Skocz do zawartości

Astrofoto przez smartfona


poiu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
2 godziny temu, wampum napisał(a):

Super....

A teraz - ile,jak,czym?.

Ile, jak,czym?.

 

Tryb astrofotograficzny w pixelach polega na tym, że należy ustabilizować telefon tak, aby był w bezruchu, a następnie po prostu kliknąć przycisk migawki. Następnie telefon wykonuje wiele ekspozycji przez najbliższe 4 albo 5 minut (już nie pamiętam). Po zebraniu materiału je automatycznie stackuje i gotowe.

 

No i tak też zrobiłem, a model urządzenia już podałem. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JKbooo napisał(a):

 

Tryb astrofotograficzny w pixelach polega na tym, że należy ustabilizować telefon tak, aby był w bezruchu, a następnie po prostu kliknąć przycisk migawki. Następnie telefon wykonuje wiele ekspozycji przez najbliższe 4 albo 5 minut (już nie pamiętam). Po zebraniu materiału je automatycznie stackuje i gotowe.

 

No i tak też zrobiłem, a model urządzenia już podałem. :)

Moj Realme tez tak robi, dokladnie taki sam tryb "doświetlanie"/ "stabilizacja" i tak przez 4 minuty, jednak u mnie wychodzi bardzo cukierkowo i puchate gwiazdki ...IMG_20230423_091534.thumb.jpg.6dbb9b048e6cec7bcb9351b1d92501c5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

PXL_20230422_210501192.NIGHT2-01.thumb.jpeg.75b8d44f73d37b5652ac1465cc190c4b.jpegPixel 6a, tryb astrofotografii. Jakieś 4 minuty naświetlania. Trochę oczyszczone (mam nadziej, że na lepsze) w Snapseed. 

 

Pierwotne zdjęcie:

PXL_20230422_210501192.NIGHT2.thumb.jpg.15df6324c99b115724378ea46f26531e.jpg

 

Proponuję zmniejszenie prędkości odtwarzania animacji. 

Okolice Poddąbia.

Edytowane przez Rurykow
Dorzucam zdjęcie.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Szybki strzał pod koniec sesji ze słynnym maderskim drzewkiem. Kadr taki se, ale wraz z drugą połówką byliśmy tak zmordowani, że postanowiłem odpuścić sobie dalsze kombinacje, więc jest jak jest.

 

Pixel 7 na statywie w trybie astrofoto. 4 minuty ekspozycji. Szybka obróbka w darmowym mobilnym Lightroomie.

 

PXL_20230725_000838913.NIGHT.thumb.jpg.043fa06f159e4c682f932365cb0ab31a.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Most O'Neill'a sprzed chwilki. Smarfomem z reki, pojedynczy strzal. Ref TS102/1122ed + okular Takahashi Abbe 4mm

20230903_0130555.jpg.0ac240ff611a055a89136b733d497826.jpg

 

Gdyby ktos zastanawiał się, gdzie ten most, to zaznaczyłem sfotografowane miejsce na mapce LROC NASA

lroc_wac_nearside_noslew.png.7036f683f84ff344e103e66c95256a31.png

Edytowane przez JSC
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wampum napisał(a):

Jowisz 05.09.2023.

Achro 90/600 + telefonik.

 

Uchylisz może rąbka tajemnicy jak tego dokonałeś?

próbowałem kiedyś przykładać telefon do 90/910 ale nic z tego nie wyszło 😒

 

Za to ja kiedyś rzuciłem M31s na stolik i po drobnej obróbce wyszło cos takiego:

 

20230708_011854~2.jpg

20230708_011854~2a.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, se6a napisał(a):

 

Uchylisz może rąbka tajemnicy jak tego dokonałeś?

próbowałem kiedyś przykładać telefon do 90/910 ale nic z tego nie wyszło 😒

 

Za to ja kiedyś rzuciłem M31s na stolik i po drobnej obróbce wyszło cos takiego:

 

 

 

 

Teleskop + statyw i montaż z mikroruchami do śledzenia ręcznego (aczkowleik przy Jowiszu nie śledziłem).

Kątówka 1,25" okular ES 6,7 + adapter Celestron XYZ z zamocowanym smartfonem Realme X3 SuperZoom.

Problemem jest oprogramowanie, bo większość dostępnych programów nie ma funkcji manualnych ustawień przy nagrywaniu filmów.

Jedyny program jak na razie znalazłem, (darmowy) , który sobie radzi to Open Camera - jeszcze go rozkminiam bo w zależności od ISO i EXP różnie finalnie wychodzi prędkość nagrywania kl/s. - ale max to 30.

Ustawiasz obiekt  w polu widzenia - walczysz z 10/15 min z optymalnymi ustawieniami i nagrywasz, oczywiście wcześniej blokujesz w apce. ostrzenie na manulane i starasz się ustawić wyciągiem najlepszą ostrość, ja to robię tak, że wrzucam zooma X3-5 i tak staram się złapać detal, aczkolwiek to najtrudniejsza część wszystkiego - bardzo trudno złapać idealną ostrość (wydaje się że masz najlepiej jak się da, a po avikowaniu wychodzi bardzo słaby detal).

Robisz kilka filmów, i zrzucasz je do kompa do obróbki.

Stworzenie jednego AVI koniecznego do dalszej obróbki - PIPP.

Stack i obróbka finalna  - Astrosurface.

 

Ważną rzeczą jest sam obiektyw w telefonie, po kilku latach walkie róznymi telefonami stwierdziłem , że przy szalonym podejściu nagrywaniem Planet smartfonem bardzo ważne jest aby aparat miał bezstratny ZOOM (x2/3/5 itd). Bardzo to pomaga  przy ustawianiu ostrości i późniejszym nagrywaniu, bo tego Zooma trzeba wykorzystać - inaczej obiekt jest zbyt mały finalnie aby go tutaj (i nie tylko) pokazać.

Są dwie opcje i tutaj nie wiem która lepsza i bardziej skuteczna (może ktoś z astrofotografów się wypowie).

1. Okular + barlowx2/3 + mały Zoom np. x1,5-2.

2. Okular + aparat w telefonie z bezstratnym Zoomem (X2,5/3/4/czy x5) - ten Jowisz tak powstał właśnie z zoomen x4,8.

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.