Skocz do zawartości

Heart, Soul plus towarzyszki :)


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle (ciekawe w ilu postach to jeszcze napiszę ;) )

 

Mgławice Serce i Dusza plus towarzyszące im Gromada Podwójna oraz kometa 21P/Giacobini-Zinner.

 

Mimo pomyślnych prognoz, wyjazdu pod podmiejskie niebo, piątek wieczorem na niebie pojawiły się chmury, które popsuły plany na ciekawy kadr.

Z pomiędzy chmurek udało się wyłuskać tylko 26x1.5min, a następnie 30 darków, biasów i rano flata przy udziale monitora i białej kartki :)

 

Jestem świadom braku materiału, więc szumu sporo, niestety na razie nie udało się uzbierać więcej, a kometa kontynuuje swoją wędrówkę.

 

Ale warsztat można szkolić, stąd proszę o konstruktywną krytykę :) Najbardziej martwią mnie takie duże, plackowate gwiazdy - myślicie, że to brak ostrości (niestety 85mm Nikkor AF-d to ciężka sztuka do ostrzenia) czy może błąd prowadzenia (EQ3-2 bez guidowania) czy może problem matrycy (Nikon D5100) obróbki (DSS, PS) czy może wszystko naraz?

 

Proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie :D

 

 

 

 

h&s.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sidiouss napisał:

Hej, 

Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle (ciekawe w ilu postach to jeszcze napiszę ;) )

 

Mgławice Serce i Dusza plus towarzyszące im Gromada Podwójna oraz kometa 21P/Giacobini-Zinner.

 

Mimo pomyślnych prognoz, wyjazdu pod podmiejskie niebo, piątek wieczorem na niebie pojawiły się chmury, które popsuły plany na ciekawy kadr.

Z pomiędzy chmurek udało się wyłuskać tylko 26x1.5min, a następnie 30 darków, biasów i rano flata przy udziale monitora i białej kartki :)

 

Jestem świadom braku materiału, więc szumu sporo, niestety na razie nie udało się uzbierać więcej, a kometa kontynuuje swoją wędrówkę.

 

Ale warsztat można szkolić, stąd proszę o konstruktywną krytykę :) Najbardziej martwią mnie takie duże, plackowate gwiazdy - myślicie, że to brak ostrości (niestety 85mm Nikkor AF-d to ciężka sztuka do ostrzenia) czy może błąd prowadzenia (EQ3-2 bez guidowania) czy może problem matrycy (Nikon D5100) obróbki (DSS, PS) czy może wszystko naraz?

 

Proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie :D

 

 

 

 

h&s.jpg

Jak dla mnie czyli kompletnego amatora to przede wszystkim gwiazdki za czerwone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe zdjęcie ma czerwoną dominantę - warto nad tym posiedzieć. Gwiazdy są przepalone (w procesie wyciąganie je przepaliłeś najpewniej).

Nikon D5100 ma IMX071 (QHY168C lub ASI071) więc spora siła drzemie w tej puszce :-)

 

Na początek zbalansuj tło i nie ciągnij tak mocno sygnału, bo przez to masz tak widoczne placki na zdjęciu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Jak dla mnie czyli kompletnego amatora to przede wszystkim gwiazdki za czerwone.

 

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Całe zdjęcie ma czerwoną dominantę - warto nad tym posiedzieć. Gwiazdy są przepalone (w procesie wyciąganie je przepaliłeś najpewniej).

Nikon D5100 ma IMX071 (QHY168C lub ASI071) więc spora siła drzemie w tej puszce :-)

 

Na początek zbalansuj tło i nie ciągnij tak mocno sygnału, bo przez to masz tak widoczne placki na zdjęciu.

 

 

No właśnie, wyciągnąłem mgławicę i przez to zdechły gwiazdy i wyszły plackuny. Czy powinienem popracować z maskami żeby oszczędzić gwiazdy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

Możesz, ale ostrożnie - można łatwo przegiąć i gwiazdy będą wyraźnie odcięte.

W takim razie spróbuję i wrócę jeszcze do paru poradników.

 

Jeśli macie jakieś dodatkowe porady to nie tłumcie ich w sobie, niech wyjdą na światło dzienne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, sidiouss napisał:

Jasne, uwaga na paprochy na matrycy :)

 

STACK

 

Może komuś wyjdą ładniejsze gwiazdy :)

Mi wyszło takie coś;)
 

tlo rowne1_23.jpg

Z tymi dziwnymi artefaktami ciemnymi nie umiem sobie poradzić.

I wersja z bardziej nasyconymi gwiazdkami

 

tlo rowne1_23a.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RomekAstrobaza napisał:

Mi wyszło takie coś;)

W czym wyrównywałeś tło i co tu jeszcze zrobiłeś? U Ciebie widzę, że gwiazdy nie dość, że są malutkie, to jeszcze zachowały swój kolor. Nawet kometa ma zielone zabarwienie :) Jedynie co, to rażą te paprochy na matrycy.. Czy odpowiednio zrobiony flat je usunie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sidiouss napisał:

W czym wyrównywałeś tło i co tu jeszcze zrobiłeś? U Ciebie widzę, że gwiazdy nie dość, że są malutkie, to jeszcze zachowały swój kolor. Nawet kometa ma zielone zabarwienie :) Jedynie co, to rażą te paprochy na matrycy.. Czy odpowiednio zrobiony flat je usunie?

Fajnie, że się w końcu coś spodobało prze ze mnie obrobionego hehe

 

Na początku wstępnie je porozciągałem poziomami i krzywymi no i wyrównałem kolor za pomocą tego (zrzut ekranu poniżej), klikając w czerwone gwiazdy - i mialem jako-tako wyrównane kolory.

Jeśli chodzi o wyrównanie tła to zrobiłem to jak w tym tutku

https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/06/pixinsight-le-10-wyrownanie-ta.html

 

Gwiazdki lekko zmniejszyłem w fitsworku.

 

Te paprochy to ciężka sprawa i ja nie umiem ich usunąć i nie wiem czy takie rzeczy flat też usunie.

 

Niech ktoś mądrzejszy się wypowie.

 

Wcześniejszy post edytowałem dodałem jeszcze jedno zdjęcie:)

 

 

Przechwytywanie.PNG

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpuszczam twoje winy idź w pokoju robić następne sesje.:laughing:

Faktycznie trochę jak by brakowało ostrości.

Niestety obiektywy które mają autofocus z reguły mają mały promień ostrzenia pierścieniem.

Ja proponuję Samyanga 135mm, sprawdzona stałka pod astrofoto.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sidiouss napisał:

W czym wyrównywałeś tło i co tu jeszcze zrobiłeś? U Ciebie widzę, że gwiazdy nie dość, że są malutkie, to jeszcze zachowały swój kolor. Nawet kometa ma zielone zabarwienie :) Jedynie co, to rażą te paprochy na matrycy.. Czy odpowiednio zrobiony flat je usunie?

Ta puszka posiada mechanizm samooczyszczania matrycy za pomocą ultradzwięków. Zrób kilka takich sesji, może pomóc, choć nie zawsze jest to do końca skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, peter5 napisał:

Ta puszka posiada mechanizm samooczyszczania matrycy za pomocą ultradzwięków. Zrób kilka takich sesji, może pomóc, choć nie zawsze jest to do końca skuteczne.

Puszka jest zmodyfikowana filtrem Baadera, a skutkiem ubocznym było usunięcie mechanizmu czyszczenia matrycy, ponieważ był on przyklejony do oryginalnego filtra IR/UV.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sidiouss napisał:

Puszka jest zmodyfikowana filtrem Baadera, a skutkiem ubocznym było usunięcie mechanizmu czyszczenia matrycy, ponieważ był on przyklejony do oryginalnego filtra IR/UV.. 

Nie wiedziałem, że puszka jest modyfikowana. Widać że canon lepiej to wymyślił, bo tutaj w momencie modyfikacji system czyszczenie matrycy nie ulega dezaktywacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, peter5 napisał:

Nie wiedziałem, że puszka jest modyfikowana. Widać że canon lepiej to wymyślił, bo tutaj w momencie modyfikacji system czyszczenie matrycy nie ulega dezaktywacji. 

Tutaj trzeba było odlutować mechanizm czyszczenia matrycy niestety. Niby jest możliwe odklejenie oryginalnego filtra od tego mechanizmu, ale podejrzewam, że więcej szkód bym sobie narobił niż to warte ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sidiouss napisał:

Tutaj trzeba było odlutować mechanizm czyszczenia matrycy niestety. Niby jest możliwe odklejenie oryginalnego filtra od tego mechanizmu, ale podejrzewam, że więcej szkód bym sobie narobił niż to warte ;)

Widać każda firma ma swój patent. Zastanawiam się czy te paprochy były przed modyfikacją puszki, czy powstały w momencie przeróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, peter5 napisał:

Widać każda firma ma swój patent. Zastanawiam się czy te paprochy były przed modyfikacją puszki, czy powstały w momencie przeróbki.

Nie musisz się zastanawiać - ja wiem, że musiały wpaść podczas modyfikacji i będę musiał rozebrać całość jeszcze raz i wyczyścić sprężonym powietrzem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sidiouss napisał:

Nie musisz się zastanawiać - ja wiem, że musiały wpaść podczas modyfikacji i będę musiał rozebrać całość jeszcze raz i wyczyścić sprężonym powietrzem...

Może zleć to komuś kto robi to w pomieszczeniu bezpyłowym, tak jak Łukasz R. z tego forum, żeby znów nie było niespodzianek. Robił mi kilka puszek i zawsze perfekt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem do materiału zrobionego tydzień wcześniej do zdjęcia z pierwszego posta, w jeszcze szerszym kadrze (Nikkor 50mm).

Starałem się nie przedobrzyć z obróbką, aby zachować kolor gwiazd i nie zrobić z nich placków.

Wydaje mi się, że jest dużo lepiej w porównaniu do zdjęcia z pierwszego postu i że balans bieli wypada lepiej ;) Jednakże nie wiem do końca przy takich szerokich kadrach jak badać balans bieli i w których miejscach. Tutaj wziąłem próbnik kolorów i zrobiłem próbki na wielkościach 11x11px, 50x50px, 100x100 i wyglada, że jest w miarę równa wartość RGB. No ale oczywiście im mniejsza próbka, tym większe rozbieżności. Może coś doradzicie? :)

Pozdrawiam,

Michał

H&S_wide_s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.