Jump to content

NGC7497 zanurzona w IFN


MateuszW
 Share

Recommended Posts

Guest wessel

Widział... i ten szum na Twoim zdjęciu też widać. Tak wyciągnąć to nie sztuka, sztuką jest tak zrobić zdjęcie żeby szum nie zabijał jego treści. A szum masz masakryczny.

Gdyby nie szum i te wielkie gwiazdy- super fotka! Szacun!

Pozdrawiam.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, wessel napisał:

Widział... i ten szum na Twoim zdjęciu też widać. Tak wyciągnąć to nie sztuka, sztuką jest tak zrobić zdjęcie żeby szum nie zabijał jego treści. A szum masz masakryczny.

Cóż, nie określiłbym go mianem masakryczny, choć jest spory. To jest kwestia kompromisu, im mocniej wyciągnę, tym szum jest większy. Tutaj chciałem pokazać maksymalnie, ile się zarejestrowało. Niestety, na tak ekstremalnie ciemny obiekt potrzeba jeszcze ze 2x tyle materiału. Może dozbieram.

Godzinę temu, wessel napisał:

i te wielkie gwiazdy

Mówisz o tych jasnych? Cóż, wyciągając obiekt takie już wychodzą. Nie stosuję technik oddzielnego wyciągania obiektu od gwiazd. No i to zdjęcie jest bez żadnego filtra. Co prawda wydaje mi się, że nie ma w tym teleskopie aberracji powodującej plackowate gwiazdy, jak np w ED, jednakże może są one nieco gorsze, niż gdyby był filtr L. No i jedna noc miała gorszą ostrość, ale to już by było widać na małych gwiazdach.

Link to comment
Share on other sites

No, pierwsze co widać to duże gwiazdy.

Wiem że z tymi najjaśniejszejszymi w materiale z ASI1600 ciężko się wałczy, zwłaszcza kied jak Ty nie użyłeś filtra L (uv/ir cut). 

Uznał bym to za duży błąd, chyba że była to celowa decyzja.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem wyszło super. Szum mi wcale nie przeszkadza ( ma dosyć przyjemny charakter) , bardzo dobrze, że nie odszumiałeś na siłę , bo wyszedł by kisiel.

Gwiazdy wyszły nieco "puchate" ale to pewnie  po części sprawka wiszących wysoko cirrusów , a przy tak forsownym wyciąganiu każde "halo" się mocno wzmacnia. Można by oczywiście pokombinować podczas obróbki, ale trzeba by szeroko maskować każdą gwiazdę, rekonstruować tło itd itd   i efekt był by pewno sztuczny. Wolę już takie tłuste :)

PS. Bez filtra L - to rzeczywiście błąd :)

\

Edited by Duser
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, .zombi. napisał:

11 h i 330 klatek - hmm nie wiem czy chciałeś coś udowodnić i czy się udało ale chyba lepiej było użyć CCD.

Nic nie chciałem udowadniać, chciałem zrobić zdjęcie. Montaż nie pozwala na dłuższe klatki, stąd taka ich ilość. A tak ciemny obiekt wymaga dużej ilości materiału, szczególnie przy kiepskim świetle f/6,5. Uważam, że materiał jest tak samo doby, jak by był z CCD, takie miałem odczucie podczas obróbki. Zresztą zobacz sam, oto stack:

 

47 minut temu, Piotr4d napisał:

Uznał bym to za duży błąd, chyba że była to celowa decyzja.

Powód był taki, że po prostu nie mam jeszcze tego filtra :) Ale jak widzę w internecie przykłady efektu, jaki jest bez filtra przy obiektywach i słabszych refraktorach, to wydaje mi się, że tutaj wzmocnienie halo praktycznie nie występuje, albo jest bez porównania mniejsze. Na surowych klatkach gwiazdy wydają się dobre, jak z newtona.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Trochę małe pole u Ciebie :) Chociaż uchwycenie drobnych detali tego jasnego zawijasa to byłoby coś!

troche mniej niz u ciebie. Ciekawe co wyszloby u mnie po z f6 np L50x10min CCD QHY9 ??? :)

image.thumb.png.3e50b54d5fd7a234a1f5db47e7f6506a.png

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

No wiesz co Mateusz... Naszykowałem sobie obiekt na zlot, bo nikt go w Polsce jeszcze nie fotografował, a przynajmniej ja nie znalazłem i przychodzi taki i psuje wszystko na niecały miesiąc przed :P

Przepraszam :P To było najładniejsze miejsce z IFN, jakie znalazłem. A szukając w grafice, zaraz po fali M81 pokazuje się właśnie ten obiekt, nie jest taki trudny do znalezienia :) W sumie dziwię się, że nikt go wcześniej nie robił.

Link to comment
Share on other sites

Nie powiedziałbym, że ten szum jest masakryczny, dla mnie fajne zdjęcie. I znowu dyskusja, że niby CCD by było lepsze. Takie za 20 000 czy więcej pewnie tak , ale nie takie za 6000 nowe :) I wątpię, że chciał coś tym udowodnić. Ale w sumie udowodnił, że można złapać ciemną mgławicę na 2 minutowych klatkach :D Czyli nawet bez guide czasem.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Jak widać każdemu się co innego podoba i zależy na czyim zdjęciu. No cóż, takie  życie...pewien brak obiektywnej zdolności oceny zauważam.

Mateusz, nie przejmuj się i rób swoje. Mojej oceny CMOSów i tak nie zmienisz

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, TomekDw napisał:

I znowu dyskusja, że niby CCD by było lepsze. Takie za 20 000 czy więcej pewnie tak , ale nie takie za 6000 nowe :)

Głupoty gadasz, 8300 pokazałby dokładnie to samo, tylko skala byłaby inna. A co pokaże mój znaczek pocztowy za 6k zobaczymy na zlocie :-P

Link to comment
Share on other sites

Mnie się podoba. Fakt, szum wyskoczył i gwiazdki duże, ale to zapewne efekt cirrusów oraz za szerokiego spektrum, które skuteczne degraduje gwiazdy. A te niektóre komentarze u góry są po prostu żenujące. 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mateusz zrobił unikatowe i świetne zdjęcie, bardzo głębokie, do tego bez GUIDINGU, budżetowym montażem (jakby nie patrzeć, niewiele droższym od EQ6), a tu zrzędzenie o CMOSach. Od kiedy nagle wszystkie te argumenty przestały mieć znaczenie? 

 

A jeżeli chodzi o wielkość gwiazd, to ewidentnie widać, że nie ma blockera UV/IR. Żaden z tych tanich teleskopów nie jest skorygowany w tych widmach.

 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.