Skocz do zawartości

Astrofoto przez smartfona


poiu

Rekomendowane odpowiedzi

W maju w Bieszczadach @Karol Wójcicki testował bodajże Huawei P20 Pro i robił zdjęcia Drogi Mlecznej z czasem chyba ok 30 s i faktycznie wszystko wychodziło. Jedna klatka dosyć sporo zaszumiona, ale gdyby poskładać to kto wie.

Edytowane przez Miszuda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy smartfon się sprawdzi, to kwestia podejścia do fotek. Jeśli ktoś chce uwiecznić to co widzi przez okular, to smartfon chyba będzie jak najbardziej odpowiedni. A jak ktoś chce robić astrofoto i zależy mu na jakości, to robi fotki umieszczając matrycę w ognisku teleskopu - najlepiej dedykowaną  kamerkę. A jak kamerka to i od razu laptop, a jak laptop to zasilanie by się przydało - kupa gratów - raczej uciążliwe gadżety do robienia tylko pamiątkowych fotek.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, sprawdziłem w swoim mi5s plus i w trybie ręcznym mogę ustawić czas migawki do 32 sekund. W piątek wyjeżdżam na urlop pod ciemne niebo i postaram się zrobić parę zdjęć. Jak wyjdzie coś fajnego to po powrocie w połowie września wrzucę w tym wątku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kusiol90 właśnie o coś takiego mi chodziło, super foty:original: ( przy okazji dołączam się do prośby o więcej szczegółów) Aż nie chce się wierzyć że to smartfon - urządzenie które mieści się w kieszeni,a można nim zdziałać na prawdę sporo. Ja na razie próbuję swoich sił z kamerką Philips Toucam Pro, ale pobawię się też moim S6 i zobaczę jakie będą efekty:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Za namową użytkownika Paether zarejestrowałem się tutaj i podzielić kilkoma spostrzeżeniami.

Już 2 lata temu można było coś ustrzelić smartfonem. Huawei P9 (premierę miał w 2016 r) już oferował czas naswietlania 30s i ISO 3200 w trybie pro. Do tego najprostszy statyw i pilot zdalnego sterowania, i można próbować swoich sił.

Dodam, że Huawei jako pierwszy zastosował podwójny aparat "dual lens by Leica właśnie w modelu P9. W tej chwili Huawei ponownie dokonał rewolucji i zastosował w modelu P20 Pro aż 3 aparaty i do tego oferuje 5x zoom hybrydowy. Jeszcze jedną ciekawostką jest fakt, że została zastosowana sztuczna inteligencja w trybie AUTO. Oznacza to, że aparat rozpoznaje fotografofaną scenerię i sam dostosofuje tryb aparatu do scenerii. Jeśli chodzi o tryb pro to tak jak model P9 oferowany jest 30s czas naswietlania i ISO 6400. Dostępne jest jeszcze kilka wartosci ISO, aż do 102400, ale niestety nie można juz ustawić czasu naświetlania. Dla danego ISO powyżej 6400 czas naswietlania jest ustawiony na sztywno. 

Jak ktoś będzie zainteresowany, to odszukam zdjęć z P9 i podzielę się nimi :)

Obecnie właśnie działam coś z nocnymi zdjęciami za pośrednictwem P20 pro. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

To ja zamieszczam moje dzisiejsze foty Słońca:

IMG_20190210_105009.thumb.jpg.32a48b3b95cf5a181a2ed774f2212008.jpg

Zdjęcie wykonane w świetle białym. Zrobione z ręki. Refraktor Bresser 102XS, filtr Baader UV/IR, okular Skywatcher SWA-70 17mm, smartfon Samsung J330, jedno zdjęcie, ustawienia automatyczne.

IMG_20190210_105838.thumb.jpg.a2cef8112b884f85e65342df736ac608.jpgZrobione z ręki. Refraktor Bresser 102XS, filtr Baader UV/IR + filtr Baader Solar Continuum, okular Skywatcher SWA-70 17mm, smartfon Samsung J330, jedno zdjęcie, ustawienia automatyczne.

Zainstalowałem sobie program DSLR Camera, aby móc ręcznie ustawiać parametry fotografowania, ale nie jestem w stanie zmienić czasu naświetlania (shutter speed) w tym telefonie. Mogę zmienić całą resztę, ale czasu otwarcia migawki niestety nie - da się to jakoś zrobić w tym telefonie, czy po prostu ,,ten typ tak ma"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj dorzucę jeszcze link z Cloudynights gościa (GeezerGazer), który robi zdjęcia przez teleskop z użyciem Iphone'a, ale wspomaga się dodatkowo noktowizorem:

https://www.cloudynights.com/topic/549926-smartphone-astrophotography/page-26

Jak dla mnie jego zdjęcia to bomba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, loki_p napisał:

Ja ostatnio smartfonem zrobiłem sobie selfika z Orionem i spółką. 

To pojedyncza ekspozycja. Telefon na statywie. 

IMG_20190208_204900.jpg

No i to jest coś, bardzo klimatycznie.

lefoniJakieiś dane co do ustawień telefonu? Jaki telefon, ekspozycja, ISO itp....to zdjęcie bez obróbki tak na żywca?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wampum napisał:

No i to jest coś, bardzo klimatycznie.

lefoniJakieiś dane co do ustawień telefonu? Jaki telefon, ekspozycja, ISO itp....to zdjęcie bez obróbki tak na żywca?.

Telefon to Oneplus 6. Parametry 20s, f/1.7, iso1600. Zdjęcie to wywołany raw w adobe camera raw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/10/2019 at 12:19 PM, tomchm said:

 

Zainstalowałem sobie program DSLR Camera, aby móc ręcznie ustawiać parametry fotografowania, ale nie jestem w stanie zmienić czasu naświetlania (shutter speed) w tym telefonie. Mogę zmienić całą resztę, ale czasu otwarcia migawki niestety nie - da się to jakoś zrobić w tym telefonie, czy po prostu ,,ten typ tak ma"?

Pewnie "ten typ tak ma". Zmiana czasu naświetlania (czyli to, o c o chodzi) wchodzi w zakres tzw camera2 api.

Większość pospolitych telefonów tego nie obsługuje, albo obsługuje niektóre funkcje.

Ściągnij sobie jakąś apkę do sprawdzania "Camera2" żeby się upewnić, jest tego pełno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agent Smith napisał:

Pewnie "ten typ tak ma". Zmiana czasu naświetlania (czyli to, o c o chodzi) wchodzi w zakres tzw camera2 api.

Większość pospolitych telefonów tego nie obsługuje, albo obsługuje niektóre funkcje.

Ściągnij sobie jakąś apkę do sprawdzania "Camera2" żeby się upewnić, jest tego pełno.

Dochodzę do tego samego wniosku. Zresztą nie ma co się spodziewać fotograficznych cudów po smartfonie za 800 zł. Jak dobrze z finansami pójdzie, to w marcu zmienię go na Huawei P20 Pro. Zobaczymy, co potrafi smartfonowa obecna klasa najwyższa... I oczywiście kupię smartfonowy adapter na okulary astronomiczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, tomchm said:

Dochodzę do tego samego wniosku. Zresztą nie ma co się spodziewać fotograficznych cudów po smartfonie za 800 zł. Jak dobrze z finansami pójdzie, to w marcu zmienię go na Huawei P20 Pro. Zobaczymy, co potrafi smartfonowa obecna klasa najwyższa... I oczywiście kupię smartfonowy adapter na okulary astronomiczne...

To nie musi być koniecznie "top class"

Gdzieś mam (wrzucę jak znajdę - można też poszukać w sieci) listę fonów kompatybilnych z camera2 - są na niej także te ze środkowej półki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.