Skocz do zawartości

Aparat do wszystkiego. Znajdę coś ?


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

doszedłem w końcu chyba do momentu w moich pasjach i hobby w którym chce zarejestrować to co widzę w rozsądnej jakości. Do tej pory to była projekcja okularowa telefonem. Jakość jednak była delikatnie mówiąc słaba. Czasem coś nawet sensownie jak dla mnie udało się zarejestrować ale to jednak nie to samo co może zaoferować pełnoprawny aparat. 

Szukam aparatu, chyba lustrzanka będzie tu najlepsza ale jeśli nie to mnie poprawcie do ogólnego zastosowania. Aparat + obiektyw (kit czy może lepszy trochę ?)

Chce uwiecznić przyrodę (ptaki, krajobraz itp.), daleką obserwacje (ostatnio można było zobaczyć na forum jaką "świetną" fotę tej obserwacji wstawiłem), niebo w najprostszym wydaniu (pojedyncze klatki tak by złapać Drogę Mleczną czy Księżyc). Jak chodzi o niebo to może zmajstruje koziołka albo platformę EQ. Czyli tak jak pisałem wszystko po trochu.

Co byście polecili ? 

Jeśli chodzi o budżet to może powiedziecie sami ile warto wydać. Ma być to fotografia "niedzielna" więc nie potrzeba mi aparatu za 2 czy 3 tyś zł. Po prostu ma zastąpić aparat w telefonie oferując lepszą jakość i możliwość zdjęć w ognisku głównym.  

Jeśli używka to na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie ?

 

Pozdrawiam,

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o ile to możliwe podać też cenę danego aparatu. Nie znam się na tym kompletnie i nie wiem ile uczciwie zapłacić za konkretny model. 

@Sebo_b - Sony widzę za około 2000 zł. To dobra cena jak na ten aparat ?

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zaczynasz przygodę z lustrzanką to pomyśl jaki system wybierasz. W zasadzie masz dwa, Canon i Nikon.

Zwróć uwagę na opcje filmowania. Teraz na topie 4K więc może tego szukaj. Pomyśl jakiej jakości np. tranzyt ISS na tle Księżyca byś nagrał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie wchodził bym w nagrywanie np. ISS na tle Księżyca. Tak jak pisałem, ma być to prosta fotografia, "niedzielna". Jak mnie wciągnie (oby nie :movingtongue: ) to pomyśle o lepszym. 

A nagrywanie filmów nie szkodzi matrycy ? 

 

Obojętne czy to będzie Canon czy Nikon. 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, astrokarol said:

Sony widzę za około 2000 zł. To dobra cena jak na ten aparat ?

Za nowy to dość dobra cena, używany bliżej 1600 powinien być.

 

12 minutes ago, astrokarol said:

A nagrywanie filmów nie szkodzi matrycy ?

Nic mi o tym nie wiadomo.

 

Ale - poszukaj testów (optyczne.pl), poczytaj, sprawdź np na astrobin jak wyglądają zdjęcia nieba z tych aparatów. Niestety na tacy odpowiedzi nie dostaniesz, zbyt dużo zmiennych.

 

PS: Ja kiedyś używałem Canona 40d (wciąż mam), to był jak na tamte czasy fajny sprzęt (do zwykłej fotografii). Jest właśnie na giełdzie za ~500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym polecał bezlusterkowca, w znacznie mniejszym stopniu obciąży fokuser. Do tego jest dość fajny wybór szkieł szerokokątnych (Samyang 8mm f/2.8 | 12mm f/2 | 21mm f/1.4 | Sigma 16mm f/1.4), jaśniejszych i lepszych jakościowo od odpowiedników "lustrzankowych".

 

Bezlusterkowca wziąłbym z matrycą formatu APS-C (czyli Sony, Fuji, ew. Canon). Jednak m4/3 trochę odstaje jakościowo (szum na wysokim ISO i rozpiętość tonalna na niskim).

 

Osobiście zamiast Sony a6000, poleciłbym jego poprzednika czyli Nex 6. Przedewszystkim w zestawie z kitowym obiektywem 16-50 jest do kupienia już od 1000 zł.
Względem a6000 ma większy i o wiekszej roździelczości wizjer oraz lepszą matrycę (choć 16Mpix - a6000 ma 24 Mpix).

a6000 ma ponoć lepszy AF (ale ja na ten w Nexie 6 nie narzekam) i dużo lepsze menu (zabawne ale to Menu jest najwieksza rożnicą miedzy tymi aparatami).

Fantastycznym rozwinięciem tej serii jest a6300 - jest on pod każdym względem lepszy od swoich dwóch poprzedników (matryca, AF, filmowanie 4K, wizjer) - teraz nowy w promocji jest za 2700 zł. 

Jeśli chcesz wybrać a6000 to jak najbardziej jestem za, ale wg mnie w zestawie z kitem 16-50, nie jest wiecej wart niż jakieś 1300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek jakbyś mógł pisać na chłopski rozum to był bym wdzięczny :D To co piszesz to czarna magia.

Prosiłbym o konkretne modele i dlaczego one. 

W astro trochę "siedzę" ale o aparatach wiem tyle, że robią zdjęcia :D

Piszcie jak do osoby kompletnie początkującej. 

 

Czy ~1500 zł to wg Was minimum ? To sporo jak do moich celów.

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marek_N napisał:

Też bym polecał bezlusterkowca, w znacznie mniejszym stopniu obciąży fokuser. Do tego jest dość fajny wybór szkieł szerokokątnych (Samyang 8mm f/2.8 | 12mm f/2 | 21mm f/1.4 | Sigma 16mm f/1.4), jaśniejszych i lepszych jakościowo od odpowiedników "lustrzankowych".

 

Bezlusterkowca wziąłbym z matrycą formatu APS-C (czyli Sony, Fuji, ew. Canon). Jednak m4/3 trochę odstaje jakościowo (szum na wysokim ISO i rozpiętość tonalna na niskim).

 

Osobiście zamiast Sony a6000, poleciłbym jego poprzednika czyli Nex 6. Przedewszystkim w zestawie z kitowym obiektywem 16-50 jest do kupienia już od 1000 zł.
Względem a6000 ma większy i o wiekszej roździelczości wizjer oraz lepszą matrycę (choć 16Mpix - a6000 ma 24 Mpix).

a6000 ma ponoć lepszy AF (ale ja na ten w Nexie 6 nie narzekam) i dużo lepsze menu (zabawne ale to Menu jest najwieksza rożnicą miedzy tymi aparatami).

Fantastycznym rozwinięciem tej serii jest a6300 - jest on pod każdym względem lepszy od swoich dwóch poprzedników (matryca, AF, filmowanie 4K, wizjer) - teraz nowy w promocji jest za 2700 zł. 

Jeśli chcesz wybrać a6000 to jak najbardziej jestem za, ale wg mnie w zestawie z kitem 16-50, nie jest wiecej wart niż jakieś 1300 zł.

Absolutnie się nie zgodzę, że do lustrzanek chociażby canona jest mniejszy wybór szkieł szerokokątnych i gorszych jakościowo. Jest dokładnie odwrotnie, jest większy wybór szkieł, nie wspomnę o dużo większym rynku wtórnym i niższych cenach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, astrokarol napisał:

Marek jakbyś mógł pisać na chłopski rozum to był bym wdzięczny :D

 

Czy ~1500 zł to wg Was minimum ? To sporo jak do moich celów.

Starałem się bardzo prosto.... Dobra, spróbuje jeszcze raz.

 

2 tyg temu kupiłem w idealnym stanie Sony Nex 6 + 16-50mm (polska dystrybucja, pełny komplet + skórzany futerał) z przebiegiem 3500 zdjęć za.... 1050 zł.

 

16 minut temu, peter5 napisał:

Absolutnie się nie zgodzę, że do lustrzanek chociażby canona jest mniejszy wybór szkieł szerokokątnych i gorszych jakościowo. Jest dokładnie odwrotnie, jest większy wybór szkieł, nie wspomnę o dużo większym rynku wtórnym i niższych cenach. 

No dobrze wiec jakie są "lustrzankowe" alternatywy dla:
Samyang 8mm f/2.8 - Nikkor 10.5mm f/2.8 i Sigma 10mm f/2.8 - oba dwa razy droższe, ew. Samyang 8mm f/3.5 - dwa razy ciemniejszy i slabszy jakościowo,
Samyang 12mm f/2 - brak odpowiednika, ew. Samyang 14mm f/2.8 ale jest o wiele gorszy optycznie,
Samyang 21mm f/1.4 - Nikkor 20 f/1.8 lub Sigma 20mm f/1.4 - oba dwa razy droższe,
Sigma 16mm f/1.4 - Samyang 16mm f/2 - dwa razy ciemniejszy i słabszy optycznie,

 

Z punktu widzenia optyki i projektowania obiektywów, mniejszy dystans rejestrowy w bezlusterkowcach przeklada się na lepszą jakość i mniejszy rozmiar obiektywów szerokokątnych.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wspominany Canon 40D ? Warto ? Dobra cena ? Przebieg o.k. ?

 

Marek 1050zł to sporo ale jeśli warto to dał bym radę kupić. Często bywają w tej cenie ?

 

PS. Chodziło mi o to, że nic mi nie mówi np. " matrycą formatu APS-C".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, astrokarol said:

Marek jakbyś mógł pisać na chłopski rozum

Samyang 8mm f/2.8 | 12mm f/2 | 21mm f/1.4 | Sigma 16mm f/1.4

- jeśli siedzisz w astro to wiesz co to ogniskowa i liczba przysłony, więc nie ma co tłumaczyć.

 

matrycą formatu APS-C (...) m4/3

- wielkość martycy / detektora, więcej tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format

 

szum na wysokim ISO i rozpiętość tonalna na niskim

- szum to wiadomo,

- wysokie ISO czyli większa czułość (zdjęcia przy niewielkiej ilości światła),

- rozpiętość tonalna - czy na raz będzie widać rzeczy i jasne i ciemne (sorry za uproszczenie), większa jest przy niskim ISO

 

 obiektywem 16-50

- zakres ogniskowych przy obiektywie zoom

 

16Mpix - a6000 ma 24 Mpix

- ilość pikseli na matrycy

 

a6000 ma ponoć lepszy AF

- AF = auto-focus

 

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, astrokarol said:

PS. Chodziło mi o to, że nic mi nie mówi np. " matrycą formatu APS-C".

 

W uproszczeniu, im większa matryca (w danej generacji, bo nie ma co porównywać aparatu z 2008 roku z aparatem z 2018) tym mniej szumi. Dla astrofoto dodatkowo dostaniesz większe pole. Ale im większa matryca tym ma większe wymagania co do optyki (winietowanie, aberracje na brzegu pola).

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o obiektyw to potrzebny zakres ogniskowej do przyrody i szerokich kadrów.

 

Do DO będę używał jakiegoś teleskopu. Jeszcze nie wiem jaki, być może Mak 90. Albo obiektywu np. 300mm.

 

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakaś lustrzankę używaną - zależy jaki masz budżet. Przyda się podgląd live-view , to chyba od Canona 400D lub 450D. Jak chcesz najtaniej. Nagrywanie filmów jest chyba od 550D, i ja taki wybrałem i jestem zadowolony. Zawsze warto trochę kasy zostawić na jakieś obiektywy - przydaje się 1 dłuższy z 200-300mm i jakiś szeroki np. rybie oko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał nieco nowszy np. Canon 600D (uchylny ekran jest dużo wygodniejszy i mniej się grzeje matryca niż w 550D), za około 1200 zł znajdziesz używkę z małym przebiegiem migawki i kitowym obiektywem :) Jeśli chcesz  fotografować drogę mleczną to najsensowniejszym pod względem jakości i ceny jest Samyang 14mm f2.8 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, astrokarol napisał:

Marek 1050zł to sporo ale jeśli warto to dał bym radę kupić. Często bywają w tej cenie ?

To jest normalny, wspólczesny aparat, a nie stary rzęch typu Canon 40D ze słabiuśką matrycą i z 3" wyświetlaczem 320x240, na którym nawet nie jestes w stanie prawidłowo ocenić ostrości zdjecia (choć akurat AF ma dobry).

 

Jeśli juz lustrzanke to tak jak sugerują wyżej Canon 600D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, cmku napisał:

Ja bym wybrał nieco nowszy np. Canon 600D (uchylny ekran jest dużo wygodniejszy i mniej się grzeje matryca niż w 550D), za około 1200 zł znajdziesz używkę z małym przebiegiem migawki i kitowym obiektywem :) Jeśli chcesz  fotografować drogę mleczną to najsensowniejszym pod względem jakości i ceny jest Samyang 14mm f2.8 :)

Własnie mi się niezbyt podoba ten rozchylany ekran, dlatego wziąłem 550D. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru do koloru ...

Sam posiadam Olympusa bezlusterkowego OMD M10 i bardzo chwalę.

małe gabaryty i duże możliwości.

Poza tym brak klikania lustra które często powoduje poruszenie zdjęcia.

Same atuty.

 

https://allegro.pl/aparat-bezlusterkowy-olympus-e-pm1-obiektyw-i7494115502.html#thumb/4

 

https://allegro.pl/olympus-pen-lite-e-pl3-zuiko-14-42-i7505420934.html

 

https://allegro.pl/aparat-olympus-e-pl6-stan-idealny-i7493811329.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

... szczególnie że pasują tanie obiektywy z mocowaniem m42

(Jupiter, Tair)

 

 

No to jest też na plus. u Mnie do Nikona obiektywy M42 nie ostrzą na nieskończoność.

 

Bezlusterkowce to ponoć fajne aparaty ale nie wiem jak cenowo nowe stoją.. Chyba bardziej żrą baterię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o bezlusterkowce Canona to interesowałem się jakiś czas temu jak nim zmieniłem  mojego 550D na 700D :)

Jeśli chodzi o minusy to:

- w bezlusterkowcach są większe szumy niż w lustrzankach, matryce mocniej się grzeją.

- krócej trzyma bateria, praktycznie o połowę.

- tylko niektóre współpracują z oprogramowaniem do zdalnego sterowania aparatem np Astro Photography Tool

 

A teraz plusy:

- mniejsze wymiary

- niższa waga,

- brak lustra,

- można  stosować zarówno obiektywy pod EOS-M jak i do lustrzanek po zastosowaniu adaptera (tani nie jest), M42 też będą działały poprzez ten konwerter.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dostajemy w spadku cały kosz szkieł M42, to warto brać pod uwagę mozliwość podpięcia ich. Ale mialem tego sporo, w tym te najlepsze jak Sonnar 135 MC, Fujinon 55 EBC i naprawdę jest duża rożnica miedzy nimi a wspołczesnymi szkielkami. Kolor, kontrast, detal, już nie mówiac że dostajemy AF i często stabilizację. 

Wg mnie z lustrzanek znacznie poniżej 1000 zł to bym brał bez zastanowienia Nikona D90. Jak poszukasz to poniżej 1200 zl znajdziesz z baaardzo fajnym obiektywem Nikkor 18-105mm VR.

To jest niby podobna generacja co Canon 40D / 50D ale....

- o wiele lepsza matryca - lepsze wysokie ISO, równiusieńki szum na niskim,

- świetny wyświetlacz 3" 640x480,
- większy wizjer z półprzepuszczalnym ekranem LCD wyswietlajacym punkty AF czy siatke do kadrowania,
- lepszy AF - wiecej pól i bardziej konfigurowalny,

- wbudowana lampa ma tryb master / commander - wyzwolisz nią zewn. lampy.

 

Wg mnie stare Canony (20D / 30D / 40D / 50D) "brzydko" sie zestarzały. Archaiczne ekrany i system AF, słabe matryce.... to jest sprzęt dla fanow marki, ale nikomu bym tego nie polecał.

 

Pierwsze Canony warte uwagi to 450D, 1100D, 550D i 60D (od najtańszego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jest na giełdzie Canon 1100D z małym przebiegiem. 700zł za body - warto ?

 

Może coś więcej powiem o budżecie. 

Mam w planach sprzedaż ED 80 z EQ3-2 i kilka akcesorii. Spodziewam się dostać za wszystko 2200-2500 zł. Nie chce jednak wszystkiego wydać bo ED sprzedaje by odzyskać kasę i dołożyć do Newtona. Jednak pojawił się pomysł na aparat. 

 

Jak zwykle trudna sprawa :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.