Skocz do zawartości

M13


Sebo_b

Rekomendowane odpowiedzi

Dość oklepany obiekt, ale chciałem go powtórzyć w szerszym polu (wiem, i tak wąskie).

 

Łapane wczoraj, księżyc prawie 90% ale o 23:30 już dość nisko, bo 10 st.

 

MN190 / EQ6-R / Canon 40D / ISO400 / 120x30s + darki.

 

EDIT: Po żywej dyskusji w wątku i pomocy wielu forowiczów (dzięki) podmieniam zdjęcie na trochę lepsze. Do ideału daleko - ale na razie muszę odpocząć od tego obiektu. Może się przesiądę na czarnobiałą kamerę bez filtrów :)

 

m13_sq6.jpg

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedziłeś mnie Marcin z tym tłem :-)

 

Jest mocna dominanta niebieska/cyanu, warto by też usunąć nadmiar zielonego (wtedy cyan też się zmniejszy). M13 sama w sobie faktycznie jest oklepana, ale uwielbiam się na nią patrzeć ze względu na gwiazdki ją otaczające - u Ciebie @Sebo_b niestety zginęły w ciemnym tle... postaraj się tak nie wycinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sebo_b napisał:

W tle nic już więcej nie ma, sprawdzałem - i chyba zaczynam lubić ciemne :) Niebieski też mi przeszkadzał, ale popatrzyłem na kilka innych zdjęć i tam chyba po prostu jest niebiesko...

Aby czy na pewno?

M13_165_08_18.jpg

 

Posiłkuje się moją akurat M13 (ale na forum jest ich sporo) - ale niebieskiego chyba aż tam tak dużo nie ma.

I czemu tylko ISO 400?

Ja następne zdjęcie zrobię ISO 800 - będzie wtedy najprawdopodobniej mniej szumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sebo_b napisał:

W tle nic już więcej nie ma, sprawdzałem

A to szkoda, bo właśnie te gwiazdki naokoło są urokiem M13

 

11 minut temu, Sebo_b napisał:

i chyba zaczynam lubić ciemne

A to wiadomo - z gustem się nie dyskutuje.

9 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

tam chyba po prostu jest niebiesko...

Nie jest :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebo_b napisał:

 

Zostawiłem trochę więcej tła, "pokombinowałem" z kolorami. Jak teraz?

 

 

m13_sq4.jpg

No niestety zero postępu. A gwiazdki nakładasz stemplem, to nie jest dobry pomysł  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, RomekAstrobaza said:

Aby czy na pewno?

Na pewno. Patrzyłem na Twoje zdjęcie przed publikacją - masz tam większy FOV, ale 1:1 każda punktowa (nie szare tło) gwiazda u Ciebie występuje też u mnie. Tylko @Pav1007 jak zwykle ma rację, że za bardzo pojechałem z tłem, dlatego się dość bardzo odcięły, niektóre mają po kilka pixeli.

 

Załączam porównanie Twojego zdjęcia do mojego - 1:1 crop ze środka, nic nie modyfikowane.

 

EDIT: forum wycina animowane PNG, wrzucam GIFa.

 

ezgif.com-apng-to-gif.gif

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale właśnie na tym to polega. Dobry efekt uzyskujesz w 75 procentach obróbką. Jak coś wytniesz to nie ma :) a ty wyciąłeś histogram z lewej strony.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Pav1007 said:

Masz świetną skalę na ten obiekt.

Dzięki - mam jeszcze większa z asi290mc, jak uda mi się porządnie to złożyć to może nałożę sam środek.

 

Co do "paprochów", to chyba znalazłem, synthetic flat fielder z Nebulosity dość mocno to wycina. Złożę na spokojnie jeszcze raz. Dzięki wszystkim za komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Pav1007 said:

Ja jednak proponuję zrobić zwykłego flata

Nie mam flatownicy, sprzęt rozkładam po zmroku i składam przed świtem :( Więc posiłkuję się jak mogę. W drugiej próbie zrobiłem "ręcznie" syntetycznego flata.

 

Dziś nauczyłem się jeszcze jednego, obrabiać należy w nocy / wieczorem, a nie w bardzo słoneczny dzień ;)

 

Jak teraz?

 

m13_sq4.thumb.jpg.4032550d4407024b27196cac8787c0c0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.