Skocz do zawartości

Lunetka nasadkowa na lornetkę


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Na stronie :

http://i-net.com.pl/kubamalecki/nasadka.htm

znalazłem informację na temat możliwości wykonania lunetki nasadkowej na lornetkę zwiększającej powiększenie. Szczerze powiedziawszy bardzo się tym zainteresowałem. Czy ktoś z Was próbował coś takiego wykonać i może podzielić się doświadczeniem ? Na co należy zwrócić uwagę ?

 

Pytanie do Janusza P. : jaki byłby koszt zamówienia u Ciebie takiej nasadki wykonanej w metalu do KRONOSA BPC 20x60 ?

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To temat na Amatorskie Astronomiczne Majsterkowanie, bo nie zapewnia należytej jakości i u nas w firmie się tym komercyjnie nie zajmujemy niestety ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dawno temu zrobiłem coś takiego na drucie!

 

podłączyłem do lornetki 7x50 lunetke 2,5x3 powiększenie mi wyszło coś nawet koło 20x ale ostrość to kicha straszliwia ;D

 

ale i tak cieszyłem się że mi działa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio bawiłem sie z okularem od mikroskopu, przystawiłem go do okularu na odległość ok 2-3 cm (zrobiłem taką rureczkę z papieru technicznego) i sobie księżyc oglądałem. Nie za dobrze było widać:-( ale przed wykonaniem nadzieji było sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Power można też zwiększyć ( do ok 40 % ) umieszczając jak najbliżej okularu soczewke skupiającą ( najlepiej achromatyczną oczywiście ). Jakość pewnie rewelacyjna nie będzie , zalezy to od średnicy okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobny sposób zwiększa się ogniskową (powiększenie) aparatów cyfrowych z niewymiennym obiektywem. Na obiektyw nakręca sie szkiełko (telekonwerter), które zwiększa ogniskową aparatu. Zazwyczaj jest to 1.5-2.0 x. Ale można więcej.

 

Poniżej trochę już ekstremalny przykład z Nikonem 4500:

Do obiektywu przykręca się monokular Kenko x 6, a do niego CrystalVue x 8. Wypadkowe powiększenie monokularów wynosi już 48 x. W połączeniu z nikonem daje mu ogniskową ponad 7000 mm!

 

4500-6x-8x-s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.