Jump to content

HEQ5 - Pierwsze testy


Za(KS)t
 Share

Recommended Posts

Po kupnie HEQ5 całą noc latałem z obiektu na obiekt robiąc pojedyncze klatki ucząc się praktycznie ASCOMa, muszę powiedzieć że lekko mnie przeraża ogrom opcji, ale być może kiedyś się nauczę :P Pod koniec nocy stwierdziłem jednak że spróbuję zrobić Veila a dokładniej okolice 52 Cyg. Zdjęcie składa się z 17 klatek po 70 sekund każda. Nie byłem w stanie wyciągnąć większych czasów, być może przez ustawienie montażu bezpośrednio na ziemi i co za tym idzie niedokładne wypoziomowanie, a być może przez złe ustawienie na polarną. Używałem ISO 1600. Muszę powiedzieć że jestem zadowolony, bo to w końcu tylko 20 minut i widać że sprzęt ma jeszcze ogrom niewykorzystanej mocy. Jeśli ktoś chce podjąć się obróbki TIFa na własną rękę mogę udostępnić.
Canon 5D mkII (nie modyfikowany), SW 150/750, HEQ5

2106937609_HEQVeil2.thumb.jpg.f3ff01c36c6bbe56d22603f2035e972b.jpg

 Miałem więcej klatek ale przez takie kwiatki musiałem część usunąć :P image.png.11f971381f692d0e9155be3b3ecbd0a5.png

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

powalcz z korektorem, poniewaz daje brzydkie gwiazdki. do tego ostrosc tez moglaby byc lepsza.

w eqmod ( o ile korzystasz) wstepnie ustaw sobie predkosci dla ra i dec na 5 (w skali 1-10).

 

do heq5 widzialem, ze ludzie dorabiaja dodatkowe poziomice przykrecane od spodu do trojnoga.

sprawdz sobie rowniez, czy Twoja poziomiczka jest dobrze wklejona przez chinczyka :)

niezbedne bedzie tez kontrolne sprawdzenie wyjustowania lunetki biegunowej.

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

@Tayson Dzięki ustawię, a co do poziomicy to będę musiał kupić jakąkolwiek bo nie posiadam wbudowanej a z tego co słyszałem to po prostu nie do każdego egzemplarzu ją dodawali, drugą sprawą jest to że mam montaż z drugiej ręki i poziomica mogła się przed wysyłką zgubić. A co do korektora to nie posiadam i w najbliższym czasie posiadać nie będę z uwagi na cenę, chyba że trafi się tani używany.

@Szymoff Tak bez guidingu, popróbuję jeszcze z dokładnym ustawianiem polarnej na dobrym podłożu i zobaczę czy będzie różnica.

Edited by Za(KS)t
Link to comment
Share on other sites

Obejrzyj filmiki na Yt jak się ustawia na biegun za pomogą eqmod. On jest bardzo pomocny. 

70s bez guidingu, to przyzwoity wynik dla HEQ5 i Twojej skali. Ja kiedyś ledwo co edkiem 80, Canonem i neq6 wyciągnąłem 1min.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja na swoim 60s ciągnąłem z 2x mniejszym pixelem (2.9um) i f=1000, więc moim zdaniem 120 powinieneś wykręcić przy dokładnym ustawieniu montażu. Oczywiacie to zależy jeszcze od deklinacji. 

 

Weź zwykłą poziomicę i przed zamontowaniem głowicy wypoziomuj stelaż (długością nóg). U mnie to wiele zmieniało (nie masz wtedy cone-error). Nie używałem eqmod'a (nie mam Windowsa), ale na synscanie ustawienie później na 3 gwiazdy dawało bardzo dobre rezultaty. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Sebo_b napisał:

Ja na swoim 60s ciągnąłem z 2x mniejszym pixelem (2.9um) i f=1000, więc moim zdaniem 120 powinieneś wykręcić przy dokładnym ustawieniu montażu.

Potwierdzam że się da. Niedawno robiłem nieguidowane 2-minutówki i wszystkie wyszły bardzo dobrze ,a było ich 90 :) . Ale mój montaż jest paskowany, ma wymienione łożyska , jest idealnie nastawiony na biegun oraz dźwiga lekki setup

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Sebo_b napisał:

więc moim zdaniem 120 powinieneś wykręcić przy dokładnym ustawieniu montażu. Oczywiacie to zależy jeszcze od deklinacji. 

Ustawienie montażu na biegun wpływa na błąd w deklinacji. Błąd w RA generowany jest przez bebechy montażu (Błąd Okresowy i ziarnistość)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Pav1007 said:

Ustawienie montażu na biegun wpływa na błąd w deklinacji. Błąd w RA generowany jest przez bebechy montażu (Błąd Okresowy i ziarnistość)

Masz rację - mi chodziło o to, że wszystkie niedokładności (polarna, wypoziomowanie, "bebechy") będzie mniej widać przy wysokich deklinacjach i tam da się wyciągnąć dłuższy czas.

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Za(KS)t napisał:

 Miałem więcej klatek ale przez takie kwiatki musiałem część usunąć :P image.png.11f971381f692d0e9155be3b3ecbd0a5.png

Wystarczy poskładać medianą i będziesz mógł użyć również takich klatek. Niewykorzystywanie ich to czyste marnotrawstwo :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Sebo_b napisał:

... U mnie to wiele zmieniało (nie masz wtedy cone-error)...

Główny tor optyczny tuby jest zsynchronizowany z lunetka biegunowa? 

Jeśli nie to błąd stożkowy murowany. 

Wyleciało mi z głowy jak to się nazywa. @Krzychoo226 pomożesz? 

 

Z tego co wiem metoda dryfowa pomaga znacznie ograniczyć ten błąd (ustawiasz co jest faktycznie, a nie to co widzi lunetka biegunowa) lub np wykorzystanie modelowania pracy nieba w high endowych montazach. 

 

Edit. 

To jest chyba cone-shift, który powoduje dodatkowy cone-error. 

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tayson said:

Główny tor optyczny tuby jest zsynchronizowany z lunetka biegunowa? 

Nię napiszę z doświadczenia, bo nie "kombinowałem" z tym, ale wydaje mi się, że cone-shift na standardowym (german) montażu paralaktycznym nie powinien wprowadzać błędu trackowania. Jeśli jest przesunięcie o kilka stopni z jednej strony, to po obrocie pojawi się takie samo z drugiej strony. Nie wiem jak to wyjaśnić - więc wklejam obrazek.

 

201842461_UntitledDiagram.png.f6d19abba7eeeab673d4858e341d8393.png

Więc moim zdaniem duże znaczenie ma:

1. Wyalignowana lunetka z obrotem osi R.A w montażu (w SW są do tego śrubki) bo wprowadza cone-error.

2. Wypoziomowany montaż (zalecają to w instrukcji) bo wprowadza cone-error.

 

Osiowość lunetki i teleskopu moim zdaniem (tak sobie to wyobrażam, nie z doświadczenia) nie ma (dużego?) znaczenia. A tak logicznie, gdyby miało to zakładam, że montaże klasy EQ5+ miałyby do tego regulację - a w żadnym czegoś takiego nie widziałem.

 

Fajnie gdyby ktoś z doświadczenia potwierdził bądź zaprzeczył prawidłowości tego stwierdzenia.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.