Skocz do zawartości

Astrofoto przez smartfona


poiu

Rekomendowane odpowiedzi

Jedynie w projekcji afoklanej da się coś zrobić - ale liczyłbym tylko na obiekty typu Księżyc i Słońce (koniecznie z filtrem).

 

Jak użyjesz samego smartfona (bez instrumentu optycznego) to nie wróżę udanego zdjęcia (zbyt mała czułość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że podstawowe pytanie brzmi raczej: "co mogę osiągnąć z moim smartfonem", fizycznych ograniczeń żadna apka nie przeskoczy.
Jak na razie nie wiemy nawet, jaki to telefon, a prawdopodobnie od szumów jego matrycy, jasności i jakości obiektywu itd. będzie wszystko zależało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawa sprawa :) Widzę, że na przykładzie OnePlus One.

Ja mam OnePlus X i w trybie ręcznym mogę ustawić ISO do 3200 i 15 sekund naświetlania. Wiem, że żadne cuda z tego nie wyjdą ale z wrodzonej ciekawości muszę sprawdzić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobiłem takie coś, telefon to honor 7, pojedyncza klatka 8 sek ISO 1600, oraz StarTreils ok 50 minut naświetlania, następnym razem postaram się wycelować w drogę mleczną 611f96cfd41be16e5ce5bb1c4ef9119d.jpg0ae5804fd5fe3da35d5b72e133600f58.jpg

 

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez kudi145
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawa sprawa :) Widzę, że na przykładzie OnePlus One.

Ja mam OnePlus X i w trybie ręcznym mogę ustawić ISO do 3200 i 15 sekund naświetlania. Wiem, że żadne cuda z tego nie wyjdą ale z wrodzonej ciekawości muszę sprawdzić :D

 

Powiem szczerze - jestem w szoku. Nie zdawałem sobie sprawę, że to w ogóle możliwe. Widać, że ewolucja tych malutkich matryc w smartfonach zasuwa niesamowicie. Zauważcie, że w kolejnej generacji smartfonów pojawią się dwie matryce i dwie soczewki (dual lens). Daje to zupełnie nowe możliwości w fotografii "low-light". Coś czuję, że jeszcze ze 2 generacje i będzie tym można fotografować niebo :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kalkulator LG G4 jest za słaby na ciemne niebo;) Zdecydowanie lepeij wychodzą mu nocne pstrykania kiedy wspomaga Księzyc http://astropolis.pl/topic/25454-fotografia-z-niebem-w-tle/page-46?do=findComment&comment=602325 i można zmniejszyć czułość.

Wczoraj zostawiłem go na 30 sek przy ISO2000 w stronę mlecznej drogi

20160827_214519_700.jpg

Jpeg prosto z karty przycięty w Gimpie, może inne programy jak LR mają profile i lepiej sobie radzą z rawem, gdyby ktoś chciał się pobawić https://dl.dropboxusercontent.com/u/67782961/LGG4mw/20160827_214519.dng.

Edytowane przez gezeb
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że ewolucja tych malutkich matryc w smartfonach zasuwa niesamowicie

 

załamanie na rynku astrokamerek już bliskie? ^_^

 

matryce małe, ale zobaczcie jak jasne są te obiektywy w telefonach: f/2, f/1.8

to znaczy że ta mała matryca jest przez mały obiektywik oświetlona o wiele lepiej niż w typowej astrofotografii!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może polecić jakiś program free

Poszukaj oprogramowania jakie oferuje system w telefonie, na Androidzie jest np. Snapseed (choć dla mojego tel

zazwyczaj lepiej wypada jpeg przetworzony przez algorytmy producenta).Na PC jest Darktable, RawTherapee, Lightzone albo proste przeglądarki z możliwością grzebania w obrazku XnView, IrfanView, FastStone Image Viewer.

Wszytsko rozbija się o to czy dany telefon jest dobrze wspierany przez programy, z moich obserwacji Oneplus One jest oprofiowany w wielu programach z innymi raczej kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślna aplikacja aparatu. Co ciekawe gdzieś czytałem że CyanogenMod wgrany na ten telefon ma to ograniczone.

Na niskich czułościach wygląda to całkiem całkiem, kilka lat wstecz większe aparaty nie radziły sobie tak dobrze;) Tatry z Liwocza w czasie pełni.

TatryzLiwocza.jpg

Edytowane przez gezeb
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

rok temu niejaki Florian Kainz zrobił lustrzanką nocne zdjęcie San Francisco i pochwalił przed kolegami.

 

przypadkiem pracują oni wszyscy w firmie Google i koledzy, którzy na co dzień zajmują się algorytmami przetwarzania zdjęć, używanymi zwłaszcza w smartfonach, rzucili mu wyzwanie, żeby teraz powtórzył swój wyczyn ale używając smartfona zamiast lustrzanki.

 

no i zrobił (a tutaj w pełnej rozdzielczości)

image8.jpg

jest pewien haczyk - to zdjęcie jest efektem zebrania iluśtam dwusekundowych ujęć i pracowitego ręcznego stackowania. ale biorąc pod uwagę że dzieje się to wśród chłopaków z googla, wcale bym się nie zdziwił jeżeli wkrótce takie zdjęcia będzie robić się po prostu pstrykając a algorytm sam zrobi co trzeba.

 

link do artykułu i więcej zdjęć na Google Research Blog

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.