Skocz do zawartości

HEQ5 - Pierwsze testy


Za(KS)t

Rekomendowane odpowiedzi

Po kupnie HEQ5 całą noc latałem z obiektu na obiekt robiąc pojedyncze klatki ucząc się praktycznie ASCOMa, muszę powiedzieć że lekko mnie przeraża ogrom opcji, ale być może kiedyś się nauczę :P Pod koniec nocy stwierdziłem jednak że spróbuję zrobić Veila a dokładniej okolice 52 Cyg. Zdjęcie składa się z 17 klatek po 70 sekund każda. Nie byłem w stanie wyciągnąć większych czasów, być może przez ustawienie montażu bezpośrednio na ziemi i co za tym idzie niedokładne wypoziomowanie, a być może przez złe ustawienie na polarną. Używałem ISO 1600. Muszę powiedzieć że jestem zadowolony, bo to w końcu tylko 20 minut i widać że sprzęt ma jeszcze ogrom niewykorzystanej mocy. Jeśli ktoś chce podjąć się obróbki TIFa na własną rękę mogę udostępnić.
Canon 5D mkII (nie modyfikowany), SW 150/750, HEQ5

2106937609_HEQVeil2.thumb.jpg.f3ff01c36c6bbe56d22603f2035e972b.jpg

 Miałem więcej klatek ale przez takie kwiatki musiałem część usunąć :P image.png.11f971381f692d0e9155be3b3ecbd0a5.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powalcz z korektorem, poniewaz daje brzydkie gwiazdki. do tego ostrosc tez moglaby byc lepsza.

w eqmod ( o ile korzystasz) wstepnie ustaw sobie predkosci dla ra i dec na 5 (w skali 1-10).

 

do heq5 widzialem, ze ludzie dorabiaja dodatkowe poziomice przykrecane od spodu do trojnoga.

sprawdz sobie rowniez, czy Twoja poziomiczka jest dobrze wklejona przez chinczyka :)

niezbedne bedzie tez kontrolne sprawdzenie wyjustowania lunetki biegunowej.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Dzięki ustawię, a co do poziomicy to będę musiał kupić jakąkolwiek bo nie posiadam wbudowanej a z tego co słyszałem to po prostu nie do każdego egzemplarzu ją dodawali, drugą sprawą jest to że mam montaż z drugiej ręki i poziomica mogła się przed wysyłką zgubić. A co do korektora to nie posiadam i w najbliższym czasie posiadać nie będę z uwagi na cenę, chyba że trafi się tani używany.

@Szymoff Tak bez guidingu, popróbuję jeszcze z dokładnym ustawianiem polarnej na dobrym podłożu i zobaczę czy będzie różnica.

Edytowane przez Za(KS)t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoim 60s ciągnąłem z 2x mniejszym pixelem (2.9um) i f=1000, więc moim zdaniem 120 powinieneś wykręcić przy dokładnym ustawieniu montażu. Oczywiacie to zależy jeszcze od deklinacji. 

 

Weź zwykłą poziomicę i przed zamontowaniem głowicy wypoziomuj stelaż (długością nóg). U mnie to wiele zmieniało (nie masz wtedy cone-error). Nie używałem eqmod'a (nie mam Windowsa), ale na synscanie ustawienie później na 3 gwiazdy dawało bardzo dobre rezultaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebo_b napisał:

Ja na swoim 60s ciągnąłem z 2x mniejszym pixelem (2.9um) i f=1000, więc moim zdaniem 120 powinieneś wykręcić przy dokładnym ustawieniu montażu.

Potwierdzam że się da. Niedawno robiłem nieguidowane 2-minutówki i wszystkie wyszły bardzo dobrze ,a było ich 90 :) . Ale mój montaż jest paskowany, ma wymienione łożyska , jest idealnie nastawiony na biegun oraz dźwiga lekki setup

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sebo_b napisał:

więc moim zdaniem 120 powinieneś wykręcić przy dokładnym ustawieniu montażu. Oczywiacie to zależy jeszcze od deklinacji. 

Ustawienie montażu na biegun wpływa na błąd w deklinacji. Błąd w RA generowany jest przez bebechy montażu (Błąd Okresowy i ziarnistość)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Pav1007 said:

Ustawienie montażu na biegun wpływa na błąd w deklinacji. Błąd w RA generowany jest przez bebechy montażu (Błąd Okresowy i ziarnistość)

Masz rację - mi chodziło o to, że wszystkie niedokładności (polarna, wypoziomowanie, "bebechy") będzie mniej widać przy wysokich deklinacjach i tam da się wyciągnąć dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Sebo_b napisał:

... U mnie to wiele zmieniało (nie masz wtedy cone-error)...

Główny tor optyczny tuby jest zsynchronizowany z lunetka biegunowa? 

Jeśli nie to błąd stożkowy murowany. 

Wyleciało mi z głowy jak to się nazywa. @Krzychoo226 pomożesz? 

 

Z tego co wiem metoda dryfowa pomaga znacznie ograniczyć ten błąd (ustawiasz co jest faktycznie, a nie to co widzi lunetka biegunowa) lub np wykorzystanie modelowania pracy nieba w high endowych montazach. 

 

Edit. 

To jest chyba cone-shift, który powoduje dodatkowy cone-error. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Tayson said:

Główny tor optyczny tuby jest zsynchronizowany z lunetka biegunowa? 

Nię napiszę z doświadczenia, bo nie "kombinowałem" z tym, ale wydaje mi się, że cone-shift na standardowym (german) montażu paralaktycznym nie powinien wprowadzać błędu trackowania. Jeśli jest przesunięcie o kilka stopni z jednej strony, to po obrocie pojawi się takie samo z drugiej strony. Nie wiem jak to wyjaśnić - więc wklejam obrazek.

 

201842461_UntitledDiagram.png.f6d19abba7eeeab673d4858e341d8393.png

Więc moim zdaniem duże znaczenie ma:

1. Wyalignowana lunetka z obrotem osi R.A w montażu (w SW są do tego śrubki) bo wprowadza cone-error.

2. Wypoziomowany montaż (zalecają to w instrukcji) bo wprowadza cone-error.

 

Osiowość lunetki i teleskopu moim zdaniem (tak sobie to wyobrażam, nie z doświadczenia) nie ma (dużego?) znaczenia. A tak logicznie, gdyby miało to zakładam, że montaże klasy EQ5+ miałyby do tego regulację - a w żadnym czegoś takiego nie widziałem.

 

Fajnie gdyby ktoś z doświadczenia potwierdził bądź zaprzeczył prawidłowości tego stwierdzenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.