Skocz do zawartości

NGC7497 zanurzona w IFN


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Widział... i ten szum na Twoim zdjęciu też widać. Tak wyciągnąć to nie sztuka, sztuką jest tak zrobić zdjęcie żeby szum nie zabijał jego treści. A szum masz masakryczny.

Gdyby nie szum i te wielkie gwiazdy- super fotka! Szacun!

Pozdrawiam.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Widział... i ten szum na Twoim zdjęciu też widać. Tak wyciągnąć to nie sztuka, sztuką jest tak zrobić zdjęcie żeby szum nie zabijał jego treści. A szum masz masakryczny.

Cóż, nie określiłbym go mianem masakryczny, choć jest spory. To jest kwestia kompromisu, im mocniej wyciągnę, tym szum jest większy. Tutaj chciałem pokazać maksymalnie, ile się zarejestrowało. Niestety, na tak ekstremalnie ciemny obiekt potrzeba jeszcze ze 2x tyle materiału. Może dozbieram.

Godzinę temu, wessel napisał:

i te wielkie gwiazdy

Mówisz o tych jasnych? Cóż, wyciągając obiekt takie już wychodzą. Nie stosuję technik oddzielnego wyciągania obiektu od gwiazd. No i to zdjęcie jest bez żadnego filtra. Co prawda wydaje mi się, że nie ma w tym teleskopie aberracji powodującej plackowate gwiazdy, jak np w ED, jednakże może są one nieco gorsze, niż gdyby był filtr L. No i jedna noc miała gorszą ostrość, ale to już by było widać na małych gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wyszło super. Szum mi wcale nie przeszkadza ( ma dosyć przyjemny charakter) , bardzo dobrze, że nie odszumiałeś na siłę , bo wyszedł by kisiel.

Gwiazdy wyszły nieco "puchate" ale to pewnie  po części sprawka wiszących wysoko cirrusów , a przy tak forsownym wyciąganiu każde "halo" się mocno wzmacnia. Można by oczywiście pokombinować podczas obróbki, ale trzeba by szeroko maskować każdą gwiazdę, rekonstruować tło itd itd   i efekt był by pewno sztuczny. Wolę już takie tłuste :)

PS. Bez filtra L - to rzeczywiście błąd :)

\

Edytowane przez Duser
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, .zombi. napisał:

11 h i 330 klatek - hmm nie wiem czy chciałeś coś udowodnić i czy się udało ale chyba lepiej było użyć CCD.

Nic nie chciałem udowadniać, chciałem zrobić zdjęcie. Montaż nie pozwala na dłuższe klatki, stąd taka ich ilość. A tak ciemny obiekt wymaga dużej ilości materiału, szczególnie przy kiepskim świetle f/6,5. Uważam, że materiał jest tak samo doby, jak by był z CCD, takie miałem odczucie podczas obróbki. Zresztą zobacz sam, oto stack:

 

47 minut temu, Piotr4d napisał:

Uznał bym to za duży błąd, chyba że była to celowa decyzja.

Powód był taki, że po prostu nie mam jeszcze tego filtra :) Ale jak widzę w internecie przykłady efektu, jaki jest bez filtra przy obiektywach i słabszych refraktorach, to wydaje mi się, że tutaj wzmocnienie halo praktycznie nie występuje, albo jest bez porównania mniejsze. Na surowych klatkach gwiazdy wydają się dobre, jak z newtona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

No wiesz co Mateusz... Naszykowałem sobie obiekt na zlot, bo nikt go w Polsce jeszcze nie fotografował, a przynajmniej ja nie znalazłem i przychodzi taki i psuje wszystko na niecały miesiąc przed :P

Przepraszam :P To było najładniejsze miejsce z IFN, jakie znalazłem. A szukając w grafice, zaraz po fali M81 pokazuje się właśnie ten obiekt, nie jest taki trudny do znalezienia :) W sumie dziwię się, że nikt go wcześniej nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym, że ten szum jest masakryczny, dla mnie fajne zdjęcie. I znowu dyskusja, że niby CCD by było lepsze. Takie za 20 000 czy więcej pewnie tak , ale nie takie za 6000 nowe :) I wątpię, że chciał coś tym udowodnić. Ale w sumie udowodnił, że można złapać ciemną mgławicę na 2 minutowych klatkach :D Czyli nawet bez guide czasem.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać każdemu się co innego podoba i zależy na czyim zdjęciu. No cóż, takie  życie...pewien brak obiektywnej zdolności oceny zauważam.

Mateusz, nie przejmuj się i rób swoje. Mojej oceny CMOSów i tak nie zmienisz

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, TomekDw napisał:

I znowu dyskusja, że niby CCD by było lepsze. Takie za 20 000 czy więcej pewnie tak , ale nie takie za 6000 nowe :)

Głupoty gadasz, 8300 pokazałby dokładnie to samo, tylko skala byłaby inna. A co pokaże mój znaczek pocztowy za 6k zobaczymy na zlocie :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz zrobił unikatowe i świetne zdjęcie, bardzo głębokie, do tego bez GUIDINGU, budżetowym montażem (jakby nie patrzeć, niewiele droższym od EQ6), a tu zrzędzenie o CMOSach. Od kiedy nagle wszystkie te argumenty przestały mieć znaczenie? 

 

A jeżeli chodzi o wielkość gwiazd, to ewidentnie widać, że nie ma blockera UV/IR. Żaden z tych tanich teleskopów nie jest skorygowany w tych widmach.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.