Skocz do zawartości

Drakonidy 2018


kwiku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Rój ten objawia się zwiększoną aktywnością w latach kiedy do Ziemii powraca kometa 21P/Giacobini-Zinner.
W tym roku przejdzie ona przez peryhelium 10 września. W 2011r. podczas ostatniego powrotu rój ten osiągnął ZHR~300
Aktywność między 6 października, a 10 października i maksimum przypadającym na 8 października.
Przewidywana godzina maksimum to między 23, a 1 w nocy 9 października.
Księżyc będzie wtedy w nowiu.

Kto wie co Nas spotka :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 września 2018 ok 21:00 UT kometa minie punkt najbliższy dla dwóch orbit (komety i Ziemi). Obecnie orbita komety jest w tym miejscu lekko poza orbitą Ziemi ale jest wyjątkowo jasna.

Po nie całym miesiącu Ziemia znajdzie się w tym punkcie, kto wie co wtedy niebo nam sprezentuje .. :)

 

https://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=21P;old=0;orb=1;cov=0;log=0;cad=0

 

2018-08-21_153132.thumb.png.7ef6a28f2ee36bf66938799f9a122ee3.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
6 godzin temu, Pestek94 napisał:

czy ktoś zauważył lekko zwiększoną aktywność meteorów poprzedniej nocy? Widziałem około 30 wylatujących ze Smoka.. Więc może jednak w samą noc maksimum będzie ich naprawde więcej. 

A mógłbyś coś więcej napisać, w jakim czasie widziałeś te meteory i czy obserwowałeś tylko meteory czy to były obserwacje przy teleskopowych obserwacjach a ta 30-tka to tak kątem oka przy okazji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert Lunsford pisze:

 

With comet 21P/Giacobini-Zinner just past perihelion, one would think 2018 may be a good year for the October Draconids (DRA). Experts have studied the conditions for this year and have come to the conclusion that nothing exceptional will occur. Still, no one is 100% certain of this so I would advise all observers with clear skies on the evening of October 8th to watch for at least an hour after the sky becomes sufficiently dark. Any notable activity would most likely occur between 23:00 UT on October 8 to 01:00 UT on October 9. These times favor the Atlantic area including western Europe, northwestern Africa, northeastern South America, and eastern North America. For those located in the eastern time zone of North America, this timing is equivalent 7:00pm to 9:00pm EDT. Observers outside this area should still observe as negative reports of activity are important too. Activity is only expected on this one night. The radiant lies at 17:32 (263) +56. This position lies in southeastern Draco, very close to the position occupied by the faint star known as Kuma (nu Draconis). With an entry velocity of 21 km/sec., the average Draconid meteor would be of very slow velocity. These meteors are poorly seen from the southern hemisphere due to the low radiant altitude seen from below the equator.

 

https://groups.yahoo.com/neo/groups/imo-news/conversations/messages/3026

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czujność należy zachować w nocy z 8 na 9 października w godzinach od 17:30 do 10:50. Najbardziej prawdopodobnym momentem wydaje się jednak okres od 1:30 do 2:15 naszego czasu, kiedy to według trzech niezależnych modeli Ziemia spotka się z materiałem wyrzuconym z komety w roku 1900 i 1953."
Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2018 o 16:38, LibMar napisał:

Wstępnie według modelów, Ziemia minie gęstsze obszary pyłu komety i ZHR ma wynieść 15-20. Oby było więcej :)

 

http://feraj.ru/Radiants/Predictions/1901-2100/Draconids1901-2100pred.html

Więcej to chyba do 1:00 nie było; no ale dobra - nie gapiłem się jakoś specjalnie w str. Smoka.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Ortografia i skleroza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to była ciekawa noc. Warunki wyśmienite - lm ok 6.5 mag, doskonała przejrzystość. Zacząłem obserwować ok 23 i aktywność Drakonidów do płn kształtowała się na poziomie 10-15 zjawisk. Od płn do 1 aktywność systematycznie rosła i w tym przedziale czasowym odnotowałem już 38 DRA. Pojawiały się często przeloty paczkami po 2 a nawet 3 zjawiska. Od 1 do 2 w nocy zaobserwowałem aż 59 zjawisk przy czym najwięcej meteorów pojawiło się do 1.30 - 34 szt. Dominowały słabe zjawiska 3-4 mag bardzo rzadko coś ok 0mag i to było sporym mankamentem tego maximum. Dało sie też zauważyć, że pod koniec przelotu wiele Drakonidów rozsypywało się w drobny mak. Od tego przedziału aktywność wyraźnie zmalała do 22 met na 30 min. Ok 2.25 pojawił się wyraźny pik aktywności jaśniejszych Drakonidów nisko nad horyzontem. Z powodu zimna i ostro spadającej aktywności skończyłem obserwacje o 2.40. Obserwując wizualnie próbowałem też zarejestrować meteory aparatem. I tu kolejna niespodzianka. Złapałem co prawda tylko 5 niezbyt jasnych DRA ale okazuje się, że ślady po nich są jeszcze 5 i 11 min po przelocie! 

Na koniec namierzyłem jeszcze matkę Drakonidów, kometę 21P. Od peryhelium dość mocno osłabła ale nadal było na czym zawiesić oko. Oceniłem ja na 9.0mag DC 5/6 koma 3' warkocz 10'. 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam zdjęcie najjaśniejszego upolowanego Drakonida z godziny 01:17.Kształtem blasku do złudzenia przypomina Irydium, a po przejrzeniu całego materiału ośmielę się postawić tezę, że to jakby znak rozpoznawczy meteorów tego roju. Kolejny znak rozpoznawczy to długo utrzymujące się ślady, które właśnie rozwiewają wątpliwości czy to Irydium czy meteor. Podsumowując łowy łącznie widziałem 109 Drakonidów zaś na zdjęciach utrwaliło się 10 meteorów.

Czekam teraz na Orionidy, które już wczoraj od czasu do czasu dawały o sobie znać.

IMG_7928a.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wczoraj na początku obserwacji Marsa około godz 23 (nie zanotowałem momentu) widziałem spadek meteoru nisko nad południowym horyzontem, który rozpadł się w końcowej fazie na kilka części nim zgasł. Nadleciał mniej więcej z kierunku NE i prawdopodobnie był to Drakonid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.