Skocz do zawartości

Teleskop do 500zł


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Jak sami świetnie wiecie, wątki o tytule takim jak ten dość często pojawiają się na naszym forum.

Jak dotychczas taktyki były trzy:

 

1) wybijamy z główy zakup za 500 zł i każemy zbierać do kwoty przynajmniej 1500 zł

2) polecamy kupić lornetkę

3) polecamy SkyLuxa

 

Zastanawiam się jednak, czy w takiej sytuacji nie można polecać tego minimaka Celestrona C65:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a0e81f117776eaf

 

Na oko wszystko wygląda OK i podejrzewam, że w przypadku planet i Księżyca pobije na głowe

wszystkie te pseudorefraktorki 6-7cm rodem z Allegro.

 

Czy ktoś miał możliwość testowania tego pod nocnym niebem? Bo może herezje opowiadam...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Arku :shock: aby komuś cokolwiek polecać trzeba to mieć i trochę poużywać aby polecenie miało przesłanki praktyczne jak jakość, użytacznoość czy komfort użytkowania, inaczej można komuś zrobić naprawdę niedźwiedzią przysługę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku  :shock: aby komuś cokolwiek polecać trzeba to mieć i trochę poużywać aby polecenie miało przesłanki praktyczne jak jakość, użytacznoość czy komfort użytkowania, inaczej można komuś zrobić naprawdę niedźwiedzią przysługę :roll:

 

No ale właśnie po to napisałem ten post, żeby wywołać do tabicy osoby, które zetknęły się z w.w. sprzętem.

Wyraźnie napisałem, że jak na swoją cenę, sprzęt wygląda OK. Jeszcze go nie nikomu nie polecam i

jeśli okaże się kiepski, to na pewno polecać nie będę.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkyLuxy to polecaliśmy jak były w promocji po 300 zeta.

A ten mini-mak ma chyba plastikowe wszystko, włącznie ze statywikiem.

No i zoom-okular. Czy jest wymienny? Czy można założyć okular 1.25" ?

Tego wszystkiego nie wiemy czyli... nic nie wiemy. Trudno zatem polecać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular jest przymocowany na stałe, do tego zoom. Gdzieś czytałem (ale nie pamiętam gdzie), że sprzęt jest bardzo ciemny i jakość obrazów odbiega nieco od tego, do czego nas przyzwyczaiły Maki. Trzeba sobie zdawać sprawę, że to jest luneta ornitologiczna, a to co się jeszcze całkiem dobrze sprawdza przy obserwowaniu rybitwy siedzącej na gnieździe, w astro może się już nie sprawdzać zupełnie.

Ale w sumie trudno mi sobie wyobrazić, żeby obrazy planet i Księżyca były w tym gorsze niż w pseudo-lunetach z Tesco :roll: Nalepka "Celestron" jednak do czegoś zobowiązuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodzi. Wiele osób po uzyskaniu informacji, że za 300 zł nie da się kupić teleskopu, albo

zniechęca się do tematu, albo nie wierzy i kupuje pseudo-telep na Allegro. Pytanie, czy w związku z tym

można napisać: jeśli już musisz kupować coś za 350 zł, to kup minimaka 65mm, bo przez niego coś zobaczysz

w przeciwieństwie do telepów z Allegro. To że sprzet ma niewymienny zoom, to w tym przypadku mała wada.

Pokrywa on w zasadzie zakres użytecznych powiększeń, a pozwala poczatkującym na lepsze funkconowanie

pod niebem, bo łatwo ustawić coś przy 30x, a potem zzoomować do 90x.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
SkyLuxy to polecaliśmy jak były w promocji po 300 zeta.

A ten mini-mak ma chyba plastikowe wszystko, włącznie ze statywikiem.  

No i zoom-okular. Czy jest wymienny? Czy można założyć okular 1.25" ?

Tego wszystkiego nie wiemy czyli... nic nie wiemy. Trudno zatem polecać!

 

Mam dokładnie ten sam dylemat, chciało by się polecić tego Maka (bo Maki są zwykle dobre w astro) ale zupełny brak danych i opinii od obserwtorów tego używajacych i kontaktu ze sprzętem choćby na jakimś zlocie zupełnie na to nie pozwala :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Panowie robimy zrzutę w 20-tu po 17 zeta w imię nauki i testujemy dokładnie sprzęt a jak się nie spodoba (lub spodoba) to mogę go od biedy łyknąć :mrgreen:

Hi hi hi, coś żarty się mnie trzymają :lol:

 

A tak poważnie średnica 65 w tym typie nie obiecyje rewelacji, przypominam o znacznie mniejszej CZYNNEJ aperturze tego ustrojstwa. Gdzieś czytałem, że wychodzi ok.70%; ile to wychodzi? Jakieś 45cm? Słabiutko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
No no no... Janusz! Nie mów, że będziesz polecał sprzęt konkurencji :)

 

Arek

 

Arku :shock: ten sprzęt jest prawdopodobnie o niebo lepszy choćby o gwarancję i serwis od plastikowego badziewia z Allegro i już za to ma moją wstępną rekomendację, pełną dostanie jak przez niego kiedyś realnie polookam 8) :salu:

 

Ps. Coś z tą matematyką na bakier, co koledzy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wychodzi na to samo mój drogi Arku. Matematyka. Która klasa? Trzecia?  :D

 

Policz mój drogi Piotrze, a potem odsyłaj właściwą osobę do szkoły. Jak zmienisz średnicę z 65mm do 45mm, to

zmniejszysz ją o 30%. Ale powierzchnia wtedy zmaleje dwukrotnie...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku :shock:  ten sprzęt jest prawdopodobnie o niebo lepszy choćby o gwarancję i serwis od plastikowego badziewia z Allegro i już za to ma moją wstępną rekomendację, pełną dostanie jak przez niego kiedyś realnie polookam  8)  :salu:  

 

Zadziwiasz mnie Januszu i to bardzo pozytywnie, ale tak trzymać!

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj oj !!! PRZEPRASZAM Arku! :oops::oops::oops:

 

Masz oczywiśie RACJĘ. Z roztargnienia użyłem wzoru na obwód a nie powierzchnię :oops:

 

Niech mój sromotny błąd będzie przestrogą dla innych, że warto zastanowić się dwa razy, zanim się coś napisze.

 

Jeszcze raz zwracam honor!!! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj oj !!! PRZEPRASZAM Arku!  :oops:  :oops:  :oops:  

 

Masz oczywiśie RACJĘ. Z roztargnienia użyłem wzoru na obwód a nie powierzchnię  :oops:  

 

Niech mój sromotny błąd będzie przestrogą dla innych, że warto zastanowić się dwa razy, zanim się coś napisze.

 

Jeszcze raz zwracam honor!!!  :salu:

 

Nie przejmuj się mi też raz zachciało się dyskutować z Arkiem 8) Dopiero potem się zorientowałem że to pełną gębą profesjonalista. Ale zdecydowanie warto z Arkiem rozmawiać - tylko można się czegoś mądrego dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.