Skocz do zawartości

Pierwsze fotony z SCT8 i ASI183MM Pro w DS - M13 i M57


RMK

Rekomendowane odpowiedzi

Od ponad roku próbuję pozbierać swoje zabawki do kompletu, aby sezon po przyszłych wakacjach zacząć już bez większych przeróbek sprzętowych i świadomy ograniczeń. Ten ciągły brak czasu na hobby!

Ponieważ bazuję na balkonowej miejscówce obserwacyjnej w miejscu o największym LP w kraju wymagań nie mam dużych ;)
Zestaw do szerokich pól i Słonka w Ha mam poukładany i po wstępnych testach. Przyszedł czas na zestaw, który będę wykorzystywał w kilku konfiguracjach: do planet, Księżyca i do Słońca w świetle widzialnym. W tych zastosowaniach już opanowałem większość spraw technicznych ale nie daje mi jeszcze spokoju jedna możliwość. DS w wielkiej skali.

Wczoraj mimo jasno świecącego Księżyca na krótką chwilkę wykorzystując reduktor 0,7 wykonałem trzy testy. Zabawa ekstremalna bo f/7 o ogniskowej prawie 1,5m na balkonie i AZ-EQ5 przy pikselu 2,4um. Ale mieć możliwość i nie przetestować?

Temperatura matrycy -15C. Pozostałe parametry w nazwach plików. Mam nadzieję, że nie zniszczyłem oczu wrażliwym odbiorcom. Fotki publikuję przede wszystkim po to, aby w miarę możliwości pochwalił się swoimi pracami ktoś, kto też wykorzystuje podobną konfigurację - SCT8 i kamerę z małym pikselem bez guide. Zastanawiam się jakie efekty możliwe są do uzyskania wykorzystując do DSów posiadany teleskop planetarny. Czy decydować się na bardzo dużą liczbę ekspozycji z czasami rzędu 1-2 sekund, czy celować w czasy rzędu 10-15 sekund? Praca montażu wypadła podobnie przy klatkach 5, 10 i 15 sekund, które stosowałem przy wykonanych fotografiach.

Załączone pliki są to około 90% kadru 1:1 oraz resize 50%.

M13_220x5s_g400_red50p.thumb.jpg.7c18d8d32824539ae97c11bbe6881af9.jpg

M13_220x5s_g400.thumb.jpg.9b1f311894cbdcc75e7465e96b827448.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada. Wyszykuj na tiptop jeden zestaw. Opanuj go na maxa, tak aby sam działal np w nocy (np SGP3). Wtedy zabierz się za kolejne wersje i inne konfiguracje. 

 

Ja tak miałem. Jeden zestaw na szeroko, inny do mglawic  kolejny, następny z dużą ogniskową i jeszcze na wypady..... Życie zweryfikowalo, że nie idzie tego ogarnąć w zadowalający czasie. Ogarnąłem jeden setup i teraz można kombinować nad kolejnym. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szykowania zestawu na maxa  i tzw. TipTop orientuję się całkiem sporo. Jednak nie wczytałeś się w moje potrzeby.

Nie należę do tych, co pieszczą i powiększają każdy piksel podczas analizy jego krągłości i balansu kolorów i nie na tym mi zależy.

Szukam odpowiedzi, co mogę uzyskać z tego zestawu w ramach DSów maksymalnie nie zmieniając nic w zestawie, który zasadniczo zestawem do DSów nie jest.

Pozostałe konfiguracje i zestawy mam opanowane w zakresie moich potrzeb w sposób wystarczający.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RMK napisał:

Od ponad roku próbuję pozbierać swoje zabawki do kompletu, aby sezon po przyszłych wakacjach zacząć już bez większych przeróbek sprzętowych i świadomy ograniczeń. Ten ciągły brak czasu na hobby!

Ponieważ bazuję na balkonowej miejscówce obserwacyjnej w miejscu o największym LP w kraju wymagań nie mam dużych ;)
Zestaw do szerokich pól i Słonka w Ha mam poukładany i po wstępnych testach. Przyszedł czas na zestaw, który będę wykorzystywał w kilku konfiguracjach: do planet, Księżyca i do Słońca w świetle widzialnym. W tych zastosowaniach już opanowałem większość spraw technicznych ale nie daje mi jeszcze spokoju jedna możliwość. DS w wielkiej skali.

Wczoraj mimo jasno świecącego Księżyca na krótką chwilkę wykorzystując reduktor 0,7 wykonałem trzy testy. Zabawa ekstremalna bo f/7 o ogniskowej prawie 1,5m na balkonie i AZ-EQ5 przy pikselu 2,4um. Ale mieć możliwość i nie przetestować?

Temperatura matrycy -15C. Pozostałe parametry w nazwach plików. Mam nadzieję, że nie zniszczyłem oczu wrażliwym odbiorcom. Fotki publikuję przede wszystkim po to, aby w miarę możliwości pochwalił się swoimi pracami ktoś, kto też wykorzystuje podobną konfigurację - SCT8 i kamerę z małym pikselem bez guide. Zastanawiam się jakie efekty możliwe są do uzyskania wykorzystując do DSów posiadany teleskop planetarny. Czy decydować się na bardzo dużą liczbę ekspozycji z czasami rzędu 1-2 sekund, czy celować w czasy rzędu 10-15 sekund? Praca montażu wypadła podobnie przy klatkach 5, 10 i 15 sekund, które stosowałem przy wykonanych fotografiach.

Załączone pliki są to około 90% kadru 1:1 oraz resize 50%.

M13_220x5s_g400_red50p.thumb.jpg.7c18d8d32824539ae97c11bbe6881af9.jpg

M13_220x5s_g400.thumb.jpg.9b1f311894cbdcc75e7465e96b827448.jpg

Wydaje się, że dla gromad gwiazd mógłbyś spokojnie zejść z czasami naświetlania do ułamków sekund - a mógłbyś zyskać większy szczegół na gwiazdach. 8" to już fajna apertura do takich rzeczy, nie myślałeś spróbować bez reducera (z dwóch metrów...?) postrzelać? :) Mgławice to już gorzej przy f/10, bo są obiektami rozciągłymi, natomiast jasność gwiazd na zdjęciu zależy tylko od apertury, dlatego spróbowałbym ultra krótkie czasy i powiększenie na maksa - jak z planetami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno skrócenie czasów ekspozycji dla bardzo jasnych obiektów byłoby jakimś panaceum na widoczne na fotkach efekty kumulacji błędów pracy montażu oraz warunków. Ale pojedyncza klatka to 20MB. To oczywiście przełoży się na konieczne wolne miejsce na dysku, transfer na USB, czasochłonność obróbki itd. W prezentowanych fotkach to tylko kilka chwil przy poziomach i krzywych, bez kalibracji. Wdrażanie pełnego procesu obróbki aby uzyskać jakieś przyzwoite efekty to chyba dopiero po stwierdzeniu, że gra jest warta świeczki. Do dokumentacyjnej zabawy powinno wystarczyć ale 2m przy f/10 chyba nie zaryzykuję mimo, że kusi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, RMK napisał:

Szukam odpowiedzi, co mogę uzyskać z tego zestawu w ramach DSów maksymalnie

 

3 godziny temu, RMK napisał:

ale 2m przy f/10 chyba nie zaryzykuję mimo, że kusi 

;) Zaryzykuj jakąś gromadę kulistą  ;)

Zawsze możesz zrobić ROI (chyba że nie możesz) na interesujący fragment i trochę zmniejszyć klatki. 

Tak Cię tylko podjudzam, bo fajnie by było jakby kolejna osoba poszła w temat wielkiej skali :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROI mogę robić ale wąskiego kadru raczej chcę unikać - jakoś bardziej podoba mi się trochę otoczenia wokoło nawet, jak nie są to fotografie, które stawiają wrażenia estetyczne na pierwszym miejscu. Bawić się na 2m przy f/10 to nawet byś mnie namówił - tylko celem sprawdzenia jak dużo materiału by odpadło ale nie w warunkach balkonowych, gdy maksymalnie widzę 55 stopni nad horyzontem. Gdy zmienię miejscówkę za kilka lat, kto wie...

Tymczasem korzystając z różnych podpowiedzi dotyczących ustawień kamery (m.in. Łukasza83) oraz swoich skromnych doświadczeń we wczorajszą marną i rozświetloną Księżycem noc chwilkę się pobawiłem. Poniżej cropy 1:1 stacków 400 klatek bez kalibracji, 223 klatek bez kalibracji oraz 400 z kalibracją darkami. Wyłącznie obróbka poziomy i krzywe. Niżej to samo z lokalnym zwiększeniem kontrastu - bez retuszu stąd pociemnienie wokół planetarki. Może komuś takie porównanie się przyda.

400000.jpg.6682630b21139bdd8bcf8a8d7da3d437.jpg

223000.jpg.becc1564cf176a8d2fa6161dd02a2ee9.jpg

400300.jpg.6230c280a508adf32d7ba4ba120c30a5.jpg

Poniżej z lokalnym kontrastem

400000LCE.jpg.14f3eb7dd1b70258406716f6441f5cf1.jpg

223000LCE.jpg.0a5f9fb1abde62180dcc7c73af120731.jpg

400300LCE.jpg.a6fb4be8498ef380e0bbb1f8f06b433a.jpg

Klatki po 5 sekund.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2018 o 13:16, RMK napisał:

ROI mogę robić ale wąskiego kadru raczej chcę unikać - jakoś bardziej podoba mi się trochę otoczenia wokoło nawet, jak nie są to fotografie, które stawiają wrażenia estetyczne na pierwszym miejscu. Bawić się na 2m przy f/10 to nawet byś mnie namówił - tylko celem sprawdzenia jak dużo materiału by odpadło ale nie w warunkach balkonowych, gdy maksymalnie widzę 55 stopni nad horyzontem. Gdy zmienię miejscówkę za kilka lat, kto wie...

Tymczasem korzystając z różnych podpowiedzi dotyczących ustawień kamery (m.in. Łukasza83) oraz swoich skromnych doświadczeń we wczorajszą marną i rozświetloną Księżycem noc chwilkę się pobawiłem. Poniżej cropy 1:1 stacków 400 klatek bez kalibracji, 223 klatek bez kalibracji oraz 400 z kalibracją darkami. Wyłącznie obróbka poziomy i krzywe. Niżej to samo z lokalnym zwiększeniem kontrastu - bez retuszu stąd pociemnienie wokół planetarki. Może komuś takie porównanie się przyda.

400000.jpg.6682630b21139bdd8bcf8a8d7da3d437.jpg

223000.jpg.becc1564cf176a8d2fa6161dd02a2ee9.jpg

400300.jpg.6230c280a508adf32d7ba4ba120c30a5.jpg

Poniżej z lokalnym kontrastem

400000LCE.jpg.14f3eb7dd1b70258406716f6441f5cf1.jpg

223000LCE.jpg.0a5f9fb1abde62180dcc7c73af120731.jpg

400300LCE.jpg.a6fb4be8498ef380e0bbb1f8f06b433a.jpg

Klatki po 5 sekund.

Wydaje mi się, że jakbyś jeszcze zjechał do 1s klatki (masz 8" w końcu, coś tam będzie widać ;D ) i wybrał tylko 50-40% najlepszych klatek do stackowania, to wynik mógłby już być srogi. Ale być może mówię tak tylko po to, aby Cię podjudzić - wielka skala to rzadkość na forum, tym bardziej fajnie widzieć kogoś, kto się z nią odważy mierzyć! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.