Skocz do zawartości

M27 w bikolorze


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Mgławica nie jest taka zła, ale może rzeczywiście można by delikatnie podostrzyć. Mnie zastanawiają zezowate:flirt: i jajaowate gwiazdy, których kolor rozjeżdza się na ukos ekranu. Wygląda jakby alignment  szwankował, lub coś nie tak było z prowadzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Piotr4d napisał:

Mgławica nie jest taka zła, ale może rzeczywiście można by delikatnie podostrzyć. Mnie zastanawiają zezowate:flirt: i jajaowate gwiazdy, których kolor rozjeżdza się na ukos ekranu. Wygląda jakby alignment  szwankował, lub coś nie tak było z prowadzeniem.

Już wyjaśniam.

Halfa i OIII były robione na innym kącie ustawienia kamery. W Halfa gwiazdy są nieco jajowate, ponieważ kamera była niestety lekko nieprostopadła do płaszczyzny matrycy. W OIII jest już OK.  A podczas alignwania obu klatek Halfa zostało zrotowane o kilkadziesiąt stopni i stąd taki efekt - kolory się rozjeżdzają.

Obecnie już jest dobrze z gwiazdami - podregulowałem co trzeba.

 

Zdjęcie jest wprawką, wstępem do poważnego potraktowania tematu pod ciemnym niebem. Marzy mi się wyciągnięcie pięknej otoczki mgławicy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, nic się nie da zrobić. Próbowałem włączyć korektę dystorsji, ale wydaje się że składanie jest prawidłowe, a różni sie kształt gwiazdek. Tutaj screen:

351295785_Zrzutekranu2018-09-0121_00_32.thumb.png.b4911b0bc327114cd603a3b212b2b575.png

Widać, że Halfa jest lekko jajowaty, a więc  zawsze będzie wystawać .

A składałem w PixelMath , o tak:

2092612692_Zrzutekranu2018-09-0121_04_47.thumb.png.e63253becdaad3be4831c7993c5bfd7c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nieco wyostrzona i nieco upskalowana  wersja ( delikatne HDR w Pixie ):

m27BC_res.jpg.1e69913adf2a6edf337614b7b0f0c855.jpg

13 minut temu, Tayson napisał:

Jak można to ja poproszę pliczek. 

Ja ciągle uzywam pixelmatch do tego 

Ta maska to szereg akcji w Pixelmath. Nie jest idealna , ale w miarę działa zwłaszcza na galaktykach. Postaram się wrzucić plik gdzieś ...tutaj:

https://www.dropbox.com/s/livy3tdft1hcs7i/maska mgławicy.xpsm?dl=0

 

Edytowane przez Duser
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

351295785_Zrzutekranu2018-09-0121_00_32.thumb.png.b4911b0bc327114cd603a3b212b2b575.png

bylo zapodac "motion blur PSF" w deconvolution do poprawy pojechanych gwiazdek.

u mnie ostatnio to dzialalo w miare dobrze.

 

dzieki za plik.

jak go odpalic w pixie?

 

ja podrzuce w zamian niedawno poznana normalizacje przy skladaniu mozajiki.

https://www.dropbox.com/s/usr5312hlywzgll/dnaLinearFit.js?dl=0

 

Dales Maske wyostrzajaca w pixie na hantelki?

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak troszkę kij w mrowisko wsadzę:emotion-5:

modne ostatnio są "krótkoczasowe" zdjęcia z CMOSowych matryc. I przy jasnych obiektach nie powiem - fajnie to wychodzi. Ktoś fajnie to wszystko przy okazji powyliczał - szumy odczytu itp (przepraszam za kosmiczne uproszczenie, ale osobiście ograniczam się do praktyki), ale jak na zdjęciu kolegi Dusera widać nie jest chyba tak różowo (ale pełnia Łysego robi swoje).

Zaznaczam, że nie jest to żadna personalna wycieczka - nawet nie znam Kolegi osobiście. Wtrącam sie do tematu tylko dla tego, że mam podobną fotkę ze starej, poczciwej matrycy CCD. Łączne czasy bardzo zbliżone, tyle że pojedyncze klatki dłużej naświetlane (Ha - 6x1200s, OIII - 10x600s). "Długo" palone, bo chciałem coś z "otoczki" wyłuskać i w sumie coś się tam pojawiło. Jak na niewielką ilość ilość klatek to chyba nie ma tragedii :emotion-5: Fotka jest z roku 2012 - krótki epizod z Newtonem 200/800.
Przy okazji dodam, że obróbka ograniczyła się do poskładania klatek w Astroarcie, a reszta to PaintShopPro - żadnych "mądrych" narzędzi z PixIns... czy też akcji z PSa, ale wyostrzania sobie nie żałowałem ;)
Zdjęcie to crop powiększony 2x by zbliżyć się ze skalą do pierwowzoru.
 

 

M27-resize x2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem, co chciałeś udowodnić tym zdjęciem . Że kamery CMOS to jakaś porażka? Hmmm.

Szumu masz co najmniej tyle samo - i to przy większym pikselu, który powinien szumieć mniej.

Otoczki masz więcej, ale robiłeś Newtonem F4, a ja refraktorem F/5.8.

Do tego ja robiłem podczas pełni, która "utopiła" otoczkę w jasnym tle. A twoje zdjęcie?  Też robione w czasie pełni? Dodam że całkowitej pełni...

W takich warunkach palenie po 1200 sek skończyło by się białą plamą w kadrze :) .

I zapewniam cię, że moje zdjęcie nie było traktowane żadnymi "mądrymi " narzędziami z Pixa - po prostu histogram i tyle.

A twoja fotka przeszła jednak przez obróbkę w PainShopPro , co zresztą widać po użytej na mgławicy masce ( różnica w poziomie szumu między tłem a mgławicą)

Tak więc trudno tu wyciągać jakieś daleko idące wnioski i wpadać w zachwyty nad CCD-kiem przynajmniej na podstawie twojej fotografii.

Zważywszy na podobne czasy akwizycji wyszło bardzo podobnie i przewidywalnie.

Zresztą, robiłem zdjęcia CCDkiem wiele lat i mam porównanie obydwu technologii. I specjalnej przepaści nie zauważyłem ( na korzyść żadnej ze stron - żeby było jasne)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zamierzam udowadniać. Mam świadomość różnych warunków i różnych sprzętów. 

Nigdzie tez nie napisałem że CMOSy to porażka. 

 

Bardziej ciekawi mnie jaki efekt byś uzyskał bez Łysego - wtedy można by było cokolwiek porównywać. I mam nadzieje że powtórzysz podejście podczas nowiu. 

 

Szczerze powiem, że wolałbym zebrać 24 klatki po 300s niż 6 po 1200, ale u mnie słabsze partie praktycznie by się nie pojawiły. 

 

Tak jak pisałem wcześniej - nie jest to atak na Ciebie. Ani też na twoje zdjęcie. Jeśli tak to wyglądało to przepraszam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.