Skocz do zawartości

Ratujmy astronomię


Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, astrokarol napisał:

Popieramy i podpisujemy.

 

Adam, może tak bez tego rodzaju komentarzy. Temat pozytywny i nie ma sensu pisać o wrażliwych sprawach.

O wrażliwych? Toż to sama prawda! Jeżeli prawda kogoś tak w oczy kole, to cóż...

 

43 minuty temu, Janko napisał:

Koledzy, ratujmy astronomię.

Podpisuj, kto żyw!

https://www.pta.edu.pl/petycja/

@Janko, dziękuję Ci za ten temat, sam chciałem go właśnie założyć.

Pozwolę sobie przytoczyć wiadomość od zarządu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego:

 

Cytat

 

Szanowni Państwo,

zwracamy się z gorącą prośbą o poparcie petycji skierowanej do Pana Premiera Jarosława Gowina w sprawie przywrócenia Astronomii (Space Science) jako odrębnej dyscypliny naukowej w ramach rozporządzenia MNiSW.

Sprawa jest pilna, termin konsultacji upływa bowiem w najbliższy piątek - 31 sierpnia. W związku z tym, termin składania podpisów ustalony został na 31 sierpnia godz. 12:00.

 

Treść petycji znajduje się na stronie: https://www.pta.edu.pl/petycja/

 

Łączymy pozdrowienia,
Zarząd PTA

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, astrokarol napisał:

O polityce i religii chyba nie piszemy na forum ?

Mi nie przeszkadza co napisał Adam ale to nie zmienia faktu, że religia to temat wrażliwy. 

Być może, co nie stoi w opozycji do tego, że to za jej sprawą w Polsce dzieje się jak się dzieje. Ale tu nie o tym.

 

Podpisujmy kto żywy i komu leży na sercu los Polskiej Astronomii. 

  • Kocham 1
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrokarol napisał:

Mi nie przeszkadza co napisał Adam ale to nie zmienia faktu, że religia to temat wrażliwy. 

Może sobie być wrażliwy, ale jeśli nie pokaże się takiej skrajności jak "Religia jest nauką", to można nie skumać jak poważny problem mamy na tapecie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Miszuda napisał:

Być może, co nie stoi w opozycji do tego, że to za jej sprawą w Polsce dzieje się jak się dzieje. Ale tu nie o tym.

Właśnie o tym mówię. Ale najlepiej by nikt tego nie komentował. Niech nikt nie psuje tematu.

 

Podpisujemy !

Niech Astronomia będzie na równi z religią :P

 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petycję jak najbardziej popieram i podpisałem, choć nie uważam, że jest ona szczególnie udana. Rzuciłem okiem na to rozporządzenie i jak dobrze zrozumiałem, jego celem jest ograniczenie rozdrobnienia dyscyplin naukowych. Astronomia ma być usunięta (zdegradowana do fizyki?), bo autorzy rozporządzenia uważają, że jest jej mało w Polsce i mało jest tytułów naukowych z astronomii. Jeśli chcemy coś zmienić, to wypadałoby przytoczyć jakieś liczby, które popierają nasze zdanie, że w Polsce jednak jest więcej astronomii niż się wydaje, więcej pracowników naukowych. A co jeśli nie ma? Odwoływanie się do historii to nie są argumenty. Wiadomo, że astronomia to ważna i konkretna dziedzina nauki, ale chyba faktycznie w Polsce jest to coś bardzo niszowego? Argumenty urzędników mają niestety sens. W tym kontekście religia ma dużo większe "szanse", bo zajmuje się nią więcej ludzi. O nic innego tu nie chodzi.

 

Pytanie też, jakie znaczenie ma ta zmiana nazewnictwa dla samego uprawiania nauki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem jednak głębiej w temat i mam pewne wątpliwości. Może mi je rozwiejecie. Przeklejam to, co napisałem na fejsbuku.

 

Sprawa usunięcia astronomii to chyba jednak trochę clickbait. Zajrzałem do projektu i tam wyraźnie jest napisane, że dostosowują listę do struktury OECD. W Fields of Science and Technology astronomia jest pod Physical sciences - też nie jest główną kategorią (dziedziną).

Z drugiej strony zasadnicze niekompatybilności widzę w temacie religii, która dostała swoją kategorię zarówno jako "Prawo kanoniczne" (Nauki Społeczne, co ciekawe, odrębnie od Prawa) jak i Dziedzina nauk teologicznych z wyodrębnioną dyscypliną Nauki Teologiczne. W OECD jest po prostu: Humanities > Philosophy, ethics and religion - i tu nie mam żadnych zastrzeżeń.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fields_of_Science_and_Technology

 

W przypadku OECD mamy w strukturze dodatkowe "branches" - i tam w naukach fizycznych jest astronomia. W PL chcą wszystko zamknąć do głównych kategorii + dyscypliny. Czy to znaczy, że nie będzie już w ogóle na poziomie ustawy żadnych definicji tych dodatkowych gałęzi? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Wybacz, ale mierzenie wartości naukowych popularnością i masowością jest właśnie wszystkim tym, co zepsuło dzisiejszy świat.

Zgadzam się, jednak to na ilość właśnie wskazuje ustawa. Zatem wypadałoby zaproponować zmianę metryki porównawczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Zgadzam się, jednak to na ilość właśnie wskazuje ustawa. Zatem wypadałoby zaproponować zmianę metryki porównawczej.

Tak, to prawda. Mnie jednak bardziej przekonuje dostosowanie do struktury OECD (pisałem wyżej). To wystarczająco tłumaczy potrzebę, choć kila rzeczy nie rozumiem, albo się nie zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MateuszW napisał:

Pytanie też, jakie znaczenie ma ta zmiana nazewnictwa dla samego uprawiania nauki.

 

Kluczowe bo chodzi o obcięcie finansowania. Jeśli zaliczą nas do fizyki to fizyka będzie beneficjentem grantów i to ona będzie decydować jakie granty i komu przyznać. Co prawda fizyka jest częściej uprawianą dziedziną nauki, jednakże w Polsce ze zdecydowanie mniejszą liczbą punktowanych artykułów oraz cytowań.

Edytowane przez Miszuda
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Adam_Jesion napisał:

To się dzieje, jak naród odpływa od nauki. Epilepsja staje się opętaniem. Publika przytakuje i też "wierzy". To dzisiaj jak sztandar, razem z antyszczepionkowcami, płaskoziemcami, chemtrailowcami, i innymi paranaukowcami. Przykro się robi.
 

 

Jestem nowy na forum. Witam serdecznie. Przeraziłeś mnie tym wpisem, a potem film z zajścia mnie załamał. Mimo to pozdrawiam wszystkich :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans podpiął/eła, odpiął/ęła i promował(a) ten temat

Pytanie. Prosicie o głosy w petycji. Im więcej tym lepiej. Ale czemu lepiej? Ta petycja będzie mieć wiążącą decydentów siłę jeśli przekroczy jakiś próg? 1, 10 100, 1000K wniosków? Nie. Jedyne głosy które (chyba jeszcze ciągle) się liczą, to te które wkładacie do urn w trakcie formalnych wyborów. I tylko te. 

 

Nie zniechęcam do podpisywania petycji, ale wiedzmy na czym stoimy podpisując ją.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Miszuda napisał:

Kluczowe bo chodzi o obcięcie finansowania. Jeśli zaliczą nas do fizyki to fizyka będzie beneficjentem grantów i to ona będzie decydować jakie granty i komu przyznać. Co prawda fizyka jest częściej uprawianą dziedziną nauki, jednakże w Polsce ze zdecydowanie mniejszą liczbą punktowanych artykułów oraz cytowań.

I to jest w zasadzie chyba jedyna poważna wada tej nowelizacji. Reszta to raczej czysta semantyka - prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Nawet nie wiem, jak to skomentować :( Dno i wodorosty. Religia jest nauką, astronomia już nie.

W którejś klasie (nie pamiętam która to była) córka miała więcej godzin lekcyjnych religii niż przyrody i historii. Brak słów .

  • Lubię 1
  • Zmieszany 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Adam_Jesion napisał:

I to jest w zasadzie chyba jedyna poważna wada tej nowelizacji. Reszta to raczej czysta semantyka - prawda?

Sądzę, że tak. Jednakże w Polsce, gdzie astronomia przez wzgląd na historię oraz na to iż do dziś uprawiana jest ona przez kolegów z PTA na światowym poziomie sądzę, że astronomia powinna pozostać czysto niezależną dziedziną. Właśnie ze względów semantycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Nowok76 napisał:

W którejś klasie (nie pamiętam która to była) córka miała więcej godzin lekcyjnych religii niż przyrody i historii. Brak słów .

Jestem zwolennikiem nauki religii przy parafiach a nie w szkole, ale nie przesadzajmy w pisaniu bzdur. Mam dzieci w wieku szkolnym i nigdy nie było takiej sytuacji. W 5 klasie córka miała 3 lekcje przyrody, 1 historię i 2 religie w tygodniu. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.