Skocz do zawartości

Prosze o pomoc.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadlo mi w lapki takie oto (baaaardzo ciezkie) cos.

Pytania:

 

1. CO TO?

2. jak to zmotoryzowac?

3. ile to warte?

4. jaki ma max udzwig?

4. do czego sie nada?

5. jaka kwota niezbednych inwestycji?

 

Postawie to na teodolicie.

 

Prosze o wszelkie rady, sugestie, pomysly, ostrzezenia itp.

 

Z gory dzieki.

Obraz 058.jpg

 

Obraz 059.jpg

 

Obraz 060.jpg

 

obraz.gif

 

Obraz 061.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To starszy montaż od japońskiej lunety 50/750mm, mniejwięcej EQ-2 wart może 100-150zł jeśli jest sprawny i nie zużyty ani nie zatarty.

Napęd jakiś z obecnych do EQ-2 może do niego spasować ale nie dam głowy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - pozostane przy tym (wzieli rownowartosc dobrego Plossla). Dopadlem tez teodolita (tego 175cm) za flaszke dobrego Jasia Wedrowniczka (nie, nie mam jak zalatwic drugiego :) (ani Jasia ani teodolitu :) )). Jeszcze mi do tej glowicy dolozyli tube optyczna 150/1300 za niewielka doplata (kolejny Plossl), ale po przejsciach (upitolony wyciag i wgniotki tak do 1-2,5mm. Janusz bedzie mial co robic.

 

Pytanie tylko o maksymalny udzwig tego czegos. W sieci znalezc mozna parametry od EQ3 w gore. Same przeciwwagi to ok. 5-7kg. Czyli rozumiem, ze 12kg jak najbardziej. Na pierwsze lookniecie da sie doprowadzic do dobrej formy - zero luzow ale komletnie zastaly smar i rdza tu i tam. Calosc wazy spokojnie ponad 10kg. No jak kto chetny na taniego Optisana po ugarde'ach (kto widzial, to wie) to powoli mozecie mnie molestowac :) .

 

Kurde :oops: juz czuje jak mnie zjecie za tekst powyzej (12kg).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lepiej nie wieszaj na tym tuby do wizuala cieższej niz 10kg i dłuższej niż metr i do astrofoto ponad 6kg i dłuższej niż 60cm to taka dobra rada praktyka, obserwatora :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zobacz na ile to jest sztywne po całkowitym zablokowaniu obu osi. W SkyLuxie obie blokady na plastikowych krążkach odkształcają się jak z gumy czyli po pierwsze primo - trzeba te plastiki zmienić na metal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zobacz na ile to jest sztywne po całkowitym zablokowaniu obu osi. W SkyLuxie obie blokady na plastikowych krążkach odkształcają się jak z gumy czyli po pierwsze primo - trzeba te plastiki zmienić na metal...

 

Wiesz co... :shock: To nie ma luzow! Ja pierdziu. Czlowiek sie przyzwyczail do optisanowskiego paralityka tak, ze w pierwszej chwili myslalem ze cos jest nie tak, skoro rusza sie tylko przy mikroruchach po zablokowaniu. Mozna go doprowadzic do stanu max 1mm luzu lub calkowitego odlaczenia slimacznicy krecac specjalna srubka regulacji slimacznicy. Ciekawe czy po kapieli benzynowej i przesmarowaniu (to mnie czeka na 100%, ale jest juz wprawa po glowicy Optisana) zachowa precyzje spasowania? Mam nadzieje, ze poddani kraju wschodzacego slonca, w przeciwienstwie do poddanych panstwa srodka, nie uciekaja sie do takich praktyk (mocowanie na lepki, gesty smar).

 

>Lepiej nie wieszaj na tym tuby do wizuala cieższej niz 10kg i dłuższej niż metr i do

>astrofoto ponad 6kg i dłuższej niż 60cm to taka dobra rada praktyka, obserwatora

 

Tuba bedzie 70cmm, i na oko wazy 5-6kg. Chyba, ze stwierdzi Pan (jak juz podesle), ze bedzie wymagac jakis glebokich przerobek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba o ogniskowej 1300 i tylko 70 cm długości  :shock:  :?:  

Czyżby to był jakiś Newton-Cassegrain, czy może myślisz o totalnej przebudowie  :?:

 

To Newton z tych co to maja barlowa w wyciagu. :( Zobaczymy co zawyrokuje Janusz. Prawdopodobnie lustro ma ogniskowa ok 600mm. Ale bede ograniczony masa i rozmiarami tuby (glowica to nie EQ6) i prawdopodobnie pozostane z barlowem x2 (dysponuje Ultima Celestona 1,25'') Mam nadzieje nie ruszac lustra (koszty, koszty, koszty) tylko zamowic wyciag 1,25'' zaladowac do niego barlowa i jazda. To powinno dac mi mala (wzglednie) mase i rozmiary tuby optycznej. Teraz dysponuje Optisanem 114/900 wiec i tak powinienem dostac skok jakosciowy bez bankructwa w trybie pilnym. Pytanie tylko czy moj plan nie prysnie jak banka mydlana pod srogim okiem Janusza... :? Na razie mam jeszcze teoretycznie wydatki na zero (no Optisana 114/900 na paralityku i po niewielkich przerobkach chyba ktos wezmie za ok 400pln ?). A moze macie jakies inne ciekawe pomysly? Warunki to minimum kosztow i jak najlepszy wizual i astro-foto na jakiejs przerobionej Vescie lub Toucamie. Jak oddam komus ze dwa okulary to moze starczy na wyciag wraz z instalacja...

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.