Skocz do zawartości

Czy to ugięcie?


TomekDw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam TS65q , ciągle myślałem, że to wina guidingu, ale chyba to po prostu jakieś ugięcie czy coś. Czy da się to stwierdzić na podstawie zdjęcia. Wrzucam gifa(25%sharpen). Jeśli byłaby to wina guidingu, to chyba by kolejne zdjęcia były przesunięte w tą jedną stronę, a tu tak nie jest. Mam włączony digithering randomowy w APT. Guiding przez OAG ZWO. Gwiazdy są przecinkami, wiadomo niektóre klatki są gorsze ale to już pewnie wina guidingu bo coś mi RA skacze. GIF powiększony 2 krotnie. Wyczytałem gdzieś że może to być wina za słabo dokręconej przedniej soczewki, dziś ją dokręcę mocniej i zobaczę. Dołączam też klatkę w jpg. Wyciąg wysuwam gdzieś na 3 cm żebym miał ostrość. Wszystko na gwintach.

 

L_0042_ISO400_180s__22C.thumb.jpg.834d83662bc381208ddf57372ff498ca.jpg

 

ugiecie.gif.c6f925266de0941938737cb977777776.gif

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz nieosiowo matrycę kamery w stosunku do osi optycznej teleskopu. Widać dwa problemy, pierwszy to ten wspomniany (zniekształcający gwiazdy w większości kadru) a drugi (znacznie mniejszy) od guide (zamaskowany teraz, wyjdzie jak opanujesz pierwszy z problemów - trochę za bardzo lata całość by dać dobre efekty na dłuższych ogniskowych. Możliwe jednak, ze przy niewielkiej rozdzielczości per pixel z TSa i tej matrycy w ogóle nie bedzie problemem). 

 

Ta nieosiowość może wynikać z ugięcia, lub przekoszenia całego mocowania kamery. Masz ten sam rozkład "przecinkowatości" jeśli skierujesz telep w przeciwną stronę nieba? Jeśli tak, to problem przekoszenia, jeśli się zmienia w zależności od kąta i kierunku w jakim patrzy teleskop, ugięcie. Najpierw zrób ten test zanim zaczniesz gmerać przy celi. Sprawdź też czy nie masz luzów na samym wyciągu. Złączki na gwintach raczej skierują dalsze rozkminy w kierunku przekoszenia niż ugięć, Wyciąg w kierunku ugięć.

 

EDIT: Cofam co powiedziałem o problemie z guide - nie doczytałem o aktywnym ditheringu

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, zawsze robiłem raczej po tej samej stronie nieba, i zauważyłem, że im cieplej tym mocniej to widać, więc dlatego obstawiałem te soczewki. Ale jeśli obiekt się porusza, a Andromeda wczoraj była już prawie pionowo to powinien się zmienić, a się nie zmienił. Wydaje mi się, że zmienia się wraz z rotacją kadru, w sensie jeśli obrócę kamerą to się zmienia. Ehh gdyby dało się to sprawdzić bez gwiazd jakoś :(. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie się da :D , ale obstawiam że to droga zabawka. Dziś o ile będzie pogoda, to będę próbować, dokręcać , zmieniać coś. Zauważyłem, że soczewka korektora była całkiem luźna pewnie przeze mnie bo były trójkątne gwiazdy, poluzowałem ją i problem zniknął, ale pewnie poluzowałem za bardzo i się odkręciła, może to przez nią.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób krótsze klatki 15-30s, bez guidingu, na jakiejś gromadzie otwartej. Wtedy będzie pewność, co jest ugięciem, a co prowadzeniem.

 

Z mojego niewielkiego doświadczenia z tą tubą sytuacja wydaje mi się dziwna. Stawiałbym na tą luźną soczewkę. Bo generalnie, u siebie po wsadzeniu kamery byle jak na clamping ringu i przy kiwającym się zauważalnie wyciągu gwiazdy były idealne. Tuba f/6,5 ma bardzo dużą tolerancję na takie rzeczy. Także musisz mieć jakiś wyraźny problem, a nie głupotkę.

 

Zniekształcenie gwiazd wydaje się podobne w całym kadrze, co sugeruje jednak bardziej guiding. Ugięcia powodują raczej zepsucie gwiazd różne w różnych częściach kadru. Jest też widoczny minimalny spadek ostrości u dołu kadru, co nie zgadza się z kierunkiem przekoszenia gwiazd. Cóż, dokręć soczewkę, zrób krótkie klatki i zobaczymy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie mamy tu wszystko po trochu:

1. guider,

2. nieosiowość,

3. być może problem z soczewką luźną (sprawdź - łatwo, na YT wrzucałem kiedyś film z rozbierania tego teleskopu). Wyższe temperatury mogły spowodować powstanie luzu.

 

Podsumowując - widać tam problem braku kolimacji (kolimacja to prawidłowo ustawienie wszystkich elementów optycznych względem siebie i rejestratora). Zrób też zdjęcie krążków dyfrakcyjnych przy małych rozogniskowaniu (takim na 15 pikseli max, przed i za ogniskiem) oraz większym, tylko tak, żeby nie było prześwietlone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest trochę lepiej, ale najwięcej dała mi zmiana dokręcenia tych 3 śrub na wyciągu , nie wiem jak się one nazywają, ale te co pozwalają obracać wyciąg. Wstawiam zdjęcie Andromedy z tym moim kręceniem śrubkami. Jeszcze dziś, jak już się całkiem schłodzi to zrobię zdjęcie tych krążków, ale jak to mam zrobić, po prostu rozogniskować i zrobić zdjęcie jakiś ciemniejszych gwiazd, czy znaleźć jakąś jasną i na niej to robić?

L_0017_ISO400_180s__22C.jpg

 

Edit Dodam, że z guidingiem też jest problem, bo występuje takie coś w RA :( I zdjęcie wykonane w momencie tego skoku ma znowu przecinki jak wczoraj.image.png.813e6fb491f0de3b7051503924e7160e.png

 

Edycja nr 2 : zdjecie przy ładnym wykresie guide powiększone na maksa Jest pewnie tak jak Adam mówił, nieosiowość i guiding

image.png.faea476b72c1575f53e1d82f61d2946e.png

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok... przeważnie 3 sekundy jest optymalne, ale jak nie widzisz różnicy przy 2 sek, to nie ma znaczenia.

Patrząc na wykres to może Ci coś siedzieć na ślimaku - czy to powtarza się okresowo?

Dokręcenie tych 3 śrubek po obwodzie konieczne - jeśli słabo dociskają kołnierz rotatora to będzie się uginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TomekDw napisał:

Zdjęcie ostatecznie ma okrągłe gwiazdy, może dziś wrzucę Andromedę, ale mam pytanie co do rozebrania neq6, macie jakiś dobry poradnik jak to zrobić? A może polecacie jakaś wymianę czegoś jeśli będę rozbierać.

Podstawą jest regulacja i wymiana łożysk na ślimakach - to one powodują szarpanie i zwiększoną ziarnistość (nie mogą też być za mocno ściśnięte w osiach). Resztę znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zrobiłem do punktu wyjscia i w koncu się udało wszystko zdemontować. Chyba z osią DEC nie będe nic robił po problemach z RA. Jedna śrubka mi się obrobiła taka mała i musiałem ją zamiast imbusem torksem odkręcać ale poszło , ta co trzyma taką zębatkę, która przenosi obroty z silnika.

 

edit: małe zmienie, ale może zmienić jeszcze te większe , bo jedno chodzi cicho, w drugim słychać kulki, a trzecie chrobocze

Edytowane przez TomekDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.