prawda :(. Oczywiście widok nieba powala w takim sprzęcie na kolana, ale z tego co widzę to gabarytowo te średnice 220-230mm to już jest the end dla możliwości przeciętnego astromaniaka-a wcale nie piszę o możliwościach finansowych tylko "logistyce" obserwacji.

P.s. W tel. newtona montaż dobsona osładza problemy dużych gabarytów a w krótkim sprzęcie do DS (Astrokrak, p.Poruczko, inne firmy)-jest dość wygodny w użyciu.

Pozdr.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

mnie interesuje docelowo jak "najgrubszy" tele - duuużo światła,

dobry montaż i leżaczek...

 

i do tego coś takiego jak byś nie wiedział to tam wcale nie jest wielki teleskop 40cm lustra. Tutaj wszyscy marzą aby mieć taki domek.

 

normal_kopula.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest emde

chyba tam byłem... miejscowośc na B... mają tam taki fajny zielony laser, który trafia w lustereczko latające 22km nad Gają.

Miałem wtedy nadzieję żę uda mi się zrealizować szalony pomysł umieszczenia LX na dachu projektowanego budynku PGK II - wieżowca na narożniku Bułgarskiej i Marcelińskiej w Poznaniu. Miała tam być super restauracja - "KSIĘŻYCOWA" - z możliwością robienia pokazów nieba live. Ach... inwestor nie załapał i musieliśmy zaprojektować w tym miejscu biura do wynajęcia.

Dodam tylko, że jako projektant miałem mieć dostęp do sprzętu o każdej porze nocy i za darmochę. Ach...szkoda... :'(

Link to comment
Share on other sites

Miałem wtedy nadzieję żę uda mi się zrealizować szalony pomysł umieszczenia LX na dachu projektowanego budynku PGK II - wieżowca na narożniku Bułgarskiej i Marcelińskiej w Poznaniu. Miała tam być super restauracja - "KSIĘŻYCOWA" - z możliwością robienia pokazów nieba live.

 

A nie za duże drgania by były na tej wysokości. Ten 16" teleskop w Borówcu bo o nim mowa ma fundament na 2,5m w ziemię i wysoki na 1,5m całość jest izolowana od podłogi pianką montażową.

Link to comment
Share on other sites

Guest emde

prawie wszystko było dograne! projektowaliśmy specjalną konstrukcję na amortyzatorach Monroe w celu niwelacji drgań. Teleskop miał stać w szklanym stożku obróconym i wyjeżdżać na platformie do pokazów. Miały być czujniki... pełna elektronika.. full wypas... full kasy... skończyło się na full biurach. Ale budynek się ogólnie podoba i powierzchnia wynajmuje się dobrze - inwestor zadowolony a "KSIĘŻYCOWA" ... no cóż mamy zamiar z kolegami zaprojektować w Poznaniu jeszcze co nieco ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest emde

ds - to do skutku - gapisz się w okularach na M13 rurą 110mm bez mrugania, aż ujrzysz same gwiazdki ;)

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że to głupie pytanie, ale co rozpmiecie pod tajemniczym skrótem DS. ???

 

Deep Sky. Ciemne obiekty na niebie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.