Skocz do zawartości

NEQ6 Pro - prędkość obrotu w osiach RA i DE


piotr.d

Rekomendowane odpowiedzi

Chwileczkę. Montaż działa tak, jak mu pozwala mózg, który przeliczy współrzędne i chyba to od jego algorytmu jest zależne jak będzie pracował montaż. Jeśli korzystamy z pilota to mózg jest w pilocie, jeśli sterujemy bez pilota to mózg jest w oprogramowaniu, z którego sterujemy czyli chyba powyższe twierdzenie jest nie do końca precyzyjne? Można więc napisać lub wykorzystać oprogramowanie, które potrafi sterować obiema osiami zgodnie z poleceniami protokołu sterowania montażem. Ułatwia to także podział na Synscan firmware i Motor Control firmware. Nigdy nie testowałem ale gdyby przestawić montaż AZ/EQ w tryb AZ to będzie działać jedna oś ?

Strona 2 https://inter-static.skywatcher.com/downloads/synscanserialcommunicationprotocol_version33.pdf

Edytowane przez RMK
Zgubiłem łącze ;(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, RMK napisał:

Można więc napisać lub wykorzystać oprogramowanie, które potrafi sterować obiema osiami zgodnie z poleceniami protokołu sterowania montażem. Ułatwia to także podział na Synscan firmware i Motor Control firmware. Nigdy nie testowałem ale gdyby przestawić montaż AZ/EQ w tryb AZ to będzie działać jedna oś ?

Można napisać, ale jak dotąd, nikt nie napisał :) EQMod nic takiego nie potrafi.

Nie wiem, w jaki sposób można by przestawić montaż w tryb AZ. To jest już chyba zaszyte w firmware i nie da się tego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MateuszW said:

Niestety nie, na 100% SW nie używa drugiej osi.

Dzięki.

4 minutes ago, MateuszW said:

Można napisać, ale jak dotąd, nikt nie napisał

Napisał :) tylko zamiast skomplikowanego mapowiania nieba używa do tego bardziej elastycznej metody i kamery - nazywa się PHD2 ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem i znam. Zaskoczył mnie Mateusz informacją, że działa jedna oś. Nigdy nie sprawdzałem ale wydawało mi się, że skoro mapa nieba i tak jest zaszyta w pilocie do GoTo, to pilot powinien mieć możliwość wykorzystania w czasie trackingu obu osi. Przecież i tak ma wszystko policzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RMK napisał:

Przecież i tak ma wszystko policzone.

Z jednej strony tak. Ale z drugiej, taki tracking dwuosiowy, czyli rozwijając, tracking ze zmiennymi prędkościami w dwóch osiach jest dużo trudniejszym zagadnieniem pod względem obliczeniowym. Wyliczając pozycję dla goto z modelu nieba robimy tylko jedno obliczenie. A podczas takiego trackingu musimy to liczyć na bieżąco. Chociaż tego typu problem jest właśnie w montażu AZ no i jakoś się go udało rozwiązać...

 

Też nie rozumiem, dlaczego nikt z popularnych producentów nie wprowadził takich rzeczy. Tak samo, jak nie rozumiem, jakim cudem, po zrobieniu pomiarów na kilka gwiazd i mając wyliczone wszystkie błędy, montaż nadal potrafi się pomylić przy trafianiu o kilkanaście minut, albo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.