Skocz do zawartości

Zmiana osi w montażu lornetki


ppbb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam mały problem z montażem lornetki do statywu.

Miałem już wcześniej statyw Velbon Sherpa 600R, więc zdecydowałem się nie kupować żurawia, lecz domontować do niego głowicę łamaną Triopo W-4 (jak to było polecane tutaj).

Od razu uprzedzam, gdyby ktoś próbował. Trzeba dokupić sobie adapter z 3/8" na 1/4".

 

Problem jest następujący:

Wszystko pięknie ładnie, ale zamontowanie lornetki jak na pierwszym zdjęciu, powoduje pochylenie osi obrotu głowicy. No ba! O takich rzeczach to się myśli po fakcie. :oops:

Ja to bym chciał mieć oś na zielono, a nie na czerwono (zdjęcie drugie). Jest na to jakiś sprytny (w miarę tani) patent? Bo bez tego zamiast móc obracać lornetkę w osi pionowej, to ją sobie mogę pochylić (zdjęcie czwarte).

Niby mógłbym dokupić drugą głowicę W-4 i zmontować z niej niezłe monstrum, ale to by trochę drogo już wyszło. I już by była konieczna przeciwwaga, bo już teraz na granicy balansuję na maksymalnym wychyleniu.

1.jpg

1a.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez ppbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zmienić kierunek patrzenia można obracać się z całym ramieniem - o ile statyw to umożliwia. W sensie że czerwoną oś dokręcasz i w miarę możliwości blokujesz, a zieloną przenosisz tam, gdzie ramię jest przykręcone do statywu (ale nie wiem, czy kolumna statywu da się obracać?). Ja tak mam w żurawiu Astrokraka - do ramienia dorobiony adapter umożliwiający przykręcenie głowicy video w takiej samej pozycji jak u Ciebie, a obrót jest całym ramieniem na mocowaniu ramienia do statywu.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz przykręcić adaptera lornetkowego o 90 stopni w prawo? 

Wydaje mi się, że wtedy lornetka 'patrzyłaby' zawsze wzdłóż ramienia do którego przykręcona jest głowica. Mógłbyś wtedy korzystać z pochylenia góra-dół w tej dokręconej głowicy. A lewo-prawo obrotem głowicy trioppo w statywie o ile to da się zrealizować? 

Nie mam aktualnie dostępu do tej głowicy i kombinuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr K.

No tak się da. Mniej wygodne, ale się da. Tyle że, jak chcę przesunąć lornetkę wyżej lub niżej i odblokuję głowicę, to mi ucieka na boki, jak na zdjęciu czwartym. 

Góra-dół też by można regulować na łamaniu W-4, ale to już nie o to chodzi i zbyt niewygodne. 

Edytowane przez ppbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiej: https://allegro.pl/glowica-video-wt-016h-do-statywow-i-monopodow-i5146732751.html#thumb/1

W kierunku góra-dół blokowana klameczką z boku, bardzo dobrze to działa. Rączkę do prowadzenia jedną wyjąłem, a drugą ustawiłem w dół, żeby twarzą nie zahaczać, i jest gites :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę uważać z tymi zakupami, bo zaraz wyjdzie, że taniej byłoby kupić żurawia. ;)

 

Pokażesz, jak to wygląda u Ciebie? To zdjęcie/przełożenie uchwytów to w ramach przewidzianych przez producenta, czy samoróbka? Jak odblokowują się osie?

Edytowane przez ppbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie, co wymyśliłem!

Głowica Velbon ma możliwość odchylenia o 90 stopni (co się przydaje przy robieniu pionowych kadrów).

No to odchyliłem. I to działa!

Jedyny minus to taki, że mnie to blokuje przy ustawieniu poziomym tej rurki, bo jak nie będzie poziomo, to wracamy do punktu wyjścia.

Co myślicie?

4.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rozwiązaniem byłoby coś takiego.

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfrotto-553-adapter-katowy-do-glowic.html

Czyli przechodzisz z poziomej kolumny z powrotem do pionu, a dalej to już prosto. Sam tego rozwiązania nie sprawdzałem, ale wygląda sensownie tylko, że cena jest z kosmosu. Ale może znajdziesz coś podobnego co zrobi tą samą robotę

 

---

rysunek "pożyczony" z www.cyfrowe.pl

adapter_manfrotto_mn553_2_1820658396.jpg

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2018 o 22:16, zdzichu napisał:

Czyli przechodzisz z poziomej kolumny z powrotem do pionu, a dalej to już prosto.

 

No i jestem zablokowany na wysokość, bo kolumna musi być poziomo i nie może być skośnie. Czyli równie dobrze mógłbym się nie bawić i normalnie na statyw włożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.