Skocz do zawartości

Radioastronomia (amatorsko)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam radioastronomów

wywołany do tablicy odpowiem tak: jeżeli chodzi o urządzenia typu TRX to niezbędne jest posiadanie zezwolenie Państwowej Inspekcji Radiowej jego brak grozi przepadkiem mienia i karą sądowa.  W grę chodzi tylko urządzenie typu RX- CZYLI ODBIORNIK RADIOWY na wyższe częstotliwości powyżej 200Mhz co w warunkach domowych nawet przez średnio zaawansowanego radiamatora jest b. trudno wykonać, wraz ze wzrostem częstotliwości np. 1 GHz wzrasta zjawisko naskórkowości co wymaga stosowania elementów super jakości /złocenia/, stosowanie kilku przemian częstotliwości pośrednich, a o przyżądach pomiarowych nie wspomnę. Jako prosty przykład to kompletny zestaw do odbioru TV satelitarnej z anteną paraboliczną gdzie w ognisku anteny jest umieszczony pierwszy człon odbiornika itd.Wyjściem z tej sytuacji jest kupienie odbiornika ze skanerem i analizatorem widma pracującym od 0,5 Mhz do 3 GHz, kablami ze złączem RS ZA OK. 3600 do 4000 zł.

Należy tu rozróżnic co my chcemy odbierać, czy sygnały od planet i inne kosmiczne, czy b. dalekie sygnały naziemnych stacji radio z odbić zorzy polarnej, rojów meteorów i większych planet przykładowo.Jest to dziedzina ciekawa lecz dużo droższa od klasycznej astronomii i nie zawsze koszty przyniosą spodziewane efekty. Optyka i elektronika nie zna się na żartach.Optyka każdy wie co zobaczy przez liche lustro i okular, a w raditechnice każdy błąd w częstotliwościach daje wynik =0.

Jeszcze raz sprecyzować co chcemy słuchać, bo od czegoś trzeba zacząć. Myślę że lepiej fundnąć sobie dobry teleskop.

pozdrawiam andrzej z opola  /sp6cce/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcinie Juniorze..

sprzęt o którym pisałem to odbiornik "ręczniak" model AR 8200 MK 3 NAJNOWSZY za 3188zł i 09 gr okablowanie do niego to koszt ok. 2000 zł.we wcześniejszych postach była poruszana sprawa nasłuchu stacji policyjnych i innych służb, proszę pamiętać, że słuchającego obowiązuje tajemnica korespądencji, w przypadku używania modeli TRX BEZ ZEZWOLENIA w pasmach lotniczych lub pokrewnych można doprowadzić nawet do katastrofy lotniczej!!!! Przepisy o radiokomunikacji są międzynarodowe i należy je ściśle przestrzegać!!. Koledzy zejdzcie na ziemię, zprecyzujcie jakie zakresy fal was interesują tak naprawdę i wtedy można by porozmawiać bardziej konkretnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek!

To może radioastronomowie-amatorzy załatwili Columbię?

Swoją drogą to mi zaimponowałeś. Myślałby, że Dziadek siedzi i wnuki bawi, a tu taka specjalistyczna wiedza. Kiedyś czytałem, że nawet w telewizorze można odebrać sygnały z mgławicy Krab, czy coś wiecie o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzejku

 

Jak się znasz na radiach,falach, i takie tam to potestuj radiowe obserwacje meteorów, i podziel się z nami przemyśleniami na temat sprzętu,anten do nasłuchu,itd.

 

Przesyłam kolejny link:

http://radiopolska.bydnet.pl/astro/index.html

 

Pomyślcie. My jesteśmy w terenie na wizualu podczas ciekawego roju, a w domku nagrywają się na kasetę magnetofonową zakłucenia wywołane przez meteory które potem analizujemy,zliczamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar wysylalem schematy prostego radioteleskopu do ktorego moze nam posluzyc telewizor Marcinowi Sawickiemu

jak chcesz to tez ci wysle

masz racje Andrzejku

na trx trzeba miec licencjie I albo II ja jestem posiadaczem II kat czyli moge pracowac na pasmach od 50 MHz w gore na sam odiornik nie trzeb miec zezwolenia, ale mozna sie zarejestrowac w PAR jako nasluchowiec :)

Examin mam zdany ale nie odebralem zanku :)

na razie jak juz pisalem prowadze wyczerpujace negocjacje z moja mama na temat postawienia anteny w ogrodku :) . Niesety nie zlapalem tego profesora od anten u siebie na uczelni ale poniewaz zbliza sie sesja duzymi krokami gosc bedzie latwiej dostepny na uczelni (konultacje)

Z tego co widze na stronach zagranicznych duzo osb siedzi powyzej 1 Ghz

:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do Marcin Sawicki / Matka:

 

No niezupelnie wszystko jedno jaka miednica :-)

Chodzi glownie o krzywizne :( Czasza od anteny 160 kosztuje 700 zl Jezli moznabyloby wyznaczyc krzywizne (parabola) to za 300 zl mozna zespawac piekne cacko. Ale:

1 jaka krzywizna (i jaki jest dopuszczalny blad)

2 jaki material na wypelnienie szkieletu (chodzi mi o "siatke"

3 jaki odbiornik przed czasza - czy taki z cyfry+ ;-) moze byc

4 jak sprawdzic poprawnosc ukladu

5 jak polaczyc antene z kompem

 

No i chyba fundamentalne pytanie... Od czego zaczac - tj co obserwowac zeby sie w to wciagnac!!!

Bo jak nie pada to i optycznie i radiowo - a jak pada to radiowo :)

 

 

przydalby sie przyklad z dokladna lista i dokladna wycena :(

 

pozdrawiam

piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Oskarku stary zgrywusie..

pierwszą licencję krótkofalarską otrzymałem chyba w roku 1967, więc od tamtego czasu trochę wiedzy nabyłem, radiotechnika jest tak olbrzymia że nie sposób ją w całości ogarnąć, ja wybrałem dziedzinę łączności radiowe i pokrewne. Nawiązałem wiele międzykontynentalnych połączeń radiowych fonią i SSTV to telewizja z wolnym odchylaniem i innymi systemami dozwolonymi amatorom, jest to piękne hobby lecz zabiera więcej czasu niż astronomia.Zdałoby się sądzić że te dwie dziedziny nie mają nic wspólnego ze sobą, a jednak ; liczba Wolfa ma duży wpływ na propagację fal radiowych, zjawiska zorzy polarnej, roje meteorów czy ruchy jonosfery decydują o zasięgu jak i jakości odbieranego sygnału radiowego.To co tu napisałem Oskarku jest przedsmakiem trudności jakie napotkają adepci sztuki radiowej. U mnie nic nowego pstrykałem trochę fotek jak było to zakrycie ,lecz nie wiedziałem że jest i skończyłem o 21;30-ci co najwyżej gwiazdka będzie bliżej księżyca.Dziśiaj niebo lux, ale taki zimny wiatr że zrezygnowałem.

pozdrów Dzidków, pozdrawiam kolegów  andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do PJana

Postaram sie zaraz odpowiedziec

1. Sa na to wzory jak brzuch po swietach nie bedzie mi przeszkadzal to skrobne cos w mcadzie :)

2. hm tego nie wiem

3. Sam mam z tym problem - zalezy na jakiej czestotliowsci chcesz pracowac - bo generalnie jest tak ze dlygosc anteny to l=c/hz

gdzie

l- dlugosc fali

c- vswiatla

hz - czestotliwosc

:)

aby skrocic antene stosuje sie cewki, pare postow wyzej pisalem ze mialem / mam sie spotkac z wykladowca od radiokomunikacji - on bedzie wiedzial ale to po swietach - niestety jak ja  bede wiedzial to dropne emalie

 

4. Tu napisze  ci maila bo sie najadlem i w tej chwili mam lenia :):):):):):):):):):):):):) swiatecznego

5. Musisz miec odbiornik np. skaner czestotliwosci - dopiero z wyjascia out w takim urzadzeniu laczysz z k.dzwiekowa w kompie

Ktorys z forumowiczow pisal o odkupieniu czaszy od tv kablowej to tez jest rozwiazanie

wiem ze w szczecinie jest firma ktora tloczy czasze  zapytam sie how much

hm zalezy jakie sa twoje oczekiwania co doobserwacji

poszukaj na stronach zachodnich jaki jest "band plan" obserwacji wiem ze jedni sluchaja meteorow inni podsluchuja ksiezyce Jowisz a jeszcze inni mglawice or galaktyki

mozliwosci jest multum

mozesz sloochac policji i uop a raczej abw jak chcesz :):):):):):):):):):):)

 

astrpozdroowka astroswiateczne

M.

 

PS.

Co do zgrania i prztestowania tego ustrojstwa zaatakuja andrzeja (dziadka) on jako stary wyjadacz krotkofalarski jest bardziej niz ja oblatany w tym temacie

generlnie robis sie to sws miarka - pomiarem wspolczynnika fali,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.