Skocz do zawartości

Clip filter Nikon D5100/D7000


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, pki1234 napisał:

Pięknie. Gratulacje za pomysł.

Lustro musisz podnieść przed włożeniem filtra?

 

Zrób mi takie coś do FF :-)

Lustro chodzi niezależnie od filtra, nie dotyka go w ogóle. Soczewka obiektywu też nie dochodzi do niego, także jest to idealne miejsce na montaż :) do FF też można zrobić, sam mam d610, ale nie mam tak dużego filtru żeby pokryć pełną klatkę, a bez sensu jest zakryć tyle powierzchni matrycy.. Ale spróbować spróbuję, zobaczę czy będzie to zaczernienie czy tylko jakiegoś rodzaju winieta :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Sam chciałem zrobić taką oprawkę, ale nie miałem z czego zdjąć wymiarów. Podeślesz plik do druku 3d, żebym mógł zapuścić na swojej drukarce? Sprawdziłbym, czy do D7500 też podejdzie.

 

Co do rozmiaru filtra, cóż, przydałby się większy. Zastanawiam się, czy filtr 36 mm zmieściłby się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MateuszW napisał:

Gratulacje! Sam chciałem zrobić taką oprawkę, ale nie miałem z czego zdjąć wymiarów. Podeślesz plik do druku 3d, żebym mógł zapuścić na swojej drukarce? Sprawdziłbym, czy do D7500 też podejdzie.

 

Co do rozmiaru filtra, cóż, przydałby się większy. Zastanawiam się, czy filtr 36 mm zmieściłby się?

Dzięki ;)

Podeślę w dzień jak będę przy kompie :)

Jest szansa, ale trzebaby pokombinować z umiejscowieniem względem matrycy, postaram się na szybko zrobić też taką wersję i zobaczymy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, mago83 napisał:

Czy tylko mi się tak wydaje że filterek nie jest w osi optycznej?

Co masz na myśli? Jest dokładnie naprzeciwko matrycy (sprawdzone względem oryginalnego filtru optolong), a dzięki temu że całość opiera się na takim schodku w środku body można mieć również pewność, że jest równolegle do niej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MateuszW napisał:

Gratulacje! Sam chciałem zrobić taką oprawkę, ale nie miałem z czego zdjąć wymiarów. Podeślesz plik do druku 3d, żebym mógł zapuścić na swojej drukarce? Sprawdziłbym, czy do D7500 też podejdzie.

 

Co do rozmiaru filtra, cóż, przydałby się większy. Zastanawiam się, czy filtr 36 mm zmieściłby się?

Przesyłam STLa do druku :) Daj znać czy pasuje, ewentualnie czy chciałbyś coś zmodyfikować, bo chciałbym wrzucić projekt na Thingiverse :)

Co do 36mm, to nie jestem pewien czy zmieści się w body. Zakładam, że szkło filtru jest mniejsze niż 36mm, stąd, po odpowiednim przygotowaniu projektu, mogłoby się udać :) Jeśli masz jakiś filtr, to możesz zmierzyć średnicę szkła filtru i możemy coś zaprojektować :) 

Poniżej zaznaczyłem możliwe umiejscowienie filtru oraz pozycję matrycy:

2.PNG.ec58708af5e7dd5d61da58723361e652.PNG

Dzięki temu nie byłoby żadnej winiety dla sensora, chociaż z drugiej strony widać, że rogi matrycy przy filtrze 1.25" nie są aż tak tragiczne, a taki filterek zawsze tańszy trochę :)

 

clip_filter_nikon2.stl

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2018 o 11:56, sidiouss napisał:

Zakładam, że szkło filtru jest mniejsze niż 36mm, stąd, po odpowiednim przygotowaniu projektu, mogłoby się udać :) Jeśli masz jakiś filtr, to możesz zmierzyć średnicę szkła filtru i możemy coś zaprojektować :) 

Niestety, szkło ma dokładnie 36 mm i 2 mm grubości. Czyli się nie zmieści?

 

Właśnie zapuszczam na drukarkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, MateuszW napisał:

Niestety, szkło ma dokładnie 36 mm i 2 mm grubości. Czyli się nie zmieści?

 

Właśnie zapuszczam na drukarkę :)

W poście wyżej zaznaczyłem 36mm zielone kółko. Jeśli masz jak sprawdzić, to zobacz czy Ci wejdzie w Twojego nikona :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clip pasuje! Wygląda na to, że wnętrze korpusu jest identyczne. Jednakże, w jaki sposób ten adapter ma się trzymać na miejscu, oraz szkiełko w nim? U mnie jest minimalny luz i nie trzyma się od wcisku. Po założeniu obiektywu i kilku zdjęciach zablokował lustro, bo się ciut przechylił. Tak wiec musi być jakiś sposób na utrzymanie go na miejscu. Trzeba powiększyć wymiary, żeby był na wcisk, czy jakiś inny pomysł?

 

Co do filtrów, to 36 mm chyba by się zmieścił, bo z tej półokrągłej strony aparat ma większą krzywiznę, a z drugiej jest gąbka, która też daje troszkę miejsca. Ale to chyba nie ma sensu, bo po założeniu oprawki z obiektywem 135 f/2 nie widzę żadnej winiety. Czyli obcięcie stożka światła praktycznie nie zachodzi.

 

Mój filtr Baader Ha ma średnicę 27,6, a więc jest ciut większy. Mógłbyś podesłać plik w edytowalnym formacie, żebym spróbował to dopasować do siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Clip pasuje! Wygląda na to, że wnętrze korpusu jest identyczne. Jednakże, w jaki sposób ten adapter ma się trzymać na miejscu, oraz szkiełko w nim? U mnie jest minimalny luz i nie trzyma się od wcisku. Po założeniu obiektywu i kilku zdjęciach zablokował lustro, bo się ciut przechylił. Tak wiec musi być jakiś sposób na utrzymanie go na miejscu. Trzeba powiększyć wymiary, żeby był na wcisk, czy jakiś inny pomysł?

 

Co do filtrów, to 36 mm chyba by się zmieścił, bo z tej półokrągłej strony aparat ma większą krzywiznę, a z drugiej jest gąbka, która też daje troszkę miejsca. Ale to chyba nie ma sensu, bo po założeniu oprawki z obiektywem 135 f/2 nie widzę żadnej winiety. Czyli obcięcie stożka światła praktycznie nie zachodzi.

 

Mój filtr Baader Ha ma średnicę 27,6, a więc jest ciut większy. Mógłbyś podesłać plik w edytowalnym formacie, żebym spróbował to dopasować do siebie?

U mnie w D5100 pasuje elegancko, ale za to w d7000 jest już troszkę luzu. Wygląda na to, że wnętrza korpusów są praktycznie takie same z delikatnymi odstępstwami. Szkiełka filtrów też są różne, u mnie po wydrukowaniu wszedł na wcisk idealnie, ale drukowałem dwa razy, bo za pierwszym był delikatny luz. Wyślę jutro .ipt z Inventora jak będę przy kompie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jgoluch napisał:

A czy ktoś podjąłby się wydrukowania i sprzedaży takiej ramki?
Interesowałoby mnie APS-C oraz FF do Nikona.
Niestety nie mam szablonu FF.

 

No i najważniejsze, gratulacje inicjatywy!

Mogę Ci wydrukować, dawaj na PW, to ustalimy szczegóły, żeby nie zaśmiecać wątku :) Do FF będę sobie projektować w najbliższym czasie, więc na pewno tutaj wrzucę info :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i udało się. Powiększyłem po 0,2 i 0,1 mm i wchodzi z wyraźnym tarciem, trzyma się na miejscu. Niestety otwór na filtr mam wciąż za mały, muszę zrobić 4 wersję :)

 

Zastanawiam się jednak nad jedną rzeczą. U Ciebie widzę, że filtr nie wystaje, czyli ma 1 mm grubości? Baadery mają 2 i zastanawiam się, czy na pewno się zmieści i nie będzie po nim szorowała soczewka obiektywu. Jest tam na prawdę ciasno i trudno to przewidzieć, a zmierzyć się praktycznie nie da.

 

No i jeszcze jedno. Przydałby się jakiś patent na wkładanie i wyjmowanie tego. Bez filtra idzie spoko, ale bez możliwości wsadzenia łapy w środek jakoś tego nie widzę...

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2018 o 19:32, MateuszW napisał:

No i udało się. Powiększyłem po 0,2 i 0,1 mm i wchodzi z wyraźnym tarciem, trzyma się na miejscu. Niestety otwór na filtr mam wciąż za mały, muszę zrobić 4 wersję :)

 

Zastanawiam się jednak nad jedną rzeczą. U Ciebie widzę, że filtr nie wystaje, czyli ma 1 mm grubości? Baadery mają 2 i zastanawiam się, czy na pewno się zmieści i nie będzie po nim szorowała soczewka obiektywu. Jest tam na prawdę ciasno i trudno to przewidzieć, a zmierzyć się praktycznie nie da.

 

No i jeszcze jedno. Przydałby się jakiś patent na wkładanie i wyjmowanie tego. Bez filtra idzie spoko, ale bez możliwości wsadzenia łapy w środek jakoś tego nie widzę...

Mój UHC ma akurat 1mm grubości, dlatego nie wystaje poza ramkę. Mam pewien pomysł na modyfikację filtra, tak aby było za co złapać aby wkładać/wyjmować, ale muszę wykonać parę prototypów ;) jak wyjdzie, to na pewno tu przedstawię :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czas odkopać wątek z clipem do Nikona, wohoo, minął już rok :D

 

Aktualna wersja pozbawiona jest wad poprzedniej, mianowicie krawędzie filtra są zakryte, dzięki czemu podczerwień nie wpada po krawędzi filtra i nie powoduje brzydkiej komy na zdjęciach. Testy ze światłem podczerwonym skierowanym w stronę matrycy pod różnymi kątami nowy projekt przeszedł idealnie, mam nadzieję teraz na szybkie testy pod niebem :)

 

image.png.2de44449006b6a258dcd682a117488e8.png

 

image.png.94a9f6ba6db9b4881719a59b588854c5.png

 

image.png.91a7dd46866e76e31543e9655c425297.png

 

image.png.881a725acca47c102f0107e307a2adbc.png

 

  • Lubię 2
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sidiouss napisał:

Czas odkopać wątek z clipem do Nikona, wohoo, minął już rok :D

 

Aktualna wersja pozbawiona jest wad poprzedniej, mianowicie krawędzie filtra są zakryte, dzięki czemu podczerwień nie wpada po krawędzi filtra i nie powoduje brzydkiej komy na zdjęciach. Testy ze światłem podczerwonym skierowanym w stronę matrycy pod różnymi kątami nowy projekt przeszedł idealnie, mam nadzieję teraz na szybkie testy pod niebem :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super robota! 
Już poprzednia wersja bardzo fajnie pasowała do D7200 :-)
Czy mógłbyś udostępnić STL'a?

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Cześć,

Troszkę ja teraz odkopię i dołączę się do pytanie o udostępnienie STL'a ;)

Mam także pytanie w sprawie ewentualnych kolizji, posiadam D7100 i z tego co wymierzyłem, to obiektywy wchodzą wewnątrz bagnetu na 8mm, lustro natomiast podczas otwarcia wychyla się na ok. 9,7mm od bagnetu. zostaje zatem ciut ponad milimetr. Rozumiem, że Ty mieścisz się w tym jednym milimetrze. Tylko z tego co widzę, to Twój clip jest idealnie płaski. Pomiary w d7100 pokazują, że jeżeli clip siadłby w tym zagłębieniu to lustro nie będzie miało możliwości się otworzyć. Miałbyś jakieś sugestie?

2020-05-31_16_15.12_cr.png

2020-05-31 16.52.46_cr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...
W dniu 14.03.2021 o 21:02, sidiouss napisał:

Cześć - odezwij się na PW :)

Cześć, sorry, że odkopuje temat, pytanko, do D7500 byłbyś w stanie zrobić takie mocowanko do filtra? Ceny clip-ów są jakieś totalnie z czapy (2x droższe niż w Canonach) i muszę szukać alternatywy.

Pytanie, czy winieta występuje z takim filtrem i czy pokrywa cały APS-c?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, OnlyAfc napisał:

Cześć, sorry, że odkopuje temat, pytanko, do D7500 byłbyś w stanie zrobić takie mocowanko do filtra? Ceny clip-ów są jakieś totalnie z czapy (2x droższe niż w Canonach) i muszę szukać alternatywy.

Pytanie, czy winieta występuje z takim filtrem i czy pokrywa cały APS-c?

 

Winiety trochę jest, ale da się ogarnąć flatami, bez większego problemu :) ja fotografuję APS-C i jest dobrze - możesz przejrzeć moje zdjęcia na forum. 

Ostatnio wymyśliłem jeszcze inny temat, ale stricte pod teleskopy.  Redukcja M48 do 1.25" wkręcana w złączkę Nikon-T2. Dzięki temu można na przykład używać filtrów 1.25" przy zestawie ED80 z flattenerem, gdzie nie ma miejsca żeby wkręcić filtr 2":

 

20211021_092806.jpg

20211021_094915.jpg

Edytowane przez sidiouss
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.