Skocz do zawartości

Ciemne pyły w zwartych mgławicach planetarnych


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Marek_N napisał:

Ponieważ pył kosmiczny mocniej pochłania promieniowanie o krótszej długości fali wiec pojawia się zjawisko zwane "Interstellar reddening". W związku z tym światło czerwone (np. H-alfa) jest mniej pochłaniane niż turkusowe (H-beta), a wartość parametru Balmer decrement rośnie. 

 

No i teraz - robiąc dwa zdjęcia - jedno w H-alfa, a drugie w H-beta od razu otrzymuje się mapę pyłów pochłaniających światło w mgławicy lub przed nią. Przy tych rozmiarach kątowych PN'ki, ewentualną mgławice pyłową należałoby jednak powiązać bezpośrednio z nią.

Ha !!! Właśnie miałem o tym pisać :D

 

Moją uwagę kiedyś przykuła przewaga czerwonych gwiazd w tych wstawkach zwłaszcza na tle ciemnych pyłów co by pięknie wpasowywało się w Twoje i Moje twierdzenie :whistling:

M27-01d.png.4def6665fb101961ef3b976da4b12749.png

Ha

WEB-Ha.jpg.db635bf6a96c03a46726a8540e3699ea.jpg

OIII

WEB-OIII.jpg.c2ce386f7bd42a2077cfdf8a7ce2a015.jpg

 

  

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Dawno nie czytałem na forum czegoś tak interesującego i na temat! :)

https://www.youtube.com/watch?v=awtgI3Boj0U  :D

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale tera wróć do analizy wyjściowej fotki wątku -NGC 6826.

 

Tu wygląda na to, że może to być ubytek z lewej i z prawej bo jakiś dżet wymiata to co świeciłoby ? !

 

Znajdź coś że w tym ubytku jednak "marnieją" krótszej długości fale (na pyłach - jak zakładasz).

Trzymam kciuki.

 

https://www.spacetelescope.org/images/opo9738j/

 

Siema
link

opo9738j.jpg

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to jakiś skrawek tego https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2004ASPC..313..112W/abstract

 

Nie mam uprawnień do artykułu, ale tytuł jest dla mnie optymistyczny.

 

A to by oznaczało, że faktycznie to nie jest dymek W mgławicy, lecz coś PRZED nią z tych jej gigantycznych struktur pyłowych, lub też może nie mieć z nią związku i być dużo bliżej nas :)

 

Nadto pyły w PN jednak istnieją :D

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.