Skocz do zawartości

Nikon d7000


Darula

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Piotr K. napisał:

tylko że dla aparatu o wiekszym szumie trzeba dłużej naświetlać, żeby przekroczyć poziom szumu?

Nie, trochę nie tak.

Na jednej klatce zarejestruje się i sygnał i szum (w przypadku bardzo ciemnych obiektów, na pojedynczej klatce nie będzie nic widać). Jednakże stackowanie jest tutaj kluczem. Szum jest losowy a sygnał występuje zawsze w tym samym miejscu - dlatego to stackowanie podnosi SNR a nie długość naświetlania pojedynczej klatki.

 

Mateuszowi chodziło zapewne o to, żeby sygnał przekroczył szum (nie tyle co matrycy jak to narysowałeś ale również szum fotonowy).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darula napisał:

A jeszcze się zastanawiam czy jest tu może ktoś kto podjął by się modyfikacji pełnej d7000? 

Tutaj masz pełny opis konwersji D7000:

https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials/nikon-d7000-ir

 

Napisz do hasspol'a na Astromaniaku, ale myślę że zrobi Ci to każdy kto modyfikuje Canony.

 

Dlaczego warto brać Nikona a nie Canona z tego okresu. Odpowiedź jest zawarta w prądzie ciemnym / szumie termicznym (Dark Current):

Podobny obraz
 

Szum odczytu ma wartość zależną tylko od wzmocnienia, za to szum termiczny jest zależny od czasu ekspozycji i temperatury otoczenia (a raczej sensora). Oczywiście oba rodzaje szumów się do siebie dodają.

W przypadku Canona (matryca 18 Mpix) szum termiczny przy dłuższych ekspozycjach jest o wiele wyższy od szumu odczytu. Jest tak duży że dopiero schłodzenie matrycy o około 20-25 stopni przywraca go do poziomu sensora z Nikona D5100 / D7000 czyli IMX 071.

 

Jak widzisz na powyższym wykresie z wyjątkiem gorących nocy (czerwiec-lipiec), gdy i tak nie uprawia sie astro-foto z powodu "jasnych nocy", nawet nie ma szczególnego powodu chłodzić tej matrycy. Przez 8-9 miesięcy w roku temp. w nocy nie będzie wyższa niż 10 stopni. Oczywiście aparat fotograficzny to nie dedykowana kamera - możesz mieć np. amp-glow, mniej zoptymalizowaną elektronikę pod katem długich ekspozycji, ale za to koszt zupełnie inny i niezależność od źródła zasilania, laptopa itp. 

 

Na Astromaniaku właśnie ktoś opisał swoje przejście z seryjnego D7000 na modowanego Canona 600D:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=50285

 

Zdjęcia mówią same za siebie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr K. napisał:

 Czyli łącznie musimy mieć np. 1 mln fotonów z obiektu, ale "liczą się" tylko te fotony, których jest więcej niż poziom szumu

Nie o to chodzi :) Fotony, które są poniżej progu szumu nie "znikają". Można zrobić zdjęcie obiektu, który jest na pojedynczej klatce ciemniejszy od tła, jeśli nazbieramy odpowiednio dużo klatek. Bo tak na prawdę jasność piksela obiektu jest sumą jego jasności i szumu, a nie maksimum z tych dwóch liczb.

 

Chodzi dokładnie o to, co napisałem. Rysunek zrobiłeś dobry, ale interpretację złą. Po prostu, jeśli oddalimy się wystarczająco od szumu odczytu, to on już nam praktycznie nie przeszkadza, prawie nie wpływa na zdjęcie. Jeśli mamy za krótki czas, to ten szum zaczyna dominować i pogarsza klatki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Marek_N napisał:

Czy ja dobrze widzę, że filtr IR jest osobnym szkłem od szybki z czyszczeniem matrycy? W D5100 była to jedna szybka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Czy ja dobrze widzę, że filtr IR jest osobnym szkłem od szybki z czyszczeniem matrycy? W D5100 była to jedna szybka.

Dokładnie tak, 2 d7000 są to dwie szybki (w Canonach chyba też tak jest). Teraz ten filtr z zalanego aparatu służy mi za ir/UV cut do przerobionej ms lifecam :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek_N napisał:

Na Astromaniaku właśnie ktoś opisał swoje przejście z seryjnego D7000 na modowanego Canona 600D:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=50285

 

Zdjęcia mówią same za siebie :)

Jakże się cieszę, że jednak zdecydowałem się zostać z Nikonem i mimo początkowych trudności ze skompletowaniem akcesoriów i modyfikacją filtra, to teraz mam całkiem fajnego d5100 :)

Wychodzi na to, ze gdyby Nikon bardziej zainteresował się modami pod astro, to zbiłby na tym niezłą kasę ;) ale chyba powoli zaczynają nad tym myśleć, najlepszym przykładem jest Nikon d810, który ma wersję astro z od razu modyfikowanym filtrem (d810a) :):):)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.