Skocz do zawartości

Ilość =jakość?


Darula

Rekomendowane odpowiedzi

3 hours ago, wessel said:

To nie chcę Ciebie martwić ale będziesz musiał postarać się o coś innego niż Nikon D 60. Miałem taki aparat wiele lat i robiłem nim wyłącznie foto dzienne...

Planuje już zakup canona 600d na początek starczy a samo body jest dość tanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Dodam jeszcze wniosek z ostatnich dyskusji: pojedynczą klatkę naświetlaj tak długo, jak możesz, czyli tak długo, aż się nie prześwietli albo gwiazdki nie zaczną zamieniać się w kreski z powodu błędów prowadzenia :)

 

Przeoczyłem ostatnie dyskusje, wiec może wyrwę się jak filip z konopii, ale cóż :):

Jeśli w trakcie półgodzinnej sesji 3x10 min przeleci mi meteor to mam 1/3 materiału do wywalenia. Jeśli zrobię 180 x 10 sek to zepsuje ok. 0.5% całości.

Takoż przypadkowe światła boczne czy refleksy.

Wszelkie drgania czy nierówności prowadzenia też łatwiej wyprostować przy krótszych czasach.

Stakowanie wielu zdjęć z przesunięciem umożliwia zrobienie nierozmytych obrazów obiektów ruchomych (planetoidy, komety)...

Jeśli są niskie szumy odczytu (co raczej nie jest cechą lustrzanek -?) to wolę krótkie sesje.

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową rzeczą jest ilość sumarycznego materiału, ilość klatek to rzecz wtórna. Przy f/5 do dobrego zdjęcia potrzeba 3-5h do "normalnych" obiektów. Zakładając w miarę przyzwoite niebo, bo pod dużym LP to i 3x tyle może być za mało.

Mając newtona na EQ3-2 porada o stosowaniu najdłuższego możliwego czasu jest raczej słuszna :) A to dlatego, że ten czas na pewno nie przekroczy 30s, a spodziewałbym się bardziej 15-20s. Na takim montaż nie da się zrobić optymalnie długich klatek, jak 5 czy 10 min.

Godzinę temu, Gajowy napisał:

Jeśli w trakcie półgodzinnej sesji 3x10 min przeleci mi meteor to mam 1/3 materiału do wywalenia. Jeśli zrobię 180 x 10 sek to zepsuje ok. 0.5% całości.

Takoż przypadkowe światła boczne czy refleksy.

Ile razy przeleciał Ci meteor przez kadr w teleskopie? Mi jeden jedyny i było to wielkie święto :) A jeśli mówisz bardziej o satelitach czy samolotach, to ja takie klatki zostawiam - po medianie nie ma po nich śladu.

Godzinę temu, Gajowy napisał:

Jeśli są niskie szumy odczytu (co raczej nie jest cechą lustrzanek -?) to wolę krótkie sesje.

No niestety, Nikon D60 to są ekstremalnie wysokie szumy odczytu. Krótkie klatki będą wprowadzać też dodatkowo patterny tła i inny syf. A długie to z kolei alp glow. Nie ma lekko na starej lustrzance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Ile razy przeleciał Ci meteor przez kadr w teleskopie? Mi jeden jedyny i było to wielkie święto :) A jeśli mówisz bardziej o satelitach czy samolotach, to ja takie klatki zostawiam - po medianie nie ma po nich śladu.

Szczęśliwy Ty. W zasadzie na każdej 15 minutowej ekspozycji (tj. np. 450 x 2 sek) mam niechciane obiekty. Mediana (z definicji) też lepiej działa przy większej liczbie klatek - jeśli będziesz miał 3 ujęcia po 10 minut, to jestem pewny, że nie wyeliminujesz śladu.

I pewnie dla większości zastosowań, zwłaszcza astrofotografii estetycznej, mediana sprawdza się doskonale, ale już np. dla fotografowania ruchu obiektów takich jak planetoidy - niekoniecznie. Także jeśli chcesz zajrzeć "najgłębiej jak się da" - wówczas mediana jest słabą metodą.

 

6 minut temu, MateuszW napisał:

No niestety, Nikon D60 to są ekstremalnie wysokie szumy odczytu. Krótkie klatki będą wprowadzać też dodatkowo patterny tła i inny syf. A długie to z kolei alp glow. Nie ma lekko na starej lustrzance.

Z tym nie polemizuję. Tutaj pełna zgoda.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.