Skocz do zawartości

Ilość =jakość?


Darula

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Mam takie pytanie odnośnie ilości klatek czy jest jakaś umowna granica w ilości robionych zdjęć DSow żeby to miało ręce i nogi przy obróbce na kompie wiem że im więcej tym lepiej ale jest gdzieś granicą nie mniej niż...... I nie krócej niż... Operuje na sprzęcie SW150/750 EQ3-2 

DZIĘKUJĘ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah jeszcze zapomniałem czy od samego początku podkreślam że są to moje początki astrofotografii powinienem robić cały zestaw klatek tj lighty Darki biasy flaty? Czy w początkowej fazie nauki powiedzmy można z czegoś zrezygnować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość klatek zależy tylko od długości naświetlania pojedynczej klatki

najważniejszy jest łączny czas naświetlania czyli ilość zebranych fotonów

dla jasnych obiektów 30 minut może dać zadowalające efekty, a dla ciemniejszych 2 godziny może być za mało

dla twojego zestawu trudno będzie uzyskać czas pojedynczej ekspozycji dłuższy niż 30 sekund czyli będziesz potrzebował przynajmniej 60 klatek by uzyskać łącznie 30 minut

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

pojedynczą klatkę naświetlaj tak długo, jak możesz, czyli tak długo, aż się nie prześwietli albo gwiazdki nie zaczną zamieniać się w kreski z powodu błędów prowadzenia

Nie czytałem ostatnich dyskusji, ale trzymał bym się daleko od takich zabiegów. Nie podeprę tego naukowymi i matematycznymi dowodami, ale doświadczalnymi - z autopsji :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Nie czytałem ostatnich dyskusji, ale trzymał bym się daleko od takich zabiegów. Nie podeprę tego naukowymi i matematycznymi dowodami, ale doświadczalnymi - z autopsji :-)

Ojej, ja to tak zrozumiałem z ostatnich tematów o CMOS/CCD: ogólnie lepiej naświetlać dłuższe klatki. No, ale jest też niepisana zasada: w sprawach praktycznych lepiej brać moje rady z ostrożnością :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Tayson napisał:

na poczatek posluchaj dzikiego i strzelaj min 50klatek.

Również byłbym daleko od takiego uogólniania... ostatnio zrobiłem 100 klatek i do gładkiego zdjęcia potrzebowałbym drugie tyle. Dziki przypuszczalnie referował do długich czasów (ca. 10min), przy 30 sekundowych klatkach, 50 sztuk to... ledwo liźnięcie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci doradzę, trochę inaczej niż bardziej doświadczeni koledzy na tym forum, a to dlatego, że jestem pół kroku przed Tobą, a może i w tym samym miejscu. @Tayson @Pav1007 czy @dziki są "lata świetlne" do przodu i nie dość, że się oddalają, to się jeszcze przestrzeń rozszerza :)

 

M57 i M13 to dość jasne obiekty i uważam, że bardzo dobre na pierwszy raz. Tak się składa, że ja też w nie strzelałem. Gdybym miał w każdy strzelać min 30 min, męczyć się z jakością trackowania, dopalać jeszcze darki (łatwe) i flaty (trudne) to podejrzewam, że bym się na tyle sfrustrował, że sprzęt już by był na giełdzie. A przecież za pierwszym razem chcesz mieć wynik tej samej nocy, pewnie 10 min po złożeniu sprzętu.

 

Ja zrobiłem 10-15x po 40s (powyżej już miałem trailsy na gwiazdach). Ustrzeliłem M57, M13, M27 i M51 w ciągu 1-2h w jedną noc. Pobawiłem się później w składanie, i choć do jakości temu daleko, a do jakości prac wymienionych tutaj osób jeszcze dalej - ja byłem zadowolony. Pierwszy raz udało mi się ustrzelić coś kolorowego na niebie i nawet można było poznać co to jest. Jednocześnie nie musiałem spędzić w nudzie długich godzin.

 

1 hour ago, Darula said:

Chciałbym zrobić piękne zdj bez szumów

Z moją radą Ci to na początek nie wyjdzie. Ale może jesteś bardziej cierpliwy niż ja :) 

 

 

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Sebo_b napisał:

@Tayson @Pav1007 czy @dziki są "lata świetlne" do przodu i nie dość, że się oddalają, to się jeszcze przestrzeń rozszerza :)

Panie, ja astrofoto zajmuje się od 2.5 roku, od 1 roku jestem zadowolony z efektów. 

Jak widzisz przy uporze i wykładzie wielu swoich sił wszystko jest możliwe. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi wezmę wszystko pod uwagę i rzeczywiście na tą chwilę to chciałbym chociaż ustrzelic coś kolorowego i żeby można było poznać co to jest a na jakość przyjdzie czas ważne żeby była radość i satysfakcja z tego pięknego hobby 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Tayson said:

ja astrofoto zajmuje się od 2.5 roku

Wiem, bo pomimo że cicho, jestem na forum od okolo 2-3 lat. Ale wyestymuj ile godzin (przy teleskopie, maximie, pixie, etc - nie przy literaturze) temu poświęciłeś przez te 2.5 roku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącznie z czasem przy teleskopie? Od początku używałeś sequencera i zostawiałeś sprzęt? Nie robiłeś tego na początku "ręcznie"? 

 

No i z tego co wiem (wątek o TV) masz stałą miejscówkę. Ja musze przenieść te 40kg do auta i pojechać min 50km, ustawić się itd. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darula napisał:

Chciałbym zrobić piękne zdj bez szumów :)

To nie chcę Ciebie martwić ale będziesz musiał postarać się o coś innego niż Nikon D 60. Miałem taki aparat wiele lat i robiłem nim wyłącznie foto dzienne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.