Jump to content

M27 w bikolorze


Duser
 Share

Recommended Posts

Mgławica nie jest taka zła, ale może rzeczywiście można by delikatnie podostrzyć. Mnie zastanawiają zezowate:flirt: i jajaowate gwiazdy, których kolor rozjeżdza się na ukos ekranu. Wygląda jakby alignment  szwankował, lub coś nie tak było z prowadzeniem.

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, Piotr4d napisał:

Mgławica nie jest taka zła, ale może rzeczywiście można by delikatnie podostrzyć. Mnie zastanawiają zezowate:flirt: i jajaowate gwiazdy, których kolor rozjeżdza się na ukos ekranu. Wygląda jakby alignment  szwankował, lub coś nie tak było z prowadzeniem.

Już wyjaśniam.

Halfa i OIII były robione na innym kącie ustawienia kamery. W Halfa gwiazdy są nieco jajowate, ponieważ kamera była niestety lekko nieprostopadła do płaszczyzny matrycy. W OIII jest już OK.  A podczas alignwania obu klatek Halfa zostało zrotowane o kilkadziesiąt stopni i stąd taki efekt - kolory się rozjeżdzają.

Obecnie już jest dobrze z gwiazdami - podregulowałem co trzeba.

 

Zdjęcie jest wprawką, wstępem do poważnego potraktowania tematu pod ciemnym niebem. Marzy mi się wyciągnięcie pięknej otoczki mgławicy....

Link to comment
Share on other sites

Eeee, nic się nie da zrobić. Próbowałem włączyć korektę dystorsji, ale wydaje się że składanie jest prawidłowe, a różni sie kształt gwiazdek. Tutaj screen:

351295785_Zrzutekranu2018-09-0121_00_32.thumb.png.b4911b0bc327114cd603a3b212b2b575.png

Widać, że Halfa jest lekko jajowaty, a więc  zawsze będzie wystawać .

A składałem w PixelMath , o tak:

2092612692_Zrzutekranu2018-09-0121_04_47.thumb.png.e63253becdaad3be4831c7993c5bfd7c.png

 

Link to comment
Share on other sites

Tutaj nieco wyostrzona i nieco upskalowana  wersja ( delikatne HDR w Pixie ):

m27BC_res.jpg.1e69913adf2a6edf337614b7b0f0c855.jpg

13 minut temu, Tayson napisał:

Jak można to ja poproszę pliczek. 

Ja ciągle uzywam pixelmatch do tego 

Ta maska to szereg akcji w Pixelmath. Nie jest idealna , ale w miarę działa zwłaszcza na galaktykach. Postaram się wrzucić plik gdzieś ...tutaj:

https://www.dropbox.com/s/livy3tdft1hcs7i/maska mgławicy.xpsm?dl=0

 

Edited by Duser
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Duser napisał:

351295785_Zrzutekranu2018-09-0121_00_32.thumb.png.b4911b0bc327114cd603a3b212b2b575.png

bylo zapodac "motion blur PSF" w deconvolution do poprawy pojechanych gwiazdek.

u mnie ostatnio to dzialalo w miare dobrze.

 

dzieki za plik.

jak go odpalic w pixie?

 

ja podrzuce w zamian niedawno poznana normalizacje przy skladaniu mozajiki.

https://www.dropbox.com/s/usr5312hlywzgll/dnaLinearFit.js?dl=0

 

Dales Maske wyostrzajaca w pixie na hantelki?

Edited by Tayson
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tak troszkę kij w mrowisko wsadzę:emotion-5:

modne ostatnio są "krótkoczasowe" zdjęcia z CMOSowych matryc. I przy jasnych obiektach nie powiem - fajnie to wychodzi. Ktoś fajnie to wszystko przy okazji powyliczał - szumy odczytu itp (przepraszam za kosmiczne uproszczenie, ale osobiście ograniczam się do praktyki), ale jak na zdjęciu kolegi Dusera widać nie jest chyba tak różowo (ale pełnia Łysego robi swoje).

Zaznaczam, że nie jest to żadna personalna wycieczka - nawet nie znam Kolegi osobiście. Wtrącam sie do tematu tylko dla tego, że mam podobną fotkę ze starej, poczciwej matrycy CCD. Łączne czasy bardzo zbliżone, tyle że pojedyncze klatki dłużej naświetlane (Ha - 6x1200s, OIII - 10x600s). "Długo" palone, bo chciałem coś z "otoczki" wyłuskać i w sumie coś się tam pojawiło. Jak na niewielką ilość ilość klatek to chyba nie ma tragedii :emotion-5: Fotka jest z roku 2012 - krótki epizod z Newtonem 200/800.
Przy okazji dodam, że obróbka ograniczyła się do poskładania klatek w Astroarcie, a reszta to PaintShopPro - żadnych "mądrych" narzędzi z PixIns... czy też akcji z PSa, ale wyostrzania sobie nie żałowałem ;)
Zdjęcie to crop powiększony 2x by zbliżyć się ze skalą do pierwowzoru.
 

 

M27-resize x2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo wiem, co chciałeś udowodnić tym zdjęciem . Że kamery CMOS to jakaś porażka? Hmmm.

Szumu masz co najmniej tyle samo - i to przy większym pikselu, który powinien szumieć mniej.

Otoczki masz więcej, ale robiłeś Newtonem F4, a ja refraktorem F/5.8.

Do tego ja robiłem podczas pełni, która "utopiła" otoczkę w jasnym tle. A twoje zdjęcie?  Też robione w czasie pełni? Dodam że całkowitej pełni...

W takich warunkach palenie po 1200 sek skończyło by się białą plamą w kadrze :) .

I zapewniam cię, że moje zdjęcie nie było traktowane żadnymi "mądrymi " narzędziami z Pixa - po prostu histogram i tyle.

A twoja fotka przeszła jednak przez obróbkę w PainShopPro , co zresztą widać po użytej na mgławicy masce ( różnica w poziomie szumu między tłem a mgławicą)

Tak więc trudno tu wyciągać jakieś daleko idące wnioski i wpadać w zachwyty nad CCD-kiem przynajmniej na podstawie twojej fotografii.

Zważywszy na podobne czasy akwizycji wyszło bardzo podobnie i przewidywalnie.

Zresztą, robiłem zdjęcia CCDkiem wiele lat i mam porównanie obydwu technologii. I specjalnej przepaści nie zauważyłem ( na korzyść żadnej ze stron - żeby było jasne)

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nic nie zamierzam udowadniać. Mam świadomość różnych warunków i różnych sprzętów. 

Nigdzie tez nie napisałem że CMOSy to porażka. 

 

Bardziej ciekawi mnie jaki efekt byś uzyskał bez Łysego - wtedy można by było cokolwiek porównywać. I mam nadzieje że powtórzysz podejście podczas nowiu. 

 

Szczerze powiem, że wolałbym zebrać 24 klatki po 300s niż 6 po 1200, ale u mnie słabsze partie praktycznie by się nie pojawiły. 

 

Tak jak pisałem wcześniej - nie jest to atak na Ciebie. Ani też na twoje zdjęcie. Jeśli tak to wyglądało to przepraszam. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.