Skocz do zawartości

NEQ6 serwis


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Mam pytanie o montaż NEQ6, konkretnie łożysko w osi RA, na którym obraca się ślimacznica. Ono z boku jest dociskane nakrętką, która z kolei jest schowana pod czarnym dekielkiem - można się łatwo tam dostać, żeby dokręcić/poluzować nakrętkę.

 

Pytanie: czy ta nakrętka dociskająca łożysko powinna być dość mocno dokręcona, tak żeby po zaciśnięciu sprzęgła w RA montaż był twardy jak niemal skała, czy ta nakrętka powinna być dokręcona z średnią siłą, "z wyczuciem" - takie dokręcenie daje mi taki efekt, że jak zacisnę sprzęgło RA to oś jest lekko "gumowa" - minimalnie lekko można nią poruszyć.

 

Domyślam się, że siła docisku może mieć wpływ na działanie montażu, na prowadzenie - zastanawiam się jak istotne.

 

NEQ6_łożysko_lq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłóż palec do ślimaka tak aby opierał się też na korpusie montażu. Zahamuj oś i  następnie spróbuj poruszać odpowiednią osią RA lub DEC, tak jak byś sprzedawał luzy. Jeśli pod palcem poczujesz że ślimak sie rusza ( ma bicie) musisz dokręcić nakrętkę. Dokręcaj do momentu aż luz będzie nie wyczuwalny, jeśli masz wątpliwości czy nie dokręciłeś za bardzo popuść minimalnie nakrętkę i ponownie palcem sprawdź czy nie pojawiło się "bicie" 

Tak ustawiałem luz w moim HEQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakrętka nie dociska ślimacznicy tylko ślimak mała poprawka. Chinole w ogóle to spartolili bo tak się nie robi żeby nakrętka dociskała szalę zewnętrzną na otworze przelotowym łożyska. Ja u siebie dokręcone ma na wyczucie i zastosowany klej Loctate 222 aby samoczynnie się nie odkręcało bo lubi z biegiem czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo w moim sprzęcie też te nakrętki i zaślepki były zakręcane na rozebranym montażu przez osobę, która zna się na rzeczy i zrobiła to zgodnie ze sztuką... miałem tego ślimaka w ręku po dokręceniu i jak dla mnie było dokręcenie właśnie "na złoto" - idealnie, ani nie za luźno ani nie za ciasno. Tylko co z tego skoro po złożeniu i wyregulowaniu montaż w  RA był mało wiarygodny, a w pozycji bliższej zenitu to robił co chciał :| Obstawiam, że miała miejsce sytuacja stopniowego odkręcenia tej nakrętki.

 

Ważne, że teraz już wiem gdzie przywalić młotem, żeby zadziałało ;)

 

Dokręciłem trochę tą nakrętkę i teraz jest perfekt - tzn prowadzi jak na moje potrzeby świetnie, z błędem w RA około 0,6-0,8", sumaryczny błąd obu osi PHD pokazuje w przedziale 0,8-1,2", co jest nieco poniżej moich potrzeb i mnie zupełnie zadowala (skalę mam 1,39"/pix, a obecnie z reduktorem 1,76"/pix).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.