Skocz do zawartości

Jak to połączyć ....


mrkubi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanko,a natomiast: Mam reflektor srednica lustra 114mm / ogniskowa 900mm.

Chciałem do niego podłączyć zenita ale niewiem jak ?? Tzn musi być jakaś przejściówka ale aparat ma "patrzeć" przez okular czy bezpośrednio do wyciągu ? wyciąg z wykręconym reduktorem ma 1.25cala a z reduktorem 1 cal).

 

Pomocy bo chciałem fotnąc saturna :D

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna przejściówka z gwintem zewnętrznym M42 x 1 ale w ognisku głównym wiele nie sfotografujesz (Słońce z filtrem, Księżyc). Saturn będzie kropką nawet z dwoma konwerterami. Do innych zdjęć byłby potrzebny precyzyjny montaż z napędem.

 

Zwykle fotografujemy aparatem na piggy back - czyli umieszczonym na obudowie telepa. Wtedy fotogrfujemy przez obiektyw FOTO a telepik nam służy za celownik. Oczywiście długa ogniskowa obiektywu będzie wymagała precyzyjnego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanko. Prosze tak lopatologicznie. Z tego co zrozumialem to:

 

1. Ustawic mont. tak aby osia godzinowa dokladnie celowala w biegun (powiedzmy, ze w polarna)

2. Ustawic telep na obiekcie (np. m31) i zalaczyc napedy.

3. wyciagnac okular i wlozyc tulejke zakonczona gwintem m42

4. przykrecic obiektyw aparatu do gwintu.

5. Wlaczyc naswietlanie na np. 30 sek i czulosc na iso 800

6. zdemontowac wszystko, zalozyc okular skorygowac polozenie obiektu i zamatowac aparat.

7. walnac setke

8. powtarzac punkty 5,6,7 az do wyczerpania butelki.

9. Zgrac material do laptopa i wystawic na publiczne posmiewisko na forum.

 

Sluchajcie, pytam powaznie. Czy tak sie to robi (pomijajac alkohol)? Jezeli nie, to jak? Ale tak naprawde lopatologicznie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt obecnie nie fotografuje planet na kliszy tylko webkamerką, bo ta daje lepsza rozdzielczość i możliwość stackowania dużej ilości materiału. Jeśli jednak chciałbyś to robić Zenithem, to albo w ognisku gł. bez obiektywu w aparacie poprzez redukcję 1.1/4" na M42, lub w projekcji okularowej z odpowiednią redukcją. Można jeszcze innym sposobem, mianowicie z okularem i kompletnym aparatem (obiektyw też) ale to wymaga redukcji wkrecanej w gwint obiektywu (52x0,75) Nie można jednak w tym układzie zwalniać migawki normalnie, bo wstrząs wywołany kłapnieciem lusterka zniweczy ostrość. Do zdjęć Saturna prowadzenie nie musi być nadzwyczajne, ale czas naświetlania w aparacie ustawiony na "B" i wlot tubusa przykryty deklem (po uprzednim włączeniu napędu i wycelowaniu w obiekt. Naświetlanie Saturna to czas rzędu 1-3 sekund na ktory trzeba odsłonić wlot teleskopu tak żeby nie wzbudzić wibracji, a potem go zasłonić i zamnąc migawkę, więc trzeba zrobić kilka ekspozycji, żeby któraś trafiła w sedno. Jednak efekty uzyskasz mizerne i radzę zmierzać w kierunku webkamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Łopatologicznie i po kolei do wyciągu wkładamy:

 

Camera adapter 1,25"

 

Do niego okular, którym robimy projekcję okularową też 1,25",

 

Na Camera adapter z okularem w środku nakręcamy pierścień T2/M42x1

 

Teraz na niego opcjonalnie albo komplet pierścieni pośrednich albo

 

Mieszek do makrofotografii co daje możliwość płynnej zmiany skali odwzorowania

 

Na końcu mocujemy (zakręcamy) korpus aparatu bez obiektywu z gwintem M42x1 :salu:

 

Konieczny jest do tego zestawu teleskopu z projekcją okularową sztywny i solidny montaż paralaktyczny z działającym podczas zdjęć napędem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh myślałem że to bedzie troche łatwiejsze... ale z tego co muwicie to sobie podaruje fotki przez ten teleskop... Troche mam montaż luźny i mimo że wszystko podokręcałem i polikwidowałem większośc luzów to przy wiekszym wietrze wszystko mi lata w obiektywie :P

 

Ehh to zostane narazie przy Zenicie i Ds'ach

 

Pozdrawiam

 

aaa . ostatnio przeglądając ebay znalazłem takie cuś : http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...3860513222&rd=1

 

150 dolców za newtona z 15cm lustrem ?? biorąc pod uwage ze dolar stoi teraz 3 zł to za takie telep zapłacimy 450 zł (śmieszna cena) na allegro za tyle to można kupić jakiś najgorszy refraktor z chin...

 

Jedynie przesyłka jest tutaj minusem ... około 130 Dolców .... ale jak by tak wziaśc 2-3 sztuki to myśle że by sie opłacało ... a tak wogule co o tym sprzęcie sądzicie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn Vatem sie nie martwie ponieważ sprowadzał bym to przez znajomego który tak wysyła ze jeszcze nigdy cła nie dowalili ...

 

A ten barlow jest chyba wyciągany z tego co widze ( na jednej z fotek lezy koo okularów)

 

I tak się nad tym zastanowie bo podoba mi sie ten telep ... swojego bym sprzedał dołożył troche i kupić :P

 

POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.