Skocz do zawartości

Słońce w linii magnezu - nowy Quark Daystara


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądajac oferty astroshopu (aby się upewnić, że nadal jest absurdalnie drogo) znalazłem coś takiego:

 

dsquarkmagnesium.jpg

 

Tutaj troche informacji na stronie producenta: http://daystarfilters.com/Quark/MgIQuark.shtml 

 

W google znalazłem tylko 4 zdjęcia z tego:

 Daystar_Mag_Quark_mar14mg1b2_2_large.jpg AR2703_Mar30.jpg 31531721_10214215874345248_1013738068563 

 

2018-05-05-0821_9_g7_MGI.jpg

 

Nigdzie nie ma zdjecia całej tarczy, te fragmenty kojarzą się z linią wapnia, gdzie też widać jasne obszary aktywne. Pytanie jak to wizualnie wypada w porównaniu do choćby światła białego z solar Contunuum, czy słabo widocznej linii wapniowej. Ciężko to ocenić na podstawie fotografii, bo ludzie teraz z dobrych kamer, folii Baadera z SC i IRcut też wyciągają dobre efekty.

 

Dla chętnych pionierów - we wspomnianym Astroshopie stoi za 6 200 zł ;) :

 

https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-quark-magnesium-i-b2-line/p,59411

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Charon_X napisał:

Pytanie jak to wizualnie wypada w porównaniu do choćby światła białego z solar Contunuum, czy słabo widocznej linii wapniowej.

Jestem przekonany, że ten filtr zmasakruje Solar Continuum w wizualu, a to dlatego że SC daje baardzo subtelny efekt, którego wiele osób nawet nie widzi, a ten magnez wygląda na bliższy wapniowi, który jest bardzo wyraźny i kontrastowy. Wapień w wizualu jest super dla kogoś, kto go widzi :P Ja akurat widzę i miałem przyjemność przez taki teleskop spojrzeć (lunta konkretnie). No a jak ktoś nie widzi, to jest dla niego słabym wyjściem :P Magnez może być fajny, jeśli to faktycznie taki wapień, tylko w zakresie dobrze przez oko widocznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie ma co porównywać tego filtra do Baadera, inna zasada działania oraz szerokość pasma. To jest typowy filtr słoneczny jak h-alpha tylko pracujący na innej długości fali światła. Typowy Quark regulowany temperaturą, niestety z wbudowanym telecentrykiem, stąd uzyskanie pełnej tarczy w teleskopach z ogniskową pow. 400mm jest niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MateuszW napisał:

Jestem przekonany, że ten filtr zmasakruje Solar Continuum w wizualu, a to dlatego że SC daje baardzo subtelny efekt, którego wiele osób nawet nie widzi, a ten magnez wygląda na bliższy wapniowi, który jest bardzo wyraźny i kontrastowy. Wapień w wizualu jest super dla kogoś, kto go widzi :P Ja akurat widzę i miałem przyjemność przez taki teleskop spojrzeć (lunta konkretnie). No a jak ktoś nie widzi, to jest dla niego słabym wyjściem :P Magnez może być fajny, jeśli to faktycznie taki wapień, tylko w zakresie dobrze przez oko widocznym.

Pewnie łatwiejsze do obserwacji, bo zieloną linię widzimy najlepiej. Ale czy lepsze od wapnia - wtedy zrobiliby takie coś dużo szybciej. A h-alpha i Cak  stworzono już dość dawno, tylko wczesniej były tylko w profesjonalnych obserwatoriach, bo już czarno białe zdjęcia z kliszy z tych liniii można zobaczyć w starych książkach. Daystar ma jeszcze wynalazki w liniach sodu i helu, ale zdjęcia jakos nieprzekonują i nie widać jakiegoś progresu w stsounku do światła białego - chyba, że wstawili kiepskie zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.