Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze teleskopu


golos1994

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze teleskopu. Zastanawiam się nad jakimś mobilnym teleskopem, który bez problemu będę mógł znieść z piętrowego mieszkania na zewnątrz. Szukałem czegoś niedrogiego, dla amatora w cenie ok 1500 zł, abym mógł prowadzić obserwacje naziemne oraz poobserwować księżyc, czy niekiedy planety; obiekty głębokiego nieba nieszczególnie. Zastanawiam się nad kilkoma modelami:

1. Celestron AstroMaster 90 AZ              https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=852&lunety=Teleskop Celestron AstroMaster 90 AZ R 90 1000

2. Sky-Watcher MAK 127        https://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2074&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 127 f 11 8 OTA astronomia samoloty

3. Bresser MESSIER AR-102          https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-102s-102-1350-ota/2094/

4. Bresser Messier MC-102          https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-mc-102-102-1400-ota/1930/

Czy ktoś z Was może się wypowiedzieć o powyższych teleskopach? A może doradzić jeszcze inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ten pierwszy to kompletny zestaw do obserwacji. Pozostałe 3 to same tuby optyczne, które wymagają zakupu montażu i statywu. Minimum to montaż klasy EQ3-2 a nawet EQ5 dla AR-102, a to oznacza przekroczenie założonego budżetu

 

AstroMaster ma słabej jakości montaż. Raczej odradzam

z Maków wyraźnie lepszy jest 127 od 102

AR-102 to z kolei bardzo długa tuba. Oprócz wymaganego solidnego montażu będzie kłopotliwy w transporcie ... choć optycznie powinien cię zadowolić

 

przy dość niskim budżecie może pomyśl nad używkami. Powinieneś wtedy zmieścić się w założonej kwocie przy zakupie całego zestawu z montażem i statywem

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że niektóre to same tuby. Chodziło mi o przedstawienie interesujących mnie modeli.  Długość tuby mnie nie przeraża, ważne dla mnie aby był łatwiejszy w transporcie niż np. Dobson 8 ;) i abym mógł spojrzeć nie tylko od czasu do czasu na Księżyc, czy Jowisza, ale też na krajobraz w oddali

Edytowane przez golos1994
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zastanowię się nad Sky-Watcher MAK 127 lub Bresser MESSIER AR-102. Jeszcze trochę o nich poczytam i ewentualnie poszukam jakichś montaży azymutalnych, gdyż ku nim bardziej się skłaniam. AZ4 byłby odpowiedni? Jak przekroczę trochę budżet, myślę, że nic się nie stanie ;)

Edytowane przez golos1994
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 ma długą ogniskową, ciężko dobrać okulary do szerokich pól. 

Ale to lekka i fajna tuba, chociaż moim zdaniem jako drugi teleskop. 

Montaż AZ4 jest solidny, nadaje się dla maka. 

 

Ale na co Ci takie długie działo Bresser MESSIER AR-102? Ten sprzęt jest może optycznie OK, ale ciężko to zamontować na jakiś tańszy a sensowny montaż.

 

Do planet i Księżyca bierz Maka 127. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem kiedyś Newtona i MAK127 na skomputeryzowanym montażu azymutalnym (taki https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-star-discovery-127-maksutov). Jeśli interesuje Cię mobilny i azymutalny montaż to moim zdaniem to fajna sprawa. Zdjecia planet też się powinno dać zrobić (DSow nie i ze wzgledu na małą swiatlosile teleskopu i rotacje pola w ALTAZ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy nawet najprostszy napęd w jednej osi montażu EQ i w obserwacjach z dużymi powiększeniami to miód, cud i malina :) Od razu uprzedzę obawy co do dokładności ustawiania montażu - satysfakcjonujące będzie nawet dość zgrubne ustawienie na Polaris - no chyba, że zajmiesz się fotkami DSów, ale to wtedy i tak jest potrzebny zupełnie inny zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój EQ do wizuala po prostu stawiam zgrubnie nogą N na północ, jak postawię tak stoi, niczym nie kręcę, nie patrzę w lunetkę. Obiekty zwykle wtedy uciekają (magn 140x) dopiero po kilkunastu minutach - wtedy 2 kliki i znowu na kilkanaście minut z głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc jest fajny, ale planety oglądać to mozna w sumie tylko dwie - no może 3 z marsem, albo na siłę 4 z fazami wenus. Pozostałe wygladaja (w uproszczeniu) jak mniejsze bądź większe gwiazdy. Dodatkowo "zwykle" (jak chcę oglądać) ich nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem już Dobsoa 8" jednak na moje możliwości mobilne był zbyt duży. Dlatego rozglądam się za czymś mniejszym. Początkowo interesowałem się BK 1206 AZ3  https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1206az3   jednak później poczytałem o aberracji chromatycznej. Dlatego zastanawiałem się nad dwoma ciemniejszymi refraktorami z mojego pierwszego postu bądź Makami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, golos1994 napisał:

 Dlatego zastanawiałem się nad dwoma ciemniejszymi refraktorami z mojego pierwszego postu bądź Makami

Nie byłbym sobą, gdybym nie napisał - ciemne refraktory sa super :). Zostały stworzone właśnie w celu uzyskiwania pięknych obrazów i maksymalnych powiększeń. 2,5xD to dla niech pestka, a dodatkowo zadowolą sie niezbyt drogimi okularami o niewielkiej ilości szkieł - czytaj uzyskują maksymalny kontrast.

Nie chce tu pisać, ze inne konstrukcje sa złe do planet, bo Maki, krótkie EDki, i długie Newtony, to tez znakomite teleskopy planetarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

Nie byłbym sobą, gdybym nie napisał - ciemne refraktory sa super :). Zostały stworzone właśnie w celu uzyskiwania pięknych obrazów i maksymalnych powiększeń. 2,5xD to dla niech pestka, a dodatkowo zadowolą sie niezbyt drogimi okularami o niewielkiej ilości szkieł - czytaj uzyskują maksymalny kontrast.

Nie chce tu pisać, ze inne konstrukcje sa złe do planet, bo Maki, krótkie EDki, i długie Newtony, to tez znakomite teleskopy planetarne.

Co byś powiedział o podanych przeze mnie refraktorach, może sam możesz jakiś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, golos1994 napisał:

Co byś powiedział o podanych przeze mnie refraktorach, może sam możesz jakiś polecić?

Z czystym sumieniem moge polecić klasyczne achromaty Vixen 80/1200, Vixen 90/1300, Vixen 100/1500, Antares 105/1500, Unitron, Towa... Tylko, że tu uzywki wchodza w grę, bo nie produkuje sie ich juz na masowa skalę (i to kupowane np. na Ebayu - w Polsce ich brak). Królują EDki, ale o dziwo wchodzą na rynek także "ciemne" Edki (np. "lantanowy" ED 80/800) , niemniej jednak ceny tych Edków są bardzo wysokie.

 

Bresser wyszedł na nowo z tymi achromatami 102/1350 oraz 90/1200, ale to budżetowa konstrukcja. Pierwszy ma plasikowe cele (chociaz wyciag jest całkiem dobry) i zalezy na jaki sie trafi, bo rozrzut jakości jest ponoć duzy. Mniejszy jest bezpieczniejszy w rozrzucie jakosci, aczkolwiek ma plastkiowy badziewny wyciąg, chociaż miałem taki wyciąg, uzywałem i chwalę. Jesli jest dobrze spasowany to działa bardzo dobrze.

 

Mozna się tez zaineteresować refraktorami TS (Starwave) 102/1100, TAL 100/1000, czy SW 102/1000, SW 127/1200, ale to juz o klasę nizszy sprzęt jeśli chodzi o jakość dawanych obrazów (teoretycznie!).

Refraktory 90/1000 - podobie - zwykle sa to konstrukcje bardzo budżetowe i mechanicznie  sa takie sobie. Fajny był Soligor RT-1000 (93/1000).

Co do Astromastera - macałem toto i wydawał mi sie do przejścia, ale... nie ma obejm. W/g mnie teleskop na EQ musi mieć obejmy, szczególnie jak jest długi. Łatwiej wtedy go na bieżąco wyważyc i dostosować pozycje szukacza obracając w obejmach tubę (która nie pownna byc bardzo mocno zacisnieta).

 

PS

Długa tuba wymaga dobrego montażu, ale do wizuala - tak uważam na podstawie własnych doswiadczeń - nie trzeba za bardzo z tym przesadzać. Jesli delikatnie się obsługuje montaz, i nie wieje porywisty wiatr, to jest dobrze nawet na tanim (lekkim) montazu (a jak wieje - to seeing jest zwykle do bani, więc i tak nie obserwuje sie szczegółów).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... Nie zgadzam się z kolegą wyżej. Każdy inaczej reaguje na drgania montażu. 

Długa tuba niewątpliwie jest optycznie lepsza od krótkiej w przypadku refraktora ale wymaga jednak lepszego montażu do wizuala. 

Dotknięcie czy wiatr powodują inaczej drgania nieakceptowalne moim zdaniem. 

Pomijam to, że długa tuba potrafi walić o nogi statywu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.