Skocz do zawartości

Astrofoto przez smartfona


poiu

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, KArtur napisał:

Zdjęcie było obrabiane w jakimś programie czy może jest to zdjęcie prosto z telefonu?

Zdjęcie nie było obrabiane w żadnym programie, jedynie je przyciąłem lekko do formatu 2x3 i ciut podciągnąłem nasycenie ale to wszystko z poziomu podstawowych aplikacji na telefonie :) 

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest....

Właśnie chcę kupić smartfona do astrofoto (dla mnie akceptowalnego).

Moją jedyną rozterką jest jedno kryterium - dwie rodzaje obiektywów w smartfonach.

1. Pojedyńczy jasny F1,7-1,8 obiektyw z wielkością piksela około 1,6 mikrona/rozdzielczość 12MPx max.

2. Najnowsze trendy - cztery obiektywy o różnej jasności i wielkości pikseli od 0,8 do 1 mikron ale łączące się w binning i sumarycznie dające wielkość pixela na poziomie 1,6 mikrona. (rozdzielczość od 48MPx wzwyż).

 

Jest na Cloudy Nights prekursor astrofoto telefonami komókowymi i powiem szczerze jego prace mnie rozwaliły- jakie możliwości i efekty ma ten typ robienia zdjęć.

https://www.cloudynights.com/gallery/member/7159-geezergazer/

Nie mówiąc już o popularnym strzelaniu z ręki wycinków nieba jak to pokazał KArtur powyżej.

 

 

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, wampum said:

Już jest....

Właśnie chcę kupić smartfona do astrofoto (dla mnie akceptowalnego).

Moją jedyną rozterką jest jedno kryterium - dwie rodzaje obiektywów w smartfonach.

 

(.....)

 

Obiektywy, liczba kamer itd to są rzeczy, którymi licytują się producenci smartfonów. Ale nie chwalą się (trzeba nieźle poszperać, żeby znaleźć tę dane) rzeczą z punktu widzenia astrofoto ważniejszą - możliwością stosowania trybu "full manual" - długich czasów naświetlania, manualnej ostrości, ISO, WB, zapis zdjęcia w formacie RAW etc. To jest kluczowe dla sensownego wykorzystania fona do astro - poczytaj wcześniej w tym wątku moje posty, zwłaszcza ten o "camera2 API".

No bo tego właśnie potrzebujesz- aby Twój fon obsługiwał camera2 co jest jednoznaczne z dostępem do tych ręcznych ustawień. 

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wampum napisał:

Jest na Cloudy Nights prekursor astrofoto telefonami komókowymi i powiem szczerze jego prace mnie rozwaliły- jakie możliwości i efekty ma ten typ robienia zdjęć.

"taken through my Mod 3C night vision eyepiece" - no bez jaj, robi smartfonem zdjęcia ekranu noktowizora za 15 tysi?

zrobię telefonem zdjęcie ekranu wyświetlającego zdjęcie z galerii astropolis i też będę prekursorem! :D

 

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Ale nie chwalą się (trzeba nieźle poszperać, żeby znaleźć tę dane) rzeczą z punktu widzenia astrofoto ważniejszą - możliwością stosowania trybu "full manual"

przeskoczyli ten etap (rawy i manual do lamusa!) i teraz już chwalą sie czymś innym - fabrycznym trybem nocnym z automatycznym stackowaniem.

https://ai.googleblog.com/2019/11/astrophotography-with-night-sight-on.html

to mnie rozwaliło: kilkuminutowa ekspozycja powoduje że niebo wychodzi jasne a ludzie spodziewają się że w nocy niebo ma być ciemne, więc algorytm automatycznie przyciemnia obszar nieba (wykrywa gdzie jest niebo a gdzie inne elementy) żeby było widać że to noc.

tak wygląda astrofotografia XXI wieku! ^_^

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, szuu napisał:

"taken through my Mod 3C night vision eyepiece" - no bez jaj, robi smartfonem zdjęcia ekranu noktowizora za 15 tysi?

zrobię telefonem zdjęcie ekranu wyświetlającego zdjęcie z galerii astropolis i też będę prekursorem! :D

 

przeskoczyli ten etap (rawy i manual do lamusa!) i teraz już chwalą sie czymś innym - fabrycznym trybem nocnym z automatycznym stackowaniem.

https://ai.googleblog.com/2019/11/astrophotography-with-night-sight-on.html

to mnie rozwaliło: kilkuminutowa ekspozycja powoduje że niebo wychodzi jasne a ludzie spodziewają się że w nocy niebo ma być ciemne, więc algorytm automatycznie przyciemnia obszar nieba (wykrywa gdzie jest niebo a gdzie inne elementy) żeby było widać że to noc.

tak wygląda astrofotografia XXI wieku! ^_^

 

No ok. Robi przy użyciu noktowizora, ale nadal telefonem.

Na Cloudy wrzuca zdjcia "normalne" panoram" drogi Mlecznej prosto ze smartfona, nie wiem jak inni tutaj takie zdjęcia oceniają ale dla mnie osobiscie to juz jest coś co można ludziom pokazać i samemu się cieszyć z efektu.

 

Telefony mają różne opcje, nowa generacja praktycznie u wszystkich pozwala na używanie pełnych ustawień i trybów naświetlania. Różni sie tylko sposób w jaki są łapane te fotony. Niektóre telefony otwierają rzeczywiście migawkę na X sekund a inne tak jak Iphony robia serię kilkunastu zdjęć po 1/2 czy 1/3 sekundy i składają to w jedno zdjęcie finalne.

Możliwości są już coraz większe - ostatnio a Aliexpress znalazłem obiektyw do stmartfonów, taka mini kopia normalnych obiektywów fotograficznych - z opinii kupujacych wynikało że to działa.....

Mozna by długo o tym rozmawiać, ale zacytuję klasyka " Panie Smith myślę, że to nieuniknione...." (to nie było do tutejszego Agenta) :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefnony z serii P znanej chińskiej firmy mają już całkiem dobre aparaty i fabrycznie odblokowany dostęp do manualnych ustawień. Mój leciwy już P8 Lite ma takie możliwości. Oczywiście trzeba pamiętać że mówimy tu o telefonach i porównywanie ich do aparatów fotograficznych stosowanych w astrofotografii jest raczej nie na miejscu. Zdjęcia z telefonu są raczej ciekawostką i swego rodzaju ,, da się,,  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, szuu said:

 

 

przeskoczyli ten etap (rawy i manual do lamusa!) i teraz już chwalą sie czymś innym - fabrycznym trybem nocnym z automatycznym stackowaniem.

 

 

Na szczęście nie wszyscy przeskoczyli, powiedziałbym, że jest to kompletnie niewyeksploatowana działka - dotychczas praktycznie nie było "poważnych" aplikacji do astrofoto.

Ale to się zmienia powoli, oto, Panie i Panowie, jedna z pierwszych jaskółek, apka DeepSkyCamera (na razie beta)

https://www.deepskycamera.de/

Apka godna moim zdaniem wypróbowania, wspierania i trzymania kciuków.

Tu są kompatybilne fony:

https://www.deepskycamera.de/en/smartphones.php

A tu plany na przyszłość:

https://www.deepskycamera.de/en/proversion.php

Cyt.:

I've started the development of the Pro version. The Pro version will contain lots of advanced feature for astrophotography:

Switching between camera sensors on the back of the phone (if phone has two or more camera sensors on the back)

Live stacking

Postprocessing of images (curves, saturation etc.)

Lucky Imaging: Recording of videos, stacking and processing

Timelapse videos

Starttrails

Anti startrails

animated Startrails

Upload of the images to the Cloud (Dropbox, Google Drive usw.)

Upload of the images to your own webserver (if you have one)

Support of PHDGuiding

Profile management

Remote control

 

Niestety, żaden z posiadanych przeze mnie fonów nie ma obsługi camera2 API, ale następny na pewno będzie miał - upewnię się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KArtur napisał:

M42. Zdjęcie zrobione telefonem P8 Lite 16x8 sekund iso 1600 SW 102/500. 

IMG_20200114_234644.jpg

Dwie sprawy.

Czemu masz tak bardzo pouszone gwiazdki? przy 8 sekundach naświetlania chyba nie powinno się aż tak poruszyć?.

Czy składasz? (w telfonie jakiś program czy przerzucasz na komputer?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wampum napisał:

Dwie sprawy.

Czemu masz tak bardzo pouszone gwiazdki? przy 8 sekundach naświetlania chyba nie powinno się aż tak poruszyć?.

Czy składasz? (w telfonie jakiś program czy przerzucasz na komputer?.

Mam montaż AZ3 i ręcznie ,,gonię,, gwiazdy więc i tak jest nie najgorzej. Wkrótce ma zamiar wymienić go na eq3-2 z napędem w jednej osi. Tak składam na komputerze w DSS + Gimp. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja trochę się bawiłem ostatnio Huawei P20 pro. Wrzucam zdjęcie, które pokazywałem na wrześniowym RODOS. Mam jeszcze kilka innych na laptopie, do którego niestety nie mam teraz dostępu. Technikalia ISO 1600, ekspozycja 30s. To co tu widzicie to 12 klatek light, 12 darków i 12 biasow złożone w DSS (widać brak flatów) i obróbka dokonana w mobilnym Lightroomie. Zrobiłem też sobie prowizoryczne prowadzenie, telefon był doczepiony do synty 16 Az Goto wycelowanej w M11 :) - oglądałem tę gromadkę w okularze podczas tamtej "sesji". Rezultat zabawy zaskoczył mnie na plus. 

IMG_20190904_191002-01.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mack_mnk napisał:

Ja trochę się bawiłem ostatnio Huawei P20 pro. Wrzucam zdjęcie, które pokazywałem na wrześniowym RODOS. Mam jeszcze kilka innych na laptopie, do którego niestety nie mam teraz dostępu. Technikalia ISO 1600, ekspozycja 30s. To co tu widzicie to 12 klatek light, 12 darków i 12 biasow złożone w DSS (widać brak flatów) i obróbka dokonana w mobilnym Lightroomie. Zrobiłem też sobie prowizoryczne prowadzenie, telefon był doczepiony do synty 16 Az Goto wycelowanej w M11 :) - oglądałem tę gromadkę w okularze podczas tamtej "sesji". Rezultat zabawy zaskoczył mnie na plus. 

IMG_20190904_191002-01.jpeg

No dobra, zdjecie genialne ale cos mi tu nie gra z kolejnością obróbki. Robiłeś serię zdjęć telefonem - złożyłeś wszystko w DSS na komputerze i przerzuciłeś stacka spowrotem na komórkę aby wyciągnąć w Lightroomie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.