Skocz do zawartości

Aparat do wszystkiego. Znajdę coś ?


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Nie rozumiem tego zdania. Możesz innymi słowami? :) To jest argument na przewagę bezlusterkowca?

nie, nie ma czegoś takiego jak (techniczna) przewaga bezlusterkowca bo w dzisiejszych czasach lustrzanka musi już dodatkowo zawierać w sobie bezlusterkowca, inaczej nie mogłaby np. rejestrować filmów.

miałem na myśli że w zaskakujący sposób, to co dawniej było jedną z przyczyn przewagi lustrzanek - fazowe sensory autofocusa działające niezależnie od procesu rejestracji obrazu*** - teraz bywa ślepym zaułkiem, bo w trybie lustrzanki aparat "nie widzi" obrazu więc nie może użyć tego co widzi np. do bardziej mądrego ustawiania ostrości (choć i tu były niestandardowe konstrukcje, jak sony SLT gdzie lustro jest (było? chyba to już umarło?) półprzepuszczalne czyli działa równocześnie wizjer optyczny i rejestracja obrazu przez matrycę (za cenę straty części światła bo to co trafi do wizjera, nie trafi do matrycy...)

 

***) bo oczywiście wywodzą się z czasów kliszy gdy siłą rzeczy rejestracja była zupełnie osobna od automatyki przygotowującej parametry przed zrobieniem zdjęcia...

 

14 godzin temu, Sebo_b napisał:

a jeszcze dawniej pomiędzy Commodorowcami a Amigowcami :)

takiej wojny to akurat nigdy nie było :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sebo_b napisał:

Bardzo odważne stwierdzenie - nie obraź się, ale po nim można by założyć, że wszystkie Twoje argumenty są zbiasowane.

czyli jeśli ktoś ma wyrobione zdanie na dany temat to nie powinien zabierać głosu. Powinni to robić ludzie, którzy nie mają swojego zdania w temacie ... bez sensu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ZbyT napisał:

czyli jeśli ktoś ma wyrobione zdanie na dany temat to nie powinien zabierać głosu. Powinni to robić ludzie, którzy nie mają swojego zdania w temacie ... bez sensu

ależ skąd od razu takie wnioski - lepiej przyjmijmy że ktoś, kto woli najtańszą lustrzankę od najbardziej wypasionego bezlusterkowca ocenia cechy tych aparatów według swoich specyficznych potrzeb, które mogą nie odpowiadać potrzebom typowego użytkownika, dlatego podchodźmy do jego opinii z ostrożnością :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, szuu napisał:

ależ skąd od razu takie wnioski - lepiej przyjmijmy że ktoś, kto woli najtańszą lustrzankę od najbardziej wypasionego bezlusterkowca ocenia cechy tych aparatów według swoich specyficznych potrzeb, które mogą nie odpowiadać potrzebom typowego użytkownika, dlatego podchodźmy do jego opinii z ostrożnością :flirt:

każdy z nas prezentuje swoje własne stanowisko ... chyba, że się mylę :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, ZbyT said:

czyli jeśli ktoś ma wyrobione zdanie na dany temat to nie powinien zabierać głosu. Powinni to robić ludzie, którzy nie mają swojego zdania w temacie ... bez sens

Stwierdzenie (mniej więcej) "wolę najgorszą lustrzankę, niż najlepszy bezlusterkowiec" jest moim zdaniem na 99% nieprawdziwe. Jeśli wygrasz APOD i ktoś zaproponuje Ci wybór nagrody pomiędzy Canonem 10D a Sony A9 - to naprawdę weźmiesz 10D? A jeśli weźmiesz 10D to czy naprawdę dla większości użytkowników aparatów będzie to dobry wyznacznik co będzie dla nich lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebo_b napisał:

Stwierdzenie (mniej więcej) "wolę najgorszą lustrzankę, niż najlepszy bezlusterkowiec" jest moim zdaniem na 99% nieprawdziwe

czyli jesteś nieobiektywny więc twoje argumenty są zbiasowane :)

 

rzecz w tym, że używam aparatu dokładnie w taki sam sposób jak ma zamiar to robić autor wątku. Najprostsza lustrzanka spełnia moje wymogi w 100%. Gdybym chciał kupić bezlusterkowca musiałbym wydać kilka razy więcej kasy, a i tak nie spełniłby moich wymogów w 100%. Czy uważasz, że zakup bezlusterkowca miałby sens?

 

8 minut temu, Sebo_b napisał:

Jeśli wygrasz APOD i ktoś zaproponuje Ci wybór nagrody pomiędzy Canonem 10D a Sony A9 - to naprawdę weźmiesz 10D? A jeśli weźmiesz 10D to czy naprawdę dla większości użytkowników aparatów będzie to dobry wyznacznik co będzie dla nich lepsze?

nowy kontra staruszek? To się popisałeś obiektywizmem :)

oczywiście wybrałbym A9 i sprzedał jakiemuś fanowi bezlusterkowców, a za uzyskaną kasę kupiłbym jakiś obiektyw do Canona albo rower... bo lustrzankę spełniającą moje wymagania już mam

 

mam wielu znajomych, którzy bezlusterkowce kupili ale nikt z nich nie dokupił dodatkowych obiektywów. Jak sądzisz dlaczego właściciele bezlusterkowców uważają taki zakup za bezsensowny?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, ZbyT said:

nowy kontra staruszek? To się popisałeś obiektywizmem :)

To nie jest obiektywne porównanie - ale taki logiczny wniosek wynika z Twojej wypowiedzi, dlatego napisałem, że jest nieprawdziwa. Mi chodzi tylko o logikę tego stwierdzenia - stąd taki kontrastowy przykład.

 

4 minutes ago, ZbyT said:

sprzedał jakiemuś

Pofilozofujmy: a gdybyś nie mógł sprzedać, a wyłącznie używać wybrany sprzęt (i tylko ten) przez najbliższe 5 lat - to i tak pewnie wziąłbyś A9 :)

 

7 minutes ago, ZbyT said:

mam wielu znajomych, którzy bezlusterkowce kupili ale nikt z nich nie dokupił dodatkowych obiektywów. Jak sądzisz dlaczego właściciele bezlusterkowców uważają taki zakup za bezsensowny?

Nie wiem - może kitowy obiektyw jest na tyle dobry, że nie trzeba dokupywać; a może sprzęt jest na tyle g...ny, że nie chcą już w niego inwestować. Ja mam lustrzankę, nie mam bezlusterkowca - ale mam kilku znajomych, którzy zamienili starą lustrzankę (dokładnie 50D i 60D) na bezlusterkowca i są zachwyceni. No i chyba trudno się nie zgodzić, że bezlusterkowce z czasem pewnie zastąpią lustrzanki w segmencie zaawansowanych amatorów.

 

11 minutes ago, ZbyT said:

Najprostsza lustrzanka spełnia moje wymogi w 100%

I to jest bardzo ważne stwierdzenie i rada - prosta lustrzanka najprawdopodobniej spełni wymagania autora wątku i jest przy tym tańsza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ZbyT napisał:

Mam wielu znajomych, którzy bezlusterkowce kupili ale nikt z nich nie dokupił dodatkowych obiektywów. Jak sądzisz dlaczego właściciele bezlusterkowców uważają taki zakup za bezsensowny?

 

pozdrawiam

Pewnie chodzi fundusze :)

 

Tak, trzeba wiele rzeczy wziąć pod uwagę. Ja bym chyba wybrał lustrzankę Canona używkę i dokoptował Magic Lantern.. Do tego przejściówka na M42 ewentualnie jasną i niedrogą stałkę 50 mm f1.8 Canona lub Yongnuo i na razie tyle. Z czasem dokupywałbym obiektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, ZbyT napisał:

wolę najtańszą lustrzankę niż wypasionego bezlusterkowca ze względu na wygodę użytkowania

 

tak dokładnie brzmiały te słowa, więc owszem, lustrzanka stara, zacofana technologicznie i budząca obrzydzenie nawet miłośników lustrzanek kontra (na przykład) sony A9 jest uczciwym zestawieniem - stąd podejrzenia o uleganie uprzedzeniom i ocenę z perspektywy nie odpowiadającej oczekiwaniom typowego użytkownika aparatu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ważne jaki mamy sprzęt a ważne jakie zdjecia robimy. Co z tego, że ktoś ma aparat za 20 tys zł jak zorbi zdjęcia jak telefonem (kadr do niczego, świało gdzie popadnie itp.) ?

 

Tak, myślę, że ze względu na fundusze lustrzanka będzie lepsza. Teraz jeszcze tylko wybrać konkretny model.

Z tego co się dowiedziałem, to 3 cyfry (np. 1100d) dla amatora, 2 cyfry - średnio zaawansowany i jedna cyfra profesjonalne. Prawda ? 

Samo body kupię na pewno. Może przez kilka tygodni porobię zdjęcia ED 80, który jest niezłym obiektywem. Oczywiście, że sprzedam go bo gabaryt nie pasuje do roweru i łażeniu po lasach (i nie równym terenie). 

I kwestia obiektywu/ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebo_b napisał:

To nie jest obiektywne porównanie - ale taki logiczny wniosek wynika z Twojej wypowiedzi, dlatego napisałem, że jest nieprawdziwa. Mi chodzi tylko o logikę tego stwierdzenia - stąd taki kontrastowy przykład.

niestety jesteś mocno na bakier z logiką. Ze stwierdzenia "najprostszy" wyciągnąłeś "logiczny" wniosek, że chodzi o "przestarzały". Mógłbyś pokazać jak w logiczny sposób do tego doszedłeś?

 

4 minuty temu, Sebo_b napisał:

Nie wiem - może kitowy obiektyw jest na tyle dobry, że nie trzeba dokupywać; a może sprzęt jest na tyle g...ny, że nie chcą już w niego inwestować. Ja mam lustrzankę, nie mam bezlusterkowca - ale mam kilku znajomych, którzy zamienili starą lustrzankę (dokładnie 50D i 60D) na bezlusterkowca i są zachwyceni. No i chyba trudno się nie zgodzić, że bezlusterkowce z czasem pewnie zastąpią lustrzanki w segmencie zaawansowanych amatorów.

odpowiedź jest prostsza. Używają bezlusterkowców jak kompaktów, niektórzy nawet nie wiedzą, że obiektyw można wymienić, a ci co wiedzą nie chcą inwestować w system, który być może wkrótce zniknie z rynku. Zaleta wymienych obiektywów polega na tym, że po zmianie puszki na nowszą obiektywy nadal można używać. Jeśli nowe bezlusterkowce będą wymagały nowych obiektywów to cały sens ich istnienia znika

 

bezlusterkowce prawdopodobnie zastąpią lustrzanki choć pewności nie ma. Większość obecnie istniejących systemów pewnie wkrótce okaże się ślepą uliczką, a wśród użytkowników bardziej wymagających moda lub snobizm może utrzymać popyt na lustrzanki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, szuu napisał:

 

tak dokładnie brzmiały te słowa, więc owszem, lustrzanka stara, zacofana technologicznie i budząca obrzydzenie nawet miłośników lustrzanek kontra (na przykład) sony A9 jest uczciwym zestawieniem - stąd podejrzenia o uleganie uprzedzeniom i ocenę z perspektywy nie odpowiadającej oczekiwaniom typowego użytkownika aparatu.

to dlaczego 10D, a nie Zenith E?

jeszcze bardziej przestarzały model bardziej by pasował

wolałbyś Forda T czy Ferrari F458 Italia? Jechałem oboma i też mam swoje zdanie na ten temat ... tylko czy powinienem tak subiektywne opinie publikować ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, ZbyT said:

niestety jesteś mocno na bakier z logiką. Ze stwierdzenia "najprostszy" wyciągnąłeś "logiczny" wniosek, że chodzi o "przestarzały". Mógłbyś pokazać jak w logiczny sposób do tego doszedłeś?

Masz rację, to uproszczenie. Wyciągnąłem nawet dalej idący wniosek, że "najprostszy" to "najgorszy".

 

EDIT: Nie napisałeś "najprostszy" tylko "najtańszy" - a 10D jest jednym z najtańszych. Więc logika u mnie nie szwankuje!

 

Więc:

- najprostsza lustrzanką Canona jest EOS 4000D

- wypasionym bezlusterkowcem jest Sony A9

 

Przy takim porównaniu, wciąż bierzesz 4000D i czy wciąż spełni Twoje oczekiwania w 100% gdy A9 już nie?

 

17 minutes ago, ZbyT said:

Używają bezlusterkowców jak kompaktów, niektórzy nawet nie wiedzą, że obiektyw można wymienić

To świadczy tylko o tym, że kupili niewłaściwy dla siebie aparat. Nie świadczy nic o sprzęcie.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sebo_b napisał:

Masz rację, to uproszczenie. Wyciągnąłem nawet dalej idący wniosek, że "najprostszy" to "najgorszy".

znowu piszesz nieprawdę

to nie jest ani uproszczenie ani wyciąganie wniosków ... to jest interpretacja i to w dodatku bardzo tendencyjna. Tylko po to by uzasadnić własną błędną tezę

 

7 minut temu, Sebo_b napisał:

Więc:

- najprostsza lustrzanką Canona jest EOS 4000D

- wypasionym bezlusterkowcem jest Sony A9

 

Przy takim porównaniu, wciąż bierzesz 4000D i czy wciąż spełni Twoje oczekiwania w 100% gdy A9 już nie?

nie mam zamiaru bawić się w bezsensowne porównania jeśli nie uwzględniają nawet podstawowych kryteriów, a tym zawsze jest cena

teraz sam sobie odpowiedz na pytanie, który z tych aparatów byś kupił i ile osób na forum wybrało A9

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Sebo_b napisał:

Jeśli byś napisał "wolę najprostszego Forda niż wypasione Ferrari" :D

 

ale ty zadałeś właśnie takie konkretne pytanie: 10D czy A9

dlaczego oburzasz się, że ja też zadałem konkretne pytanie? Wcześniej gdy pisałem bardziej ogólnie też się oburzałeś. Zdecyduj się na coś

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ZbyT napisał:

Używają bezlusterkowców jak kompaktów

 

a są też tacy, którzy myślą że kręcą filmy lustrzanką ^_^

 

 

25 minut temu, ZbyT napisał:

Jeśli nowe bezlusterkowce będą wymagały nowych obiektywów to cały sens ich istnienia znika

to trochę jakby powiedzieć gdy canon wprowadzał aktualny system EF, że jego istnienie nie ma sensu bo wymaga nowych obiektywów :P

 

ale rzeczywiście czasem bywa dziwnie, wiadomo już że nowy aparat nikona wprowadzi zupełnie nowy bagnet, czyli dotychczasowe przyzwyczajenia "bierz nikona, bogactwo obiektywów i tradycja" może być pułapką (a tymczasem konkurencja która wprowadziła bezlusterkowce wcześniej ma już jaki taki zestaw obiektywów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle dyskusja, która dla autora jest zbędna. Tym bardziej, że początkujący.

 

Co myślicie o Nikonie D90, o którym wspomniał Marek ? Ile warto za niego "dać" ? Patrzę na ceny z różnymi obiektywami i nie jest źle. Tylko czy to dobry wybór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, astrokarol said:

Co myślicie o Nikonie D90

Nie używałem tych aparatów do astro więc nie wypowiem się w tym temacie. W 2008 roku używałem dość dużo jak na amatora lustrzanek - i wtedy brałbym 50D (mniejsze szumy, większe iso, niezłe darki). Ale nie chcę zaczynać kolejnej świętej wojny pomiędzy C i N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol - chłopie ...

Określ sobie budżet ile chcesz wydać.

Określ jakie kryteria najważniejsze dla Ciebie ma spełniać aparat , wielkość , jakość zdjęć , gabaryty , obsługa , funkcje.

Zastanów się do jakiej fotografii głównie ma on służyć ( i nie pisz do wszystkiego - bo takiego sprzętu nie ma )

Poczytaj o typowych lustrzankach i o bezlusterkowych aparatach ( od tego masz Google i testy na Optyczne pl )

Wynotuj z 2 , góra 3 modele które Ci sie spodobają , wejdź na Allegro sprawdź ceny , poczytaj jaki stan techniczny , przebieg ...

Wybierz i kup.

 

Im więcej będziesz pytał tym więcej różnych opcji będziesz tu otrzymywał , zawsze ktoś napisze że to nie tylko tamto lepsze.

Nikt za Ciebie nie wybierze - więc zamiast czekać aż ktoś Ci poda aparat na tacy - DZIAŁAJ SAM !

 

pozdro / Maxx

Edytowane przez MaxxJarek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po 4 stronach w tym wątku jesteś odrobinę bliżej wyboru aparatu?  Chyba raczej w drugą stronę. Nie kupisz za pierwszym razem docelowego sprzętu. Tym bardziej że sam piszesz że trochę to trochę tamto chcesz fotografować. Kup modowanego najtańszego eosa - 350 d . Do tego filtr przywracający balans bieli i masz sprzet do nieba, niedzielnej fotografii a jak stwierdzisz ze to jest to wtedy inwestuj w coś mocniejszego. To moja rada. 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D90 to dobry wybór. Najbardziej podoba mi się w nim bardzo długa praca na baterii. D90 robił zdjęcia Drogi Mlecznej 2 razy dłużej niż stojący obok 450D. W zestawie był dokładany dość dobry obiektyw 18-105VR i z tym obiektywem warto go kupić. Nada się do zdjęć dziennych i nocnych

to jednak już 10 letnia konstrukcja więc wybrałbym nowsze bo są zdecydowanie lepsze. Gdybym miał teraz wybierać raczej nie schodziłbym poniżej D3100

 

z tańszych Canonów czterocyfrowych zastanowiłbym się nad 1100D lub 1200D, a wśród trzycyfrowych przynajmniej 500D lub wyższy. 350D to zabytek. Raczej zniechęci do fotografii. To już pełnoletnia konstrukcja. 450D ma podobną matrycę co 1100D i lepiej sprawdzi się w fotografii dziennej ale w nocy lepszy będzie ten drugi. Ma wyraźnie mniejsze szumy, większy zakres ISO i lepszy procesor ale nieco gorszy live view. 1100D za to ma możliwość filmowania, co czasem może się przydać. Brak mu jedynie wcześniejszego podnoszenia lustra co przydaje się podczas fotografowania Księżyca z długimi ogniskowymi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.