Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze kamery


kasperro

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chcąc rozwijać swoją pasję zdecydowałem się na zmianę łapacza fotonów. Aktualnie używam Atik'a 314L+ i mogę powiedzieć, że jestem nawet zadowolony, choć raptem trochę ponad 1000 pikseli w rzędzie bywa frustrujące... :/ 

Chciałbym fotografować DSO w H-alfa oraz rzadziej LRGB. Najczęściej fotografuję z okolic podmiejskich przy przeciętnej jakości nieba.

 

zważając na powyższe zastanawiam się nad tymi trzema modelami:

Wszystkie powyższe to oczywiście CMOS'y. Przeglądając zdjęcia na forum po prostu nie wiem, czy jest sens inwestować w sporo droższą CCD.

Nie do końca rozumiem, dlaczego QHY163M jest droższe od nowszego modelu QHY183M gdzie 183 ma niższy szum i wyższe Qe

 

bardzo proszę o poradę ;)

Edytowane przez kasperro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY163 i ASI1600 to z tego co wiem ten sam sensor. Od wersji Pro ZWO ma już wszystko to samo co QHY a dodatkowo ma USB huba - moim zdaniem to plus, dlatego z tych dwóch wczoraj zamówiłem właśnie 1600mm pro. 

 

QHY183 (i ASI183) to ultra mały pixel i mniejsza matryca niż ta w 163. Zanim wejdziesz w szczegóły (QE, szum (który w 183 jest efektywnie wiekszy niż w 163), FW, etc) odpowiedz sobie na podstawowe kwestie:

1. Czy FOV chcesz mieć większe (163) czy mniejsze (183).

2. Czy będzie dla Ciebie ok zbierać więcej (dłużej) materiał (mniejszy pixel to mniej światła, pomimo w tym przypadku większego QE). 

3. Czy masz wystarczająco dobry sprzęt (montaż, tracking, guiding, optyka) i umiejętności dla tak ekstremalnie małego pixela jak w 183. 

 

PS: starsza ASI1600 jest też drozsza od nowszej ASI183. 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebo_b dzięki za odpowiedź

Faktycznie, tak mały pixel może być zbyt dużym wyzwaniem 

za zakupem ASI przeważyło tylko wyposażenie w USB hub'a czy może są jeszcze jakieś zalety ZWO nad QHY? 

 

to jeszcze mniej techniczne pytanie - zamawiając przez Amazon cena jest netto i nie zostanie doliczone cło? Jeśli tak to qhy 163 wychodzi prawie 1000 zł taniej niż ASI w pl

https://www.amazon.com/gp/product/B01N5IA5LK/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A2HXSR7KDFQSF1&psc=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ASI przeważyły 3 rzeczy:

- mam już ASI290 (jestem zadowolony), użyje ją do guidingu - zostając przy ASI mam większą pewność że ich OAG będzie dobrze focusował i wszystko zagra bez problemu, 

- kupiłem w bundle'u z kołem i filtrami

- HUB dzięki któremu będę miał jeden kabel a nie kilka (btw ten hub jest aktywnie zasilany jeśli zasilisz chłodzenie) 

 

Co do zakupów w USA - nie ma cła na elektronikę, ale wszystko powyżej $50 będzie miało doliczony VAT na granicy (23%). 

Edytowane przez Sebo_b
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.